Zamek Rabsztyn to miejsce, które odwiedziłem w swoim życiu kilkukrotnie. Wiele razy również przejeżdżałem obok jadąc dalej w kierunku Śląska. Górująca nad okolicą budowla robi wrażenie i skupia wzrok przejeżdżających nieopodal kierowców.

Pierwszy raz na zamku byłem z Dorotą wiele lat przed ślubem. Wtedy jeszcze przyjechaliśmy PKS-em do Olkusza i dalej stopem do samego zamku! Bardo miły czas to był! 🙂

Lokalizacja

Zamek Rabsztyn zawdzięcza swoją nazwę wsi, w której się znajduje. Leży ona na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, a administracyjnie należy do powiatu olkuskiego (województwo małopolskie). Droga do zamku jest oznakowana, a przy wejściu na wzniesienie znajduje się niewielki parking. Trasa na szczy zajmie Wam kilka minut.

Historia zamku Rabsztyn

Zamek górny powstał w tym miejscu już w połowie XIII wieku. Nie jest jasne, komu zawdzięczamy najstarszą budowlę na wzgórzu. Wśród potencjalnych twórców/fundatorów znajduje się ród Toporczyków z Morawicy, Wacław II biskup Jan Muskata. Był to obiekt drewniany, a swoją murowaną wersję zawdzięcza Kazimierzowi WIelkiemu.

W XV wieku zamek posiadał czterokondygnacyjną wieżę, w której prawdopodobnie znajdowało się więzienie, zbrojownia spichlerz i pomieszczenia mieszkalne. Losy zamku na przestrzeni lat nie należały do najłatwiejszych.Był on w rękach księcia Władysława Opolczyka, a następnie Władysława Jagiełły, który przekazał go Spytkowi Melsztyńskiemu. Jego syn, stał na czele konfederacji polskich husytów, wraz z którą został pokonany w bitwie pod Grotnikami.

Później zamek był dzierżawiony przez Andrzeja Tęczyńskiego, aby później przejść w ręce Bonerów – starostów rabsztyńskich. Kolejną rodziną, której własnością stał się zamek byli Firlejowie. Za ich panowania zamek powoli tracił funkcje obronne. Został on zniszczony podczas Potopu Szwedzkiego, a na początku XIX wieku został opuszczony. Jego historia jednak się wtedy nie kończy bo niewiele później poszukiwacze skarbów wysadzili znajdującą się na nim basztę.

Stan obecny

Zamek Rabsztyn to ruiny, które ostatnią rewitalizację przeszły w 2016 roku. W ramach tych prac naprawiono mury, zrekonstruowano piwnice i przeprowadzono wiele prac mających na celu zabezpieczenie zamku. Był to trzeci etap prac, których efektem, oprócz prac naprawczych, rekonstrukcyjnych i konserwatorskich miało być także ukazanie murów wieży narożnej, która została odkryta podczas badań archeologicznych w 2014 roku.

W ramach zwiedzania możemy obejrzeć ekspozycję o historii zamku wraz z makietą, repliki broni oraz artefakty znalezione podczas prac archeologicznych. Mamy także możliwość wejść na wieżę, z które rozpościera się panorama okolicy. Jeżeli macie ochotę na chwilę relaksu przy kawie to w zamku znajduje się również kawiarnia. Obecnie opiekunem zamku jest Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu.

Dostępność

Zamek otwarty jest do zwiedzania przez część roku:

  • maj, czerwiec, sierpień: wtorek – piątek 10:00- 18:00, sobota i niedziela 10:00- 19:00
  • lipiec: wtorek – piątek 10:00- 18:00, sobota i niedziela 10:00- 20:00
  • wrzesień, październik: wtorek – piątek 10:00 – 17:00, sobota i niedziela 10:00- 18:00

Zamek czynny jest on wtorku do niedzieli. Ceny biletów są różnią się w zależności od tego czy przybywamy w weekend czy w tygodniu. Od wtorku do piątku normalny bilet kosztuje 12 zł, a ulgowy 8 zł. W weekendy za bilet normalny zapłacimy 15 zł, a za ulgowy 10 zł. W weekendy usługa przewodnika jest w cenie, a oprowadzanie rozpoczyna się o 11.00, 13.00, 15.00 i 17.00.

Warto odwiedzić?

Zdecydowanie tak! Przejeżdżając obok warto na chwilę się zatrzymać i nawet jeżeli nie macie czasu na zwiedzanie obiektu to krótki spacer na szczyt i obejrzenie go z zewnątrz to też ciekawe przeżycie. Ze szczytu rozpościera się ciekawa panorama okolicy – co potwierdza słuszność lokalizacji zamku właśnie w tym miejscu.