Udostępnij
Dzieje Europy były burzliwe, a wiele z wydarzeń, które się tu rozegrały dotknęły więcej niż jeden region czy kraj. Wiele elementów dla historii kontynentu było wspólnych dla całości. Dom Historii Europejskiej to interaktywne muzeum w Brukseli, które pokazuje losy Europy w interesującej pigułce!
Ciekawa lokalizacja oraz interesująca ekspozycja sprawiają, że warto zaplanować wizytę w tym miejscu!
Dom Historii Europejskiej – lokalizacja
Dom Historii Europejskiej znajduje się w Brukseli. Mieści się on w sercu dzielnicy europejskiej, a dokładniej rzecz biorąc w parku Leopolda – bardzo blisko Parlamentu Europejskiego. Adres tego miejsca to Rue Belliard 135.
Park, w którym Dom Historii Europejskiej się znajduje, znajduje się na terenie dawnego Królewskiego Ogrodu Zoologicznego, o czym świadczą napisy przy bramach. Został on otwarty dla publiki w 1880 roku. Cały park ma około 10 hektarów, a jednym z obiektów, które zlokalizowane jest tuż obok Domu Historii Europejskiej jest szkoła.
Wstęp i godziny otwarcia
Warto zacząć od faktu, że wstęp do Domu Historii Europejskiej jest bezpłatny. Dla turystów indywidualnych i małych grup (do 10 osób) nie ma także potrzeby wcześniejszej rezerwacji. Możecie przyjść z ulicy, ale może się zdarzyć, że będziecie musieli chwilkę zaczekać, bo akurat będzie przed Wami wchodzić grupa.
Miejsce to otwarte jest w poniedziałek od 13.00 do 18.00, od wtorku do piątku od 9.00 do 19.00, a w soboty i niedziele od 10.00 do 18.00. Obiekt nieczynny jest 1 stycznia, 1 maja, 1 listopada i 24,25 i 31 grudnia.
Jeżeli chcecie odwiedzić muzeum w większej grupie to skorzystajcie z formularza rezerwacji online. Rezerwacji należy dokonać z dwutygodniowym wyprzedzeniem dla zwiedzania z audioguidem (lub 4 tygodniowym jeżeli chcemy mieć przewodnika).
Zwiedzanie za pomocą audioprzewodników możliwe jest w 24 językach, a po wcześniejszym umówieniu, również w języku migowym.
Wir historii
Podczas całej wizyty towarzyszy nam rzeźba, która nazwana została „Wir Historii”. Znajduje się ona w centralnej klatce schodowej i prezentuje 27 historycznych cytatów prezentujących stale zmieniają się się interpretację naszej wspólnej, europejskiej historii.
Ekspozycja
Ekspozycja zlokalizowana jest na kilku poziomach, pomiędzy którymi możecie poruszać się po schodach lub windami. Wystawa stała poświęcona jest, jak łatwo się domyślić historii Europy. Ważnym założeniem, które zostało zrealizowane przez twórców wystawy było podkreślenie historii europejskiej, a nie dzielenie jej dzieje poszczególnych krajów czy regionów.
Na wystawie znajdziemy zarówno elementy, z których Europa może być dumna, jak i te, które zapisały się czarnymi literami na kartach historii całego świata.
Zasadniczo całość naszej „wycieczki” podzielona jest na sześć etapów: Kształtowanie Europy, Europa: Światowa Potęga, Europa w ruinie, Odbudowa podzielonego kontynentu, Koniec niezachwianej pewności, Europa obecnie.
Zwiedzając wystawę ekspozycję możemy wiele elementów odnieść zarówno do Europy jak i konkretnych krajów. Jedne zjawiska obecne były wszędzie, a inne tylko e niektórych częściach kontynentu. Na pewno jednak wywarły wpływ na całość.
Indywidualni turyści otrzymują na czas zwiedzania audoprzewodniki, które wyposażone są także w ekrany, na których wyświetlają się informacje, które dotyczą przedmiotów w naszej okolicy. Przewodniku te same zmieniają treści, w zależności od tego, gdzie aktualnie stoimy. Narracja prowadzona jest we wszystkich językach Unii Europejskiej w tym także po Polsku. W każdym momencie możecie przejść. także w tryb manualny i cofać się do dowolnego miejsca czy eksponatu na wystawie.
Warto odwiedzić?
Dom Historii Europejskiej to miejsce, które moim zdaniem z sukcesem, opowiada historię Europy. Mówi o wzlotach, upadkach, powodach do dumy, ale i do wstydu. Na ekspozycji spróbowano dokonać rzeczy prawie niemożliwej – sprowadzenia do jednego mianownika losów tak wielkiego i tak zróżnicowanego kulturowo obszaru jakim jest Europa.
Pomimo, że nie jest to placówka, która wyczerpuje temat i nie zagłębia się bardzo mocno w konkretne wydarzenia czy okresy historyczne to moim zdaniem, na potrzeby międzynarodowego turysty jest to dobra „pigułka” wiedzy o losach kontynentu.
Jeżeli wybieracie się do Brukseli i tematyka wspólnej przeszłości Europy jest Wam bliska to odwiedźcie koniecznie Dom Historii Europejskiej.