Udostępnij
Chęciny kojarzą się z zamkiem, który góruje nad okolicą, ale całkiem niedaleko – w Podzamczu Chęcińskim znajduje się obiekt bardzo ciekawy. Część z Was zna go z wizyty w znajdującym się tam Centrum Nauki Da Vinci, a inni pamiętają jak jeszcze kilkanaście lat temu był w bardzo złym stanie. Dwór Starostów Chęcińskich w Podzamczu Chęcińskim czeka na turystów!
Lokalizacja
Dwór zlokalizowany jest w Podzamczu Chęcińskim. Wjechać na jego teren możecie ze starej drogi krajowej numer siedem. Przy obiekcie jest duży parking dla gości.
Dostępność obiektu
Wnętrza dworu można zwiedzać. Warto jednak pospacerować także po terenie wokoło dworu. Piękny ogród i stara lipowa aleja robią wrażenie. Samochód można zostawić na parkingu, który dla potrzeb Centrum Nauki jest dość duży.
Historia
Dwór powstał w XVII wieku na miejscu dawnego folwarku. Zbudował go Starosta Chęciński Stanisław Branicki. Stał się on siedzibą Starosty Chęcińskiego (wcześniej znajdowała się ona na zamku). W II połowie XVII wieku został on rozbudowany i wzbogacony o ogród.
W XVIII wieku Starosta opuścił dwór i wrócił do Chęcin. W XIX wieku budynek pełnił funkcje magazynowe i to właśnie wtedy zniszczono wiele elementów dekoracyjnych. Przez prawie sto lat przed renowacją budynki były siedzibą szkoły rolniczej, a później technikum rolniczego.
Do dzisiejszych czasów zachował się budynek główny wraz z oficyną i resztkami fosy. Mówi się, że jest to jedyny zespół pałacowy w świętokrzyskim z późnego (dojrzałego) baroku.
Brama Jana III Sobieskiego
Prawdopodobnie powstała ona na powitanie króla Jana III Sobieskiego wracającego spod Wiednia. Jej fundatorem był Stefan Bidziński, a miało to miejsce w 1674 roku.
Skierowana jest ona frontem do dworu i znajduje się na końcu ogrodu.
Kuchnia
W jednej z części dworu znajduje się Restauracja Da Vinci. Oferuje ona bardzo dobrą kuchnię wzbogaconą o lokalne i sezonowe składniki. Moją relację z wizyty znajdziecie w tekście – restauracja Da Vinci.
Co w okolicy?
W okolicy dworu, a właściwie na jego terenie znajduje się Centrum Nauki Leonardo Da Vinci. Możecie w nim pobawić się nauką, a zadowoleni z wizyty na pewno będą i najmłodsi i nieco starsi goście.
Warto wybrać się także do Chęcin. Zamek, cmentarz żydowski, rynek i klasztory czekają na Was. Jeżeli szukacie pomysłów na to miasto, to zajrzyjcie do artykułu.
Warto?
Zdecydowanie warto! Teren wokół dworu jest bardzo przyjemnie urządzony. Jeziorko, ogród, brama Sobieskiego czy piękne rośliny na dachu Centrum Nauki Da Vinci to tylko niektóre z miejsc, gdzie można pospacerować wokół dworu!