Różne środki transportu mam już za sobą, spałem już także w wielu miejscach, ale to czego spróbowałem ostatnio zdarzyło mi się po raz pierwszy. W Brandenburgu miałem okazję wypożyczyć barkę mieszkalną i popływać nią po okolicy. Przed wami pływające domy z rzeki Haweli.

Lokalizacja

Barki mieszkalne są popularne w okolicy i znajdziecie różne miejsca, gdzie możecie je wypożyczyć. My skorzystaliśmy z usług Pension Havelfloß, który znajduje się pomiędzy jednym, a drugim starym miastem w Brandenburgu nad Hawelą. Do dyspozycji jest kilka barek, a na każdej z nich mogą płynąć 4 osoby, ale o tym za chwilę.

Od czego zacząć?

Ja zacznę od tego, że wynajęcie barki w szczycie sezonu bez wcześniejszej rezerwacji jest praktycznie niemożliwe. Warto wcześniej zaplanować pobyt na wodzie. Na rzekach i jeziorach spotkać możecie nie tylko turystów w barkach. Pływają tam również normalne łodzie, barki mieszkalne, ale też i takie wynajmowane na specjalne okazje (np. ślub – rzućcie oko na zdjęcia).

W Miejscu, gdzie my wypożyczaliśmy nasze tratwy do dyspozycji jest 7 jednostek pływających. Na każdej zamontowany jest domek, który jest wiatro i wodoodporny. Ma on 1,9 metra wysokości więc jeżeli urośliście duzi to będziecie musieli się lekko schylić. Może w nich spać maksymalnie 5 osób.

Każda barka napędzana jest silnikiem o mocy 8 koni mechanicznych. W skład wyposażenia wchodzą m.in. zestaw naczyń i sztućców dla 4 osób, kotwica, korkociąg, moskitiera, kamizelki ratunkowe, garnek, czajnik, krzesła kempingowe czy grill. Możemy również użyć toalety turystycznej, która znajduje się w schowku. Jeżeli macie ochotę na kąpiel w letnie miesiące to do dyspozycji jest również drabinka, aby łatwiej z wody wrócić.

Przed wyruszeniem w trasę, przechodzimy szybkie szkolenie z obsługi barki oraz otrzymujemy informator dotyczący ruchu na wodzie oraz oznaczeń, które możemy tam spotkać.

Jeżeli chodzi o ceny to różnią się one w zależności od tego czy jest sezon czy akurat go nie ma i również od tego na ile nocy chcemy barkę wynająć. Przy krótkich wynajmach (1 noc) w sezonie płacimy 169 Euro za łódź – pamiętajmy, że może na niej spać 5 osób. Przy wynajmowaniu na 4 i więcej nocy cena ta schodzi do około 110 euro za noc. Doba hotelowa czy jak kto woli „tratwowa” trwa od 15.00 do 12.00. Pływać możemy od wschodu do zachodu słońca – na noc cumujemy przy brzegu i włączamy oświetlenie.

Poza sezonem, można również wypożyczyć barkę na kilka godzin – na małą wycieczkę po okolicy bez noclegu.

Zanim wyruszycie musicie jeszcze pamiętać, aby zabrać ze sobą pościel lub śpiwory, zbiornik na wodę, latarkę, ręczniki, adapter do gniazdka 12 V i środek na komary. Przy wypożyczeniu wpłacamy kaucję zwrotną w kwocie 200 euro.

Co zobaczyć?

Przy wynajęciu tratwy dostajemy mapę i propozycje wycieczek po okolicy. Nasz rejs nie przebiega z zawrotna prędkością, ale dzięki temu możemy podziwiać okolicę i ogromne ilości dzikich ptaków. Czaple, żurawie, mewy przyglądają nam się z równie dużym zaciekawieniem.

W okolicy możecie zobaczyć wiele ciekawych miejsc. Jeżeli jesteście fanami pięknej architektury to poczdamskie pałace na pewno zrobią na Was wrażenie. Dla fanów historii ciekawa będzie wizyta w pałacu Cecilienhof, w którym odbywała się Konferencja Poczdamska (tekst). Fani kina powinni odwiedzić także Babelsberg – najstarsze studio filmowe na świecie (tekst). Brandenburgia jest również pełna ciekawych smaków. Jeżeli lubicie whisky to Destylarnia Glina powinna być jednym z celów Waszej wizyty (tekst).

Wrażenia

Pływające domy lub jak kto woli barki to bardzo fajna atrakcja i na pewno uwzględnię ją planując kolejne wyjazdy z rodziną. Myślę, że noc na wodzie może być niesamowitym przeżyciem! 🙂 Z Waszych opinii wiem, że tego typu atrakcje popularne są np. w Holandii. Nie musicie jechać jednak tak daleko, pływające domy czekają tuż obok Berlina! 🙂

Pływające domy - widok

Pływające domy - przystań Pływające domy Pływające domy - mapa Pływające domy - ster Pływające domy - ślub Pływające domy - ślub Pływające domy Pływające domy

Pływające domy - wnętrze