Udostępnij
Książek o Czechach nie ma na rynku wcale tak wiele. Każdy z autorów chce przedstawić ten kraj w specyficzny dla siebie sposób. Znajdziecie sporo przewodników po kraju, ale nie zagłębiają się one zbyt głęboko w jego kulturę. „Czechy. To nevymyslíš” to nowa książka Aleksandra Kaczorowskiego, która ma być kompleksowym opisem Czech i Czechów.
Artykuł powstał we współpracy z wydawnictwem Muza.
O autorze
Zgodnie z notką biograficzną w książce, Aleksander Kaczorowski to:
Bohemista, tłumacz literatury czeskiej, dziennikarz, autor biografii Václava Havla, Bohumila Hrabala i Oty Pavla, redaktor naczelny wydawanego w Pradze pisma „Aspen Review Central Europe”. W 2019 za książkę „Ota Pavel: pod powierzchnią” został uhonorowany Górnośląską Nagrodą Literacką „Juliusz” za najlepszą polską biografię 2018 roku, a także otrzymał nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej za książkę roku 2018. Finalista Nagrody Literackiej Nike (2019), laureat nagrody Václava Buriana za wkład w dziedzinie kultury do dialogu środkowoeuropejskiego (2016), w 2015 otrzymał tytuł Ambasadora Nowej Europy, przyznawany przez Europejskie Centrum Solidarności i Kolegium Europy Wschodniej. Stypendysta nowojorskiego Remarque Institute i wiedeńskiego Institut für die Wissenschaften vom Menschen (IWM). Prywatnie miłośnik pilsnera.
„Czechy. To nevymyslíš”
Taki życiorys zobowiązuje! Sięgając po książkę można z całą pewnością mieć duże oczekiwania. Nie znam autora osobiście, ale być może kiedyś będzie nam dane się spotkać, na jakichś targach czy innych, wokoło czeskich wydarzeniach. Wydaje mi się, że bez problemu znajdziemy wspólny język!
O książce
Książka wydana jest przez wydawnictwo Muza, a jej cena okładkowa to 49,99 zł. Premiera książki zaplanowana jest na 5 października 2022 roku. W przedsprzedaży możecie trafić niezłe zniżki.
Książka ma ponad 300 stron i nieco twardszą oprawę. Jest ona podzielona na 6 dużych rozdziałów, z których każdy ma kilka mniejszych części.
W książce autor wędruje po różnych tematach. Dowiecie się z niej sporo o Pradze, ale kilka słów o każdym regionie turystycznym również się znajdzie. Osobny dział poświęcony jest kuchni, piwu i instytucji czeskiej gospody. Z wielką ochotą go czytałem. Bardzo ciekawie opisuje temat, ale zabrakło mi większej liczby produktów regionalnych.
Jeżeli chcecie kompleksowo podejść do czeskiej kultury, to musicie poznać historię kraju, a nie jest ona prosta. Na kilkudziesięciu stronach autor zabiera nas w podróż przez stulecia, zaczynając od Przemyślidów, a na obecnej Republice Czeskiej kończąc.
Osobna część książki to podróż przez ludzkie charaktery. Pomimo tego, że jesteśmy sąsiadami, to różnimy się z mieszkańcami Republiki Czeskiej dość znacząco. W tej części dowiecie się więcej o czeskich zwyczajach, języku i jego pułapkach, ale i o literaturze, filmie i muzyce. Na koniec autor porusza tematy biznesowe, pisząc o czeskich markach i przedsiębiorcach.
Mogę śmiało zaryzykować, że autor jest zafascynowany Pragą, ponieważ pojawia się ona regularnie w różnych kontekstach. I ja to miasto lubię, ale zdecydowanie wolę mniej popularne kierunki i to na nie kładę nacisk.
Książka zawiera kilkanaście stron ze zdjęciami, które pokazują różne ciekawe miejsca, ponownie z dużym naciskiem na Pragę. Wielka szkoda, że są to zdjęcia ze stocków – wiele publikacji (bloggerów) przyzwyczaiło mnie, że autorzy oprócz pisania, również fotografują, ale nie jest to minus – nie każdy, kto pisze, musi zdjęcia robić. Aleksander Kaczorowski słowem się broni! ;)
Jeżeli miałbym wskazać rzeczy, które bym zmienił w tej publikacji, to na pewno pisownię nazw czeskich i polskich. W książce nazwy czeskie są pisane na początku, potem po przecinku pojawiają się nazwy polskie. Myślę, że gdyby była ona po myślniku lub w nawiasie, to byłoby to czytelniejsze. Może też być to kwestia tego, że ja, znając język, patrzę na nazwy czeskie, od razu je rozumiejąc – czytam wtedy wszystko po dwa razy ;)
Informacje o książce na stronie wydawnictwa
Jak wrażenia?
Pierwsze wrażenie było takie, że książka jest mocno kompleksowym podejściem do „czeskiego świata”. Wrażenie to potwierdziło się po przeczytaniu jej. Autor porusza bardzo różne aspekty życia w Republice Czeskiej. Nie brakuje elementów historycznych, językowych czy kulinarnych.
W wielu kwestiach w pełni zgadzamy się postrzeganiem Czech z autorem, ale są i miejsca, gdzie nasze poglądy są całkowicie rozbieżne, ale to chyba właśnie o to chodzi!
Jeżeli kultura czeska Was ciekawi, to jest to pozycja, po którą warto sięgnąć!