Pustelnia Złotego Lasu to miejsce, którego nazwa może kojarzyć się z dobrymi książkami fantastycznymi, ale jest jak najbardziej prawdziwe! Znajduje się w lesie niedaleko Staszowa i zaprasza gości!

Lokalizacja i dostępność

Pustelnia Złotego Lasu znajduje się w Rytwianach. Będąc jednak w centrum wsi (w okolicach ruin zamku) mamy do pokonania jeszcze kawałek drogi. Dojechać do pustelni możecie samochodem. Na jej terenie znajdują się miejsca parkingowe dla turystów.

Msze święte odbywają się tam codziennie o 18.00, a w niedziele o 9.oo i 10.30. Zwiedzanie natomiast jest możliwe od poniedziałku do soboty od 9.00 do 18.00, a w niedziele od 12.00 do 18.00.

Historia Pustelni Złotego Lasu

Historia tego miejsca sięga 1617 roku. To właśnie wtedy sprowadzili się tutaj kameduli z klasztoru na podkrakowskich Bielanach. W 1637 roku zakończono budowę kompleksu, który został przez biskupa Tomasza Oborskiego nazwany właśnie Pustelnią Złotego Lasu. Mnisi zamieszkiwali to miejsce przez kolejne dwa stulecia. Podczas zaborów zostali oni wypędzeni a obiekt zaczął popadać w ruinę.

W 2018 obiekt został wpisany na listę Pomników Historii.

Na terenie Pustelni Złotego Lasu możemy zostać na noc na zasadach hotelowych lub skorzystać z turnusów czy terapii. Działa tam także restauracja gdzie możemy posilić się przed dalszą podróżą.

Kościół

Na terenie Pustelni Złotego Lasu znajduje się kościół o barokowym układzie architektonicznym. Oprócz nawy głównej znajdują się w nim także dwie kaplice – św. Romualda i św. Jana Chrzciciela.

Podczas mojej ostatniej wizyty duża część była akurat remontowana, ale i tak miejsce to robi wrażenie. Bogato zdobione sufity i piękne rzeźby zaciekawią fanów architektury sakralnej.

Eremy

W kontekście Pustelni Złotego Lasu często pojawia się słowo erem. Co ono oznacza? Pokrótce jest to miejsce odosobnienia, miejsce w którym mieszkają eremici – pustelnicy. W czasach świetności na terenie Pustelni Złotego Lasu znajdowało się dużo więcej tego typu „domków”. Były one w czterech rzędach i składały się z budynku oraz niewielkiego ogródka.

Ogród

Znajdują się one w miejscu dawnych ogrodów kamedułów. Znajdują się tam oczka wodne, ławki i huśtawki. Można się w nim zrelaksować pośród krzewów, drzew owocowych czy winorośli.

Warto?

Pustelnia Złotego Lasu to miejsce wyjątkowe. Położone w środku lasu robi ogromne wrażenie. Z jednej strony mamy piękny kościół z interesującymi zdobieniami, a z drugiej ogólny spokój.

Będąc w okolicy warto tam zajrzeć, pospacerować po ogrodach i odpocząć od zgiełku.

Może konkurs?

Do tego wyjazdu zainspirowała mnie marka Cono Sur, która organizuje na swojej stronie (https://konkursconosur.pl) konkurs. Opisując ciekawe miejsce w swojej okolicy macie szansę na wygranie vouchera na slowhop.com lub do sklepu rowerowego Kross oraz zestawy win! 🙂