Największe zagęszczenie zamków w Polsce znajduje się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Jedne są w lepszym stanie, a inne w gorszym. Dzisiaj zapraszam Was na zamek Olsztyn położony niedaleko Częstochowy.

Lokalizacja i dojazd

Zamek położony jest w miejscowości Olsztyn, 125 kilometrów od Kielc (15 km od Częstochowy). Przy zamku znajduje się płatny parking. Znajdziecie tam też stoiska z pamiątkami i przekąskami.

Historia zamku w Olsztynie

Zamek powstał w XIII wieku i przez ponad 300 lat był najważniejszym punktem obrony północno-zachodniej Małopolski. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1306 roku. Obiekt był rozbudowywany do XVI wieku. Zamek był zdobyty w 1391 roku przez Władysława Jagiełłę. W XV wieku powstał tzw dolny zamek, a cały obiekt odegrał duże znaczenie w odpieraniu napadów ze strony książąt śląskich. W 1587 roku zamek został mocno uszkodzony podczas oblężenia przez wojska austriackie arcyksięcia Maksymiliana. Rozpoczęła się jego odbudowa, ale z racji śmierci Joachima Ocieskiego została zaprzestana. Podczas potopu szwedzkiego zamek został zrujnowany i spalony. Nie zdecydowani się na jego odbudowę z racji wysokich kosztów takiego przedsięwzięcia. Podczas budowy kościoła parafialnego w pierwszej połowie XVIII wieku część dolnych partii zamku rozebrano. W XIX wieku, podobnie jak w wielu innych zamkach, chłopi pozyskiwali z murów zamkowych surowiec do budowy domów.

Zwiedzanie

Na zwiedzanie zamku warto poświęcić około dwóch godzin. Zamek można zwiedzać codziennie od 9 do godzin wieczornych. Bilet normalny kosztuje 7 zł, ulgowy 4 zł, a dzieci do lat siedmiu wchodzą za darmo. Jeżeli chcecie wejść na wieżę widokową to musicie doliczyć jeszcze 4 zł (ulgowy 2 zł). Zimą wieża widokowa była zamknięta, ale w sezonie letnim musi być z niej niezły widok na zamek (ma 35 metrów wysokości). Pomimo mrozu pospacerowaliśmy jednak pomiędzy ruinami. Robią wrażenie rozmiarem. Do dzisiejszych czasów zachowało się kilka obiektów, ale rozmiar założenia obronnego daje dowód jego świetności. Zamek w Olsztynie jest jednym z najlepiej zbadanych zamków na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Jeżeli chcecie zostać w okolicy na dłużej polecam mój tekst o tym co można robić w Częstochowie w weekend.

Warto odwiedzić Olsztyn?

Lubię ruiny zamków. Oprócz ich skali czy też stanu zachowania duże znaczenie przy ich zwiedzaniu ma też wyobraźnia. Nie łatwo stworzyć w głowie obraz obiektu sprzed lat. My zamek Olsztyn odwiedziliśmy w zimie więc wrażenia były jeszcze inne niż przy wizycie w ciepłej porze roku. Jeżeli lubicie taką tematykę lub macie małe dzieci, które na słowo zamek (w domyśle księżniczki, rycerze, itp) otwiera szeroko buzię to zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce.

Zamek Olsztyn Zamek Olsztyn Zamek Olsztyn Zamek Olsztyn Zamek Olsztyn Zamek Olsztyn Zamek Olsztyn Zamek Olsztyn