Udostępnij
Wśród jaskiń świętokrzyskich wszyscy znają Raj. Mamy jednak ich znacznie więcej! Jaskinia Piekło pod Skibami to jedna z nich. Ukryta w środku lasu zaprasza do odwiedzin!
Całkowicie przypadkiem jaskinię tę ostatnio odwiedzam tylko zimą więc ta pora roku będzie królować na zdjęciach!
Jaskinia Piekło pod Skibami – jak dojechać?
Pomimo to, że w nazwie jaskini często pojawia się dopisek „pod Skibami” to patrząc na mapę musicie jaskini szukać nad tą wsią (na północ od niej). Najszybciej jednak będzie Wam dojść do niej ze wschodniego krańca wsi Gałęzice. Czeka Was kilkunastominutowy spacer z niewielkim wzniesieniem na końcu. Trasa nie jest trudna, ale w zimie trzeba uważać bo może być ślisko. Jaskinia znajduje się na stoku Góry Żakowej.
Przy jaskini przebiega niebieski szlak turystyczny im. E Padechowicza.
Jaskinia i okolica
Jaskinia jest pomnikiem przyrody od 1954 roku. Znajduje się w wapieniach dewońskich i powstała wzdłuż szczelin ciosowych. W środku nie znajdziecie bogatej szaty naciekowej, ale delikatne polewy kalcytowe i niewielkie stalaktyty są do zaobserwowania. Jaskinia ma 57 metrów długości.
Do jaskini nie ma biletów wstępu – jest otwarta przez całą dobę.
W jaskini zimują nietoperze (m.in. nocek duży, nocek Bechsteina, nocek Natterera, nocek rudy, nocek wąsatek, gacek szary, gacek brunatny czy mroczek późny), a wśród innych organizmów ją zamieszkujących warto wymienić ślimaki, pająki czy świerszcze. Jeżeli spotkacie w zimie nietoperze to zostawcie je w spokoju!
Do jaskini wchodzimy najczęściej otworem głównym, który ma prawie 5 metrów szerokości i ponad 2 metry wysokości. Do jaskini prowadzi także drugie wejście oraz dwa kominy krasowe o wysokości prawie 10 metrów.
Przy jaskini przebiega ścieżka dydaktyczna Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego. Na znajdujących się tablicach możemy znaleźć informacje o ciekawych miejscach i zjawiskach związanych z geologią.
Skąd nazwa Piekło? Została ona nadana przez lokalną ludność. Według legend to właśnie z tej szczeliny wychodziły diabły, by obdarzać świat złem. Nawiązaniem do tej legendy są drewniane rzeźby diabłów, które możecie spotkać w okolicy jaskini.
Jak powstają chłopki lodowe?
Jaskinia Piekło pod Skibami to jedno z lepszych miejsc w naszym regionie do obserwacji tworów nazywanych „Chłopkami Lodowymi”. Jest to nic innego jak stalagmity lodowe powstające najczęściej w przy otworowych częściach jaskiń, do których dociera mróz. Nie zdarzają się w każdym roku, ale warto próbować. Na zdjęciu poniżej „Chłopki lodowe” z 2018 i jeden z 2021 roku.
Warto?
Sama jaskinia Piekło pod Skibami nie jest duża, ale ciekawa. Bardzo fajne położenie i ciekawe obiekty w okolicy, opisane tablicami sprawiają, ze warto zajrzeć tam podczas wędrówki po tej części województwa świętokrzyskiego.