Udostępnij
Lwów z roku na rok staje się coraz częściej odwiedzanym miastem. Nie ma się czemu dziwić bo miasto ma sporo do zaoferowania. Piękne stare miasto, kościoły, architektura i cmentarze. Z tych ostatnich najczęściej odwiedzamy cmentarz Łyczakowski i Orląt Lwowskich.
Pomimo, że we Lwowie jest dużo więcej nekropolii to właśnie te dwa cmentarze są obowiązkowym punktem dla większości polskich wycieczek. Jeżeli wybieracie się do Lwowa to polecam Was zajrzeć na nie ponieważ oprócz wartości historycznej są to miejsca, które o każdej porze roku wyglądają inaczej.
Zanim o cmentarzach to jeszcze coś o Lwowie. Odwiedziłem to miasto już wiele razy i za każdym razem pobyt uważam za udany. Jakby nie patrzeć jestem w 1/8 Lwowiakiem patrząc na moje korzenie. Moją relację z ostatniego weekendu we Lwowie przeczytacie tutaj. Wróćmy do cmentarzy.
Dojazd na Cmentarz Łyczakowski i Cmentarz Orląt Lwowskich
Obiekty w centrum Lwowa w większości przypadków są na wyciągnięcie ręki i kilkuminutowy spacer wystarczy, żeby je odnaleźć (no może oprócz Muzeum Piwowarstwa). Cmentarz Łyczakowski i Orląt Lwowskich położone są nieco dalej od starego miasta. Dojechać na nie możemy tramwajem nr 2 lub 7. Jeżeli wybieracie się samochodem to wpiszcie w nawigację ul. Miecznikowa 33. Komunikacja miejska w Lwowie jest dobrze rozwinięta i bardzo tania.
Zwiedzanie
Żeby zwiedzać cmentarz należy nabyć bilet, który kosztuje około 30 hrywien. Ja podczas mojej wizyty nie płaciłem za bilet bo nie było komu zapłacić (był to zimowy poranek). Na pobieżne zwiedzanie zarezerwujcie 1-2 godziny, ale jeżeli chcecie dokładnie eksplorować nekropolię to nawet i cały dzień jest w porządku.
Cmentarz Łyczakowski
Cmentarz ten był jednym z najstarszych na terenie Rzeczypospolitej, a aktualnie jest najstarszą nekropolią Lwowa. Pochowanych jest tam wiele osób zasłużonych dla kultury i nauki zarówno Polski jak i Ukrainy. Znaleźć tam można dużą ilość zabytkowych nagrobków. Cmentarz powstał w 1786 roku. Groby najznamienitszych osób zlokalizowane są przy alei głównej, która eliptycznie otacza cmentarz. Wyglądem przypomina on park i jest podobny do innych cmentarzy z tego okresu (Powązki, cmentarz na Rossie).
Obecnie cmentarz jest zamknięty dla pochówków (z wyjątkiem specjalnych okoliczności), a spoczywa na nim około 450 tysięcy osób. Wśród nich takie osoby jak Gabriela Zapolska, Maria Konopnicka czy Władysław Bełza.
Cmentarz Orląt Lwowskich
Częścią Cmentarza Łyczakowskiego jest Cmentarz Orląt Lwowskich, a właściwie Cmentarz Obrońców Lwowa. Zajmuje on stoki wzgórz od strony dzielnicy Lwowa Pohulanka. Wśród obiektów, które warto zobaczyć znajdują się m.in. Kaplica Obrońców Lwowa, Pomnik lotników amerykańskich, Pomnik Francuzów, Mogiła Pięciu Nieznanych z Persenkówki, Pomnik Chwały i Mogiła Nieznanego Żołnierza. Większość pochowanych na cmentarzu to tzw. Orlęta. Najmłodszy uczestnik obrony tego miasta miał 9 lat (Jaś Kukawski).
Cmentarz powstał w 1924 roku, ale na przestrzeni lat wielokrotnie był niszczony i finalnie w 1971 roku został praktycznie zrównany z ziemią. Zniszczone zostały nagrobki, epitafia i pomniki. W 1989 roku przystąpiono do odbudowy, a zajęła się tym firma Energopol. Odbudowa kontynuowana była przez lata do stanu aktualnego. Otwarcie odbudowanego cmentarza nastąpiło w 2005 roku.
Cmentarze są miejscami ciekawymi i mają wielką historię. Cmentarz Łyczakowski i Orląt Lwowskich to miejsca, które musicie odwiedzić będąc w Lwowie.