Udostępnij
Niewiele miast może pochwalić się takim miejscem leżącym tak blisko centrum. Kadzielnia, bo o niej mowa prezentuje się piękne zarówno za dnia jak i po zmroku i zachęca turystów do odwiedzin!
Lokalizacja i dostępność
Rezerwat przyrody Kadzielnia znajduje się półtora kilometra od kieleckiego deptaka (ul. Sienkiewicza). Spacer zajmie Wam około 20 minut. Przy samym rezerwacie znajduje się także darmowy parking.
Kadzielnia jest otwarta przez całą dobę i prezentuje się inaczej o każdej porze dnia i roku. Szczyt ten wchodzi w skład Pasma Kadzielniańskiego.
Historia
Swoją nazwę Kadzielnia zawdzięcza albo jałowcom, które porastały wzgórze w przeszłości, a były stosowane do kadzideł albo faktowi, że teren ten dzierżawiony był przez kadzielnika.
Eksploatacja wapieni rozpoczęła się w XVIII wieku i trwała do 1962 roku. Pod koniec osiemnastego wieku przy kamieniołomie powstał pierwszy wapiennik. Niedługo później do kopalni poprowadzona została bocznica kolejowa. W 1896 roku cały zakład zakupił Juda Ehrlich. Wybudował on nowe piece i w pierwszych latach po zakupie zwiększył produkcję wapna dziesięciokrotnie.
Po jego śmierci interes przejęli synowie. Podczas II Wojny światowej kamieniołom przejęły władze niemieckie i pracowali w nim głównie żydowscy robotnicy przymusowi. Po wojnie został znacjonalizowany. W 1962 roku ochroną objęto dzisiejszą Skałkę Geologów.
Geologia
Jak już wiecie Kadzielnia, to dawny kamieniołom wapieni dewońskich. Skały te powstały w płytkim, ciepłym morzu i zawierają skamieniałości organizmów związanych właśnie z takimi warunkami – koralowce, gąbki, ramienionogi, a rzadziej łodziki, goniatyty, trylobity czy ryby pancerne.
Będąc na Kadzielni warto zwrócić też uwagę na różnorodne formy krasowe. Spacerując po rezerwacie na pewno nie raz traficie na kawałki kalcytu w wersji białej lub pięknej miodowej.

Jaskinie
Na Kadzielni znajduje się 25 jaskiń i schronisk skalnych. W większości nie są one duże, ale 3 z nich (Jaskinia Odkrywców, Prochownia i Szczelina) zostały połączone ze sobą i udostępnione dla turystów. Podziemna trasa liczy 160 metrów. W jaskiniach występują ciekawe gatunki nietoperzy i pająków.
Amfiteatr na Kadzielni
Trudnym do przeoczenia miejscem na Kadzielni jest znajdujący się tam amfiteatr. Powstał on w 1971 roku i od tamtej pory służył za miejsce rozrywki dla kilku pokoleń Kielczan. Uchodzi on za jeden z najpiękniej położonych amfiteatrów w Polsce! W 2010 roku przeszedł gruntowny remont i aktualnie może pomieścić ponad 5000 widzów.
Odbywało i odbywa się tam sporo ciekawych wydarzeń – Festiwal Harcerski, Sabat Czarownic, Świętokrzyska Noc Kabaretowa czy mniej ciekawych jak Festiwal Muzyki Tanecznej ;).
Pomniki
Będąc na Kadzielni możecie zaobserwować kilka pomników:
- Pomnik Bojowników o Narodowe i Społeczne Wyzwolenie autorstwa Stefana Maja, który góruje nad rezerwatem
- Pomnik Dekalogu, powstały z inicjatywy byłego prezydenta Wojciecha Lubawskiego. Miał symbolizować wspólne wartości wielkich religii monoteistycznych: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu. Idea jak najbardziej słuszna, ale wykonanie z betonu razi w oczy.
- Kamienny Krąg Pamięci z rzeźbą „Sen” autorstwa Gustawa Zemły upamiętniający ofiary mordu katyńskiego
- Rzeźba z amonitem – znajduje się od strony Alei Legionów, ale niech Was to nie zmyli, bo amonitów na Kadzielni nie było.
- Ławka Jerzego Kapuścińskiego – znajduje się przy wejściu do jaskiń. Upamiętnia ona postać tego wybitnego przewodnika i regionalisty. Po naciśnięciu przycisku, możemy wysłuchać opowieści na temat Kadzielni nagranej przez Jerzego Kapuścińskiego.

Lodospad i tyrolka
Jeżeli warunki atmosferyczne dopisują (mróz) w zimie na Kadzielni pojawia się lodospad. Nie jest to twór naturalny. Za pomocą pomp woda z jeziorka transportowana jest na szczyt ściany skalnej skąd spływa i zamarza. Wygląda imponująco, a służy do treningu wspinaczki lodowej, która jest sportem bardzo niebezpiecznym i wymagającym.
Fani sportów ekstremalnych mogą poza sezonem zimowym także spróbować zjazdu „Tyrolką”. Niezapomniane widoki i dreszczyk emocji gwarantowany.

Wodospad
Oprócz wspomnianego wyżej lodospadu, od niedawna na Kadzielni znajduje się również wodospad. Stworzony przez człowieka, ale mi się podoba. Pasuje bardzo dobrze do całości rezerwatu dodając mu uroku.

Warto?
Kadzielnia jest jednym z pierwszych miejsc, do których zabieram odwiedzających Kielce gości. Piękna za dnia i tajemnicza po zmierzchu. Jest to miejsce, które robi wrażenie i przypomina o geologicznej i przemysłowej historii regionu. Jeżeli wybieracie się do Kielc, to jest to zdecydowanie jedno z topowych miejsc, które odwiedzić musicie!


