Udostępnij
Wielokrotnie słyszałem o Karlowych Warach, ale jeszcze nigdy wcześniej nie było mi dane ich odwiedzić. Na szczęście wreszcie to nadrobiłem i żałuję, że zrobiłem to tak późno. To jedno z najpiękniejszych czeskich uzdrowisk (leżące w tzw. trójkacie uzdrowiskowym) ma wiele do zaoferowania. Karlowe Wary na weekend to doskonała propozycja, sprawdźcie sami!
Karlowe Wary – dojazd
Karlowe Wary są stolicą kraju (regionu) karlowarskiego znajdującego się w zachodnich Czechach. Miasto to możecie znać także w oryginalnej nazwie – Karlovy Vary lub jako Karlsbad (niem.). Od Pragi Karlowe Wary dzieli około 125 kilometrów, a od Pilzna 80 kilometrów. Dojechać tu możecie bez problemu autobusem czy pociągiem. Miasto posiada także lotnisko.
Aktualnie Karlowe Wary składają się z 15 dzielnic, a zamieszkiwane są przez prawie 50 tysięcy mieszkańców. Znaczną część miasta zajmują tereny górzyste. niektóre ze szczytów przekraczają 600 metrów wysokości n.p.m..
Karlowe Wary są częścią tzw. trójkąta uzdrowiskowego w skład którego wchodzą także Mariańskie Łaźnie i Franciszkowe Łaźnie.
Historia
Historia miasta sięga 1350 roku, kiedy Karol IV postanowił zbudować miasto przy odkrytym podczas polowania gorącym źródle. Osada została nazwana Gorące Łaźnie koło Łokci (koło miejscowości Loket, w której znajdował się zamek). Później od imienia Karol przyjęła ona nazwę Karlowe Wary, które w 1370 roku otrzymały prawa miejskie.
W 1522 roku lekarz Vaclav Payer wydał pierwszą książkę o właściwościach leczniczych wód z karlowarskich źródeł. 60 lat później (1582) miasto nawiedziła powódź, a w 1604 praktycznie doszczętnie spłonęło. Miasto wróciło do życia i swojej uzdrowiskowej funkcji w XVII wieku. Głównymi odwiedzającymi była szlachta saska, polska i rosyjska. W 1707 roku Karlowe Wary uzyskały status królewskiego wolnego miasta.
Kolejny wielki pożar nawiedził miasto w 1759 roku. W 1807 roku Jan Becher zaczął tu produkować Becherówkę, a w 1857 roku rozpoczęła działalność huta Moser. W międzyczasie powstawały budynki, które stoją aż do dziś – Grand Hotel, Kolumnada Zdrojowa czy Teatr.
Podczas II Wojny Światowej miasto znalazło się w granicach III Rzeszy. Pod koniec działań wojennych zostało zbombardowane. Na skutek nalotów zniszczone zostały dworce i część budynków mieszkalnych. Po wojnie wysiedlono zamieszkujących miasto Niemców (około 20 tysięcy osób).
Od 1946 roku natomiast w Karlowych Warach odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmowy, który ściąga do tego czeskiego uzdrowiska największe gwiazdy światowego kina.
Uzdrowisko Karlowe Wary
W Karlowych Warach znajduje się 79 źródeł, z których każde ma inną temperaturę, a woda nieco inne właściwości. Temperatura wody waha się miedzy 41 a 73 stopniami Celsjusza. Niektóre, ze źródeł ujęte zostały w kolumnady, których w mieście jest 5. Wody używane są do leczenia chorób związanych z układem pokarmowym, zaburzeniami metabolizmu, cukrzycą, układem ruchu, dolegliwościami wątroby, ale także po problemach onkologicznych.
Jak to w każdym uzdrowisku związanym z wodami, bywa tak i tutaj, że na każdym kroku możemy spotkać specjalne dzbanuszki do picia wody. Możemy wybierać pomiędzy wieloma wzorami, rozmiarami i materiałami, z których zostały wykonane.
Kuracja wodami z karlowarskich źródeł jest precyzyjna i zalecana przez lekarzy. Otrzymujemy od nich zalecenia, z których konkretnie źródeł powinniśmy pić. O wysokiej mineralizacji wód może świadczyć fakt, że włożona do nich papierowa różowa po kilku dniach „zamienia się w kamień”. Takie kwiaty możemy spotkać w niektórych miejscach z pamiątkami.
Jedną z rzek, które płynie przez Karlowe Wary jest Tepla (Ciepła). Nazwa jej wzięła się stąd, że uchodzi do niej jedno z gorętszych źródeł i rzeka przez pewien czas ma temperaturę zdecydowanie wyższą. Nad źródłem tym znajduje się aktualnie coś na kształt fontanny, którą woda wydostaje się na zewnątrz. Źródło to nazywa się Vřídlo, a wydostająca się z niego woda parując o poranku robi niezłe wrażenie.
Śladami znanych
Karlowe Wary w różnych okresach gościły wiele znanych osób. Spacerując pomiędzy kamienicami często natkniemy się na pamiątkowe tablice, czy informacje na temat znanych osób przebywających niegdyś w mieście. W Karlowych Warach bywali lub mieszkali m.in.:
- Karol IV – założył miasto więc można powiedzieć, że stał się pierwszym znanym bywalcem
- Giacomo Casanova – pierwszy raz w 1785 roku
- Johann Wolfgang von Goethe – odwiedził miasto 13 razy. Lokalna opowieść mówi, że zakochał się tu w 19-latce (sam mając 74 lata), ale łączyło go coś zarówno z matką wybranki, jak i z jej babką
- Piotr Wielki – odwiedził Karlowe Wary dwukrotnie (w 1711 i 1712 r.)
- Ludwik van Beethoven – odwiedził Karlowe Wary dwukrotnie
- Karl Marx – odwiedził miasto trzykrotnie (1874,1874 i 1876 r.)
- Zygmunt Freud – wraz z rodziną odwiedził Karlowe Wary pięciokrotnie
- Gregory Peck, Gerard Depardieu, Robert Redford, John Travolta…
Diana
Jeżeli zwiedzicie już najważniejsze punkty miasta to warto na nie spojrzeć z innej perspektywy. Niedaleko hotelu Grand znajduje się kolejka, którą możemy udać się na szczyt Výšina přátelství (556 m n.p.m.). Kolejka powstała w 1912 roku i wtedy była najdłuższą na terenie Austro-Węgier. W połowie trasy znajduje się przystanek Jeleni Skok.
Trasa kolejki ma 453 metry, a kąt nachylenia robi wrażenie. Bilet na kolejkę kosztuje 90 koron w dwie strony (ulgowy 45 koron). Na górze czeka na nas restauracja, gdzie możemy coś zjeść, napić się kofoli i rzecz, którą w Czechach lubię bardzo, czyli wieża widokowa, ta akurat nazywa się Diana. Powstała ona w 1914 roku, a z jej szczytu rozpościera się piękny widok na okolicę i Karlowe Wary. Wstęp na wieżę jest darmowy.
Opłatki zdrojowe
Jest kilka produktów, które kojarzą się z Karlowymi Warami. Oprócz Becherówki (która tu została wymyślona i nadal jest produkowana) i dostępnej prawie w całych Czechach wody Mattoni jednym z charakterystycznych wyrobów są Karlowarskie Opłatki. Tradycja ich wypieku sięga 1800 roku. Występują z różnymi rodzajami nadzienia – czekoladowe, waniliowe, cynamonowe i z orzeszkami laskowymi lub migdałami. Podawane są zarówno na zimno jak i na ciepło. Wafle mają około 19 cm średnicy i wytłoczony symbol kozicy lub fontanny. Karlowarskie opłatki są oznaczone Chronionym Oznaczeniem Geograficznym, nadanym produktowi w lipcu 2011 roku. Moimi ulubionymi są chyba cynamonowe podawane na ciepło! :)
Okolica Karlowych Warów
Jeżeli Karlowe Wary to dla Was za mało, to okolica miasta ma również wiele do zaoferowania. Huta Moser (właściwie znajdująca się jeszcze w Karlowych Warach) jest miejscem, które warto odwiedzić. Oprócz poznania procesu produkcji kryształów, możemy tu zwiedzić także muzeum znajdujące się przy hucie. Więcej o tym miejscu przeczytacie w tekście.
Jeżeli wolicie zabytki nieco starsze, to doskonałym wyborem będzie zamek Loket. To właśnie z niego, według legendy, na polowanie wyruszył Karol IV i odkrył gorące źródła. Zamek jest zachowany w dobrym stanie, ale i całe miasteczko jest urzekające. Idealnie nadaje się na krótką wycieczkę, a znajdujący się tam Pivovar Svatý Florian jest kolejny powodem do odwiedzin.
Grand Hotel
Podczas mojego pobytu miałem okazję nocować w Grand Hotelu Pupp. Pierwsze pomieszczenia powstały w 1701 roku (Saský sál – Saska Sala). Obecny wygląd hotelu to efekt przebudowy zakończonej w 1907 roku. Z czasem właściciele dokupowali sąsiednie działki i budynki i adaptowali je do kompleksu hotelowego. Po II Wojnie Światowej hotel został znacjonalizowany i nazywał się Grand Hotel Moskwa. W 1989 roku hotel został sprywatyzowany i przywrócona mu została pierwotna nazwa.
W hotelu aktualnie znajduje się 228 pokoi i ma on 5 gwiazdek. Wnętrza są stylowe i robią ogromne wrażenie. W hotelu tym kręcono wiele filmów, a wśród bardziej znanych znalazły się Last Holiday (z Queen Latifah) i James Bond – Casino Royale. Lista osobistości, które spały w hotelu jest bardzo długa.
Więcej o hotelu znajdziecie w tekście – Grand Hotel Pupp
Warto?
Miasto robi ogromne wrażenie. Widać tam przepych w wielkości domów i ich zdobieniach. Ma to jednak wielki urok i spacerując pomiędzy kamienicami możemy podziwiać historię samego uzdrowiska jak i historyjki związane ze znanymi ludźmi, którzy je odwiedzali. Jeżeli będziecie w okolicy to koniecznie odwieźcie Karlowe Wary na weekend. Miasto to jest także idealne, aby stać się głównym celem podróży więc i to rozważcie! :)