Udostępnij
Chyba każdemu w dzieciństwie zdarzyło się zebrać jakieś minerały czy skamieniałości. Wielu z nas robi to nadal. Skąd zdobyć wiedzę o tym gdzie szukać? Źródeł jest sporo. Dzisiaj przedstawiam Wam geostanowisko w Kajetanowie i garść informacji o nim!
Lokalizacja i dostępność
Geostanowisko to znajduje się w Kajetanowie. Nie jest łatwo je znaleźć, ale wierzę, że Wam się uda! Jadąc z Kielc musicie skręcić w prawo przed węzłem Kielce-Północ (jechać starą siódemką). Musicie jechać cały czas prosto, aż dojedziecie to bocznej drogi, którą widzicie na mapie poniżej. Tam możecie zostawić samochód i udać się na piechotę do lasu. Po dojściu do niego kierujcie się w prawą stronę, a znajdziecie odsłonięcie.
Śmieci
Zacznę od najgorszej kwestii. Geostanowisko w Kajetanowie, a właściwie droga do niego przez niewielki zagajnik usłana jest tonami śmieci! Znajdziecie tam naprawdę ogromny syf. Szkoda, bo ten niewielki las ma ogromny urok o czym możecie przekonać się na poniższych zdjęciach jak wygląda jego zaśmiecona część, a jak ta druga, gdzie śmieci nie widać (albo zarosły, albo czyhają poza kadrem). Mam nadzieję, że uda się coś z tym zrobić bo żal takiego miejsca!
Geologicznie
Według Centralnego Rejestru Geostanowisk Polski:
W zachodniej ścianie kamieniołomu odsłaniają się ciemnoszare i czarne rytmicznie warstwowane wapienie i łupki margliste, zapadające na północ pod kątem 12-15º i pocięte małymi uskokami. Wapienie są cienko i średniowarstwowane o poziomej i falistej laminacji. Spąg odsłonięcia budują tzw. wapienie Productusowe (1,5 m grubości) utworzone z wapienie i margli zawierających faunę ramienionogów. Ku górze przechodzą one w margle ze Strophalosia (ok. 4 m grubości), z licznymi makro- i mikroszczątkami fauny ramienionogów, małży i otwornic. Strop odsłonięcia stanowią margle z florą (ok. 2 m grubości) zbudowane z łupków marglistych zawierających faunę otwornic oraz szczątki roślin iglastych i paproci.
geostanowiska.pgi.gov.pl
Jeżeli nie wszystko jest Wam zrozumiałe to się nie przejmujcie! Na co warto zwrócić uwagę? Na łupkach znajdziecie czarne lub ciemne skamieniałości fragmentów roślin. Nie jest to trudne, ale łupki jak sama nazwa wskazuje się łupią więc o duży okaz nieco trudniej. Ogólnie skamieniałości z Permu nie należą do najpopularniejszych w Polsce.
W miejscu tym znajdziecie także ramienionogi (np. Spirifer) czy też małże. Gatunkiem znanym z tego stanowiska jest ramienionóg Horridonia horrida (ramienionogi to drobne morskie bezkręgowce przypominające małże).
Warto?
Nie jest to miejsce spektakularnie turystyczne, ale dla pasjonatów geologii i małych odkrywców może być to ciekawa opcja na krótką wycieczkę za miasto!