Udostępnij
Wiele osób patrzy na Czechy przez pryzmat Pragi. Jest to piękne miasto, które zdecydowanie warto odwiedzić, ale to małe, czeskie miasteczka mają dla mnie „to coś”! Kolejną miejscowością, która potwierdza tą regułę są położone w Czeskich Karkonoszach Jilemnice.
Lokalizacja
Jilemnice są miastem małym bo mieszka w nim około 5 tysięcy osób. Leży ono w Karkonoszach, a sam Rynek miejski znajduje się na wysokości 464 metrów n.p.m. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z XIV wieku, ale ciężko odtworzyć jego najstarszą historię z powodu małej ilości danych źródłowych.
Miasto rozwijało się w różnym tempie, a impulsem okazało się przejęcie miasta przez ród Harrachów (od ich nazwiska pochodzi także miejscowość Harrachow – znana w Polsce z kompleksu skoczni narciarskich). Zmodernizowali oni przemysł płócienny i rolnictwo co z kolei odbiło się pozytywnie na kondycji gospodarczej miasta i regionu.
Zwiedzanie miasta nie zajmie całego dnia, ale wśród atrakcji wymienić należy:
Rynek w Jilemnicach
Jak już wspominałem znajduje się 464 metry n.p.m. Znajdują się na nim XVIII i XIX wieczne kamienice oraz ratusz. Ten, który możemy oglądać dzisiaj pochodzi z XVIII wieku. Na Rynku znajdziecie także XIX wieczną fontannę i pochodzącą z XVIII wieku rzeźbę. Rynek nie jest duży, ale znajdziecie tam sklepy, pijalnię piwa, aptekę czy rozlewnię wina.
Zegar
Na wieży ratuszowej znajduje się wyjatkowy zegar, dzięki któremu możemy określić godzinę z dokładnością do piętnastu minut. Zegar posiada trzy cymbały (różnią się od dzwonów tym, że nie mają serca w środku). Dźwięk uzyskuje się przez uderzenie „młotka” w cymbał. Każdy posiada inną funkcję. Jeden uderza pełne godziny, drugi w kwadranse, a trzeci zaznacza godziny. Dla przykładu o dwunastej cztery razy uderza się w mały cymbał, dwanaście razy w średni i dwanaście w duży cymbał (w sumie 28 uderzeń). Podobno mieszkańcy okolicy nauczyli się z daleka doskonale rozpoznawać godzinę. Zegar pochodzi z połowy XIX wieku. W Ratuszu istnieje funkcja zegarmistrza, który codziennie, ręcznie zegar nakręca.
Ciekawska uliczka
Właściwie to Zvědavá ulička jest to bardzo ciekawy zespół architektury ludowej. Powstał on po pożarze miasta w 1788 roku. Jest to kompleks drewnianych, tradycyjnych domów, z których każdy kolejny zbliżony jest o jedną oś okienną w kierunku ulicy tak, aby każdy do „wyglądał” zza kolejnego i był widoczny z niego rynek. Domy są piękne i drewniane. Na szczęście ten fragment miasta objęty jest ochrona i nie można budować tam nic po swojemu.
Pałac hrabiego Harracha
Nigdy nie zastanawiałem się nad etymologią nazwy Harrachow. Po ostatniej wizycie w Karkonoszach już wiem sporo o rodzinie Harrachów. Ich pałac znajdował się właśnie w Jilemnicach. Aktualnie jest w nim muzeum. Pałac został zakupiony na początku XVIII wieku przez ród Harrachów. To im zawdzięcza on aktualny wygląd.
We wnętrzu Pałacu znajduje się wystawa poświęcona przyrodzie karkonoskiej, rodzinie Harrachów, Karkonoszowi, ale także część poświęcona tarczom pogrzebowym cechów i ogromna mechaniczna szopka autorstwa pana Metelki. W szopce zachwyca ilość ruchomych elementów i detali.
Warto zainteresować się także wystawą dotyczącą historii narciarstwa. Wśród wielu eksponatów znajdziemy różnorodne akcesoria, które na przestrzeni wieków pomagały narciarzom. (Wiecie, że kiedyś używało się tylko jednego kijka? :))
Ciekawą rzeczą są prowadzone na terenie ogrodu wykopaliska archeologiczne. Najnowszym odkryciem są ślady kościoła odkryte pod jednym z zabudowań na terenie ogrodu. Efekty prac wykopaliskowych wkrótce mają zostać upublicznione na wystawie.
Warto odwiedzić Jilemnice?
Pomimo niewielkiego rozmiaru Jilemnice to miejsce, które warto odwiedzić! Doskonale się sprawdzi jako baza wypadowa w Karkonosze, ale i samo miasto ma coś do zaoferowania. Lubię takie niewielkie miasteczka, mają w sobie coś, co sprawia, że chętnie je odwiedzam!