Udostępnij
Każdy z nas słyszał o Gnieźnie. Jeżeli mielibyście wymienić, z czym Wam się to miasto kojarzy, to na pewno wśród odpowiedzi pojawiłaby się pierwsza stolica Polski, Katedra Gnieźnieńska, a może i Święty Wojciech. Gniezno na weekend ma do zaoferowana sporo, a my mieliśmy okazję się o tym przekonać!
Lokalizacja i dojazd
Gniezno położone jest w województwie wielkopolskim. Od autostrady A2 dzieli je niecałe 30 kilometrów, a od Poznania około 60 km. Droga z Kielc zajęła nam niecałe 4 godziny. Na miejscu samochód zostawiliśmy na parkingu. Gniezno jest na tyle kompaktowe, że w centrum można bez problemu poruszać się piechotą.
Jeżeli przyjeżdżacie tylko na chwilę, to samochód warto zostawić na Parkingu Katedralnym przy ul. Słomianka. Można z niego przejść do Katedry malowniczym ogrodem położonym na wzgórzu za Pałacem Arcybiskupim. Ciekawostką jest fakt, że opłatą za postój jest dobrowolny datek na renowację świątyni. Najbliższym lotniskiem jest Poznań, gdzie możecie się dostać lotami krajowymi (radar lotów).
Gniezno – historia miasta
Historię Gniezna na pewnoo każdy zna! Wiąże się ona nierozwerwalnie z historią naszego państwa. Wzgórze Lecha, Święty Wojciech, 5 koronowanych w Katedrze Królów Polskich to tylko początek. Spacerując po Gnieźnie odbywamy niesamowitą wędrówkę historyczną. Napotykamy na budynki z różnych okresów historycznych, a odwiedzając muzea, przenosimy się w czasie jeszcze mocniej. Historia Gniezna związana była oczywiście z królami, ale było ono także ważnym węzłem transportowym. Pierwsze osadnictwo w rejonie dzisiejszego miasta datuje się już na około 8-10 tysięcy lat temu, w paleolicie.
Nasz pobyt w Gnieźnie
Wyjechaliśmy wcześnie rano, żeby nie marnować dnia. Po drodze zaplanowaliśmy jeszcze kilka postojów. Odwiedziliśmy Biskupin i zachęcającą swoją nazwą miejscowość Wenecję. W Gnieźnie byliśmy w okolicach godziny 16-tej. Naszą bazą noclegową był Hotel w Starej Kamienicy. Pozostawiliśmy samochód na hotelowym parkingu, odświeżylismy się i poszliśmy na obiad. Podczas popołudniowego spaceru znaleźliśmy kilku królów i kilka królików, ale o nich za chwilę.
Drugi dzień był najbardziej aktywny. Przeszliśmy ponad 15 km! Po pysznym, hotelowym śniadaniu udaliśmy się na Trakt Królewski, zdobywać kolejne ciekawe miejsca. W ciągu całego dnia znaleźliśmy wszystkich króli i wszystkie króliki oraz większość ciekawych budynków. Po obiedzie mieliśmy okazję zwiedzić Parowozownię. Obiekt zrobił na nas ogromne wrażenie. Wracając ze zwiedzania zjedliśmy gofry i obserwowaliśmy nocną procesję z relikwiami Świętego Wojciecha, która odbywa się co roku z okazji odpustu ku jego czci.
Na trzeci dzień zostawiliśmy sobie klasykę. Zaczęliśmy od Muzeum Początków Państwa Polskiego. Po zwiedzeniu ekspozycji stałej i wystaw czasowych udaliśmy się do Katedry Gnieźnieńskiej. Zaczęliśmy od wnętrza, następnie zeszliśmy do podziemii i na wieżę. Ostatnim punktem było Muzeum Archidjecezjalne. Następnie przespacerowaliśmy się jeszcze po starym mieście i powoli udaliśmy w stronę domu. Pogoda nam się udała, bo padać zaczęło dopiero w drodze powrotnej. To tylko skrót naszych aktywności :)
Trakt Królewski
Trakt Królewski to produkt turystyczny, który cieszy się w Gnieźnie dużą popularnością. Obejmuje on rzeźby króli, królików, makiety oraz inne, interesujące obiekty. Najlepiej poznawać go z aplikacją mobilną „Królika GOń”. Możemy w niej zdobywać punkty, rozwiązywać quizy i przede wszytkim poznać lepiej miasto, jego historię, legendy i sławnych mieszkańców. Jeżeli wybieracie się do Gniezna, powinna być to pierwsza atrakcja na Waszej liście. Na pewno poświęcę jej osobny tekst! Nam udało się zdobyć wszystkie punkty! :) W Informacji Turystycznej możecie zaopatrzyć się także w papierowy przewodnik po Trakcie.
Co zobaczyć w Gnieźnie?
Muzem Początków Państwa Polskiego
Pomimo tego, że w muzeum sporo eksponatów to kopie, to jednak narracja prowadząca nas przez historię naszego państwa jest bardzo udana. Oryginały części z eksponatów znajdziecie w Muzeum Archidjecezjalnym. Muzeum Początków Państwa Polskiego jest miejscem, które warto odwiedzić, aczkolwiek jeżeli Wasze dzieci są małe, to mogą mieć problem z zobaczeniem eksponatów w gablotach (położone są wysoko i Zuzia nawet na palcach nie wiele mogła zobaczyć).
Katedra Gnieźnieńska
Katedra ta często jest jedynym celem turystów odwiedzających Gniezno. Jest bardzo ważnym obiektem, chociaż jak widzicie można tam zwiedzać dużo więcej. Katedrę doskonale widać z Rynku i prowadzi do niej ul. Chrobrego. Oprócz samego, imponującego wnętrza w Katedrze warto zajrzeć do podziemi. Zobaczycie tam fundamenty kościoła, który stał w tym miejscu wcześniej.
Fakt, że oglądamy m.in. posadzkę, po której królowie szli na swoją koronację, lub fragment ołtarza, na którym stał relikwiarz św. Wojciecha, przy którym modlił sie sam Otton III działa na wyobraźnię. Jeżeli znudzi Wam się pod ziemią to możecie dla kontrastu wejść na wieżę. Do pokonania jest wysokość 14 piętrowego wieżowca. Z góry rozpościera się widok na całe miasto. Tuż obok Katedry znajduje się Muzeum Archidjecezji Gnieźnieńskiej, w którym możecie obejrzeć zabytki sztuki sakralnej z różnych okresów historycznych.
Starówka i kościoły
Spacerując po starówce możemy zdecydowanie przenieść się w czasie. Kamienice, pomimo tego, że nie wszystkie są zadbane i odnowione, to robią wrażenie. Dla miłośników zabytków sakralnych, ale nie tylko, otworem stoi wiele kościołów. Odległości w centrum nie są wielkie, dlatego naszym zdaniem spacer to najlepsza forma zwiedzania Gniezna. Znajdziecie tam kilka parków i placów zabaw. Bez problemu dostępne są tam ławki, a czasem i leżaki. Jeżeli będziecie w Muzem Początków Państwa Polskiego lub znajdziecie makietę na Wzgórzu Lecha, to będzie Wam łatwiej zobrazować sobie układ urbanistyczny miasta na przestrzeni lat.
Parowozownia w Gnieźnie
To miejsce było największym zaskoczeniem i na pewno na blogu się jeszcze pojawi! Największa parowozownia w Europie znajduje się właśnie w Gnieźnie. Jest to miejsce, które wymaga jeszcze ogromnego wkłądu pracy, ale pasja jaką członkowie Stowarzyszenia Parowozownia Gniezno wkładają w przywrócenie jej świetności gwarantuje, że sukces nadejdzie. Teren obiektu jest ogromny. Budynki robią wrażenie, a opowiadane przez przewodnika historie o Gnieźnie, parowozach i smaczkach technicznych związanych z tym miejscem pobudzają wyboraźnię zwiedzających. Musicie zajrzeć do tego miejsca, a jeżeli Waszym przewodnikiem będzie Krzysiek Modrzejewski, to każde z Waszych pytań znajdzie odpowiedź! Planując zwiedzanie musicie koniecznie zajrzeć na stronę parowozowni, ponieważ jest ona otwarta tylko zgodnie z obowiązującym harmonogramem.
Co zjeść w Gnieźnie?
Nasze strzały kulinarne w Gnieźnie w większości były trafione. Zaczęliśmy od Dobrego Browaru, w którym oprócz wyśmienitego piwa zjedliśmy też pyszny obiad. Drugiego dnia odwiedziliśmy Hola Ola z meksykańską kuchnią zlokalizowaną tuż obok katedry. Ostatniego dnia nasz wybór padł na Siódme Niebo, gdzie pierogi okazały się bardzo dobrym pomysłem na obiad. Spacerując po uliczkach starego miasta znajdziecie także sporo lodziarni i cukierni. My z lodziarni niestety nie skorzystaliśmy – temperatura jeszcze do tego nie zachęcała.
Warto odwiedzić Gniezno na weekend?
Gniezno na weekend nadaje się doskonale! Atrakcyjne położenie miasta, jego bogata historia i jego kompaktowość sprawiają, że polecam je w 100%. Pomimo, że obawialiśmy się o pogodę podczas naszej wizyty, to po kilku godzinach przestała ona mieć znaczenie, a odkrywanie kolejnych ciekawych miejsc wygrało! :)
Gniezno odwiedziliśmy na zaproszenie Urzędu Miejskiego w Gnieźnie.