Śledzę ostatnio raporty dotyczące najpopularniejszych drinków na świecie. Co raport to dane się różnią. Da się jednak znaleźć powtarzające się pozycje. Często ich miejsce na liście jest różne dlatego nie wymienię ich w kolejności. Przed Wami najpopularniejsze drinki. Na pewno w wielu lokalach i na wielu stronach www znajdziecie mnóstwo wariacji na ich temat, ale baza najczęściej jest podobna.

Mojito – ten pochodzący z Kuby drink łączy w sobie smak słodki z kwaśnym w towarzystwie mięty. W jego składzie znajdują się biały rum, mięta, cukier, woda gazowana, kruszony lód i limonki. Podaje się go w szklance.

Krwawa Mery – znana z wielu filmów z krwią wspólny ma tylko kolor. Spowodowany jest od dodatkiem soku pomidorowego. Oprócz niego w składzie drinka znajdziecie wódkę, sok cytrynowy, sos Tabasco, pieprz i sól. Podaje się go w szklankach (collins, highball).

Cuba Libre – znany również jako rum z colą. Kolejny drink o kubańskim pochodzeniu. Drink nazwany tak na cześć walczącego niepodległość kraju. Oprócz rumu i coli dodajemy tylko lód i limonkę. Podajemy w szklankach.

Margarita – pierwszy drink w zestawieniu na bazie tequilli. Oprócz niej w składzie znajduje się również likier typu triple sec (ogólnie rzecz biorąc pomarańczowy np. cointreau) i sok z limonki. Podaje się go w schłodzonym kieliszku do margarity i ozdabia solą.

Cosmopolitan – drink, którego bazą jest wódka. Podawany w kieliszkach do koktajli, a w jego składzie oprócz wódki (zwykłej lub limonkowej) znajdują się również Cointreau, sok limonkowy i żurawinowy. Drink ten możecie znać z serialu Seks w Wielkim Mieście.

Pina Colada – kolejny drink pochodzący z Karaibów. Oprócz białego rumu w składzie znajduje się krem kokosowy, sok ananasowy i kruszony lód. Większość lokali zamiast kremu używa malibu i śmietanki (mleczka) kokosowego. Niektóre lokale podają go w ananasie, ale podstawową wersję podajemy w szklance lub kieliszku koktajlowym.

Caipirinha – pochodzący z Brazylii koktajl na bazie alkoholu cachaca (wytwarzanego z trzciny cukrowej). Oprócz niego w składzie znajduje się limonka, cukier i kruszony lód. Podajemy w szklance i dekorujemy limonką.

Screwdriver – drink, którego podstawowymi składnikami jest sok pomarańczowy, wódka i lód. Istnieje jego wiele wariacji, a oryginalna wersja powstała w 1938 roku.

Daiquiri – jeszcze jeden koktajl na bazie białego rumu. Podobno ulubiony drink Ernesta Hemingwaya. W jego składzie oprócz rumu znajduje się syrop cukrowy i sok z limonki. Po wymieszaniu w shakerze z lodem podajemy w szklankach lub kieliszkach koktajlowych.

Martini – jeden z drinków, który posiada specjalne szklanki do podawania. Składa się z wytrawnego wermutu i ginu. Podajemy najczęściej z oliwką lub skórką z cytryny. Drink znany jako ulubiony napój Jamesa Bonda – wstrząśnięty, nie mieszany.