Wiecie gdzie jest siedziba nadleśnictwa w Kielcach? Nie wszyscy to wiedzą. Warto znać to miejsce, bo znajduje się tam ciekawe, chociaż niewielkie centrum edukacyjne. Otwarte dla grup zorganizowanych i ciekawie wyposażone.

Jadąc w Kielcach ul. Łódzką, mijamy elektrociepłownię i naszym oczom po prawej stronie ukazują się dwa domki. Jednym z nich jest dyrekcja Świętokrzyskich Parków Krajobrazowych, a drugim siedziba Nadleśnictwa Kielce. To właśnie przy tym drugim znajduje się Leśne Centrum Edukacyjne. Na razie otwarte tylko dla grup zorganizowanych i w dni powszednie, ale jak to się mówi wszystko dla ludzi. Jeżeli macie potrzebę lub ochotę odwiedzenia go w większej grupie w sobotę napiszcie do Centrum, a na pewno spróbują pomóc.

Składa się ono z trzech sal. Pierwszą jest sala filmowa, gdzie zwiedzający mogą obejrzeć kilka filmów o lasach. Dwie pozostałe to sale ekspozycyjne. Pierwsza z nich poświęcona jest przyrodzie, a druga gospodarce leśnej. Obie sale wyposażone są w dużo elementów multimedialnych. Oddziałują na nas zarówno dźwięki jak i światła. Ciekawą i jeszcze przeze mną nie spotkaną formą edukacji są sylwetki zwierząt z zamontowanymi kawałkami naturalnych futer. Działa to nieźle na wyobraźnie – jeżeli byliście ciekawi jaki w dotyku jest łoś, dzik czy lis to możecie to sprawdzić. Oprócz ssaków prezentowane są tam także inne organizmy na dioramach różnych środowisk.

Oprócz zwierząt zwiedzający wystawę mogą także porównać (i podotykać;)) różne rodzaje drzew i liści występujących w naszych lasach. Druga sala obejmuje tematykę związaną z hodowlą lasu, ogniem w lesie i innymi zagrożeniami oraz narzędziami do prac leśnych kiedyś i dziś. Narracja prowadzi nas w ciekawy sposób po różnych elementach ekspozycji.

Oprócz samej ekspozycji do dyspozycji zwiedzających jest także ścieżka terenowa. Ta, rozpoczynająca się niedaleko terenu Nadleśnictwa poświęcona jest dendrologii. Podczas jej pokonywania możemy nauczyć się rozpoznawać 14 najważniejszych gatunków drzew leśnych.

Jeżeli nie będziecie mieć kiedyś pomysłu na wycieczkę z grupą to jest to miejsce ciekawe i warto wiedzieć o jego istnieniu. Na razie godziny otwarcia nie są dostosowane do końca do turystów, ale wiecie jak to jest rośnie popyt, to może wzrośnie i podaż 🙂

centrum edukacji leśnej centrum edukacji leśnej centrum edukacji leśnej centrum edukacji leśnej centrum edukacji leśnej