Zwiedzając ruiny często odwiedzamy zamki, pałace czy świątynie. Dzisiaj mam dla Was ślad po działalności przemysłowej, jakże ważnej w czasach świetności zakładu. Przed Wami ruiny gorzelni Aleksandra Wielopolskiego w Chrobrzu!

Lokalizacja gorzelni

Ruiny zlokalizowane są w miejscowości Chroberz (województwo świętokrzyskie, powiat pińczowski). Są zaznaczone na Google Maps, a jadąc drogą asfaltową bez problemu je zobaczycie. Musicie samochód zaparkować na poboczu drogi i udać się pieszo w kierunku rzeki.

Sam Chroberz oddalony jest od Pińczowa o 15 kilometrów, a od Kielc o około 55 kilometrów.

Historia obiektu

Ciężko jest odnaleźć jakieś informacje o budynku. Wiadomo na pewno, że jego właścicielem był Aleksander Wielopolski i że gorzelnia zbudowana została w miejscu dużo starszego obiektu. W opisach Chrobrza z 1603 roku pojawiła się już adnotacja, że w miejscowości, oprócz drewnianego dworu istniał tartak, dwa młyny i gorzelnia. Dzisiejszy budynek pochodzi z końca XIX wieku

Z tego co udało mi się dowiedzieć, to w budynku gorzelni działała od lat sześćdziesiątych XX wieku Szkoła Mechanizacji Rolnictwa.

Ruiny gorzelni w Chrobrzu – stan obecny

Obecnie budynek dawnej gorzelni to ruina, która grozi zawaleniem. W większości pomieszczeń nie ma stropów i dachu, stoją głównie ściany. Wejście do ruin jest utrudnione poprzez siatkę oraz ostrzeżenia o możliwości zawalenia się budynku. Droga do ruin nie jest oznaczona, ale trudno je ominąć.

Szkoda, że budynek tak niszczeje, wydaje mi się, że jeszcze kilkanaście, może kilkadziesiąt lat temu, dałoby się go uratować i może nawet prowadzić ciekawy biznes w historycznym zakładzie produkcyjnym.

Co w okolicy?

W samym Chrobrzu zdecydowanie warto odwiedzić zespół pałacowo-parkowy należący również do rodu Wielopolskich. O miejscu tym przeczytacie w tekście – Zespół pałacowo-parkowy w Chrobrzu. Atrakcji turystycznych w okolicy jednak jest znacznie więcej. W niewielkiej odległości położony jest Pińczów, Busko-Zdrój czy Wiślica, a tych miejsc chyba nie muszę nikomu przedstawiać!

Warto odwiedzić?

Jeżeli miałbym traktować ruiny gorzelni w Chrobrzu jako cel mojej wyprawy, to zdecydowanie nie warto. Jeżeli natomiast będziecie w okolicy, to warto i takie miejsce odwiedzić jako ciekawostkę. Ponidzie obfituje w atrakcje turystyczne, przyrodnicze i geologiczne więc powodów do przyjazdu w te okolice jest całkiem sporo! 🙂