Czeskie zamki lubię i często odwiedzam. Lipnice nad Sázavou to jedna z największych budowli tego typu w Czechach. Robi spore wrażenie, a podczas zwiedzania możemy poczuć się jak odkrywcy dawnego świata.

Ciekawostką jest fakt, że w Czechach szukając zamku znajdziecie pałac. Mamy tu jeden z przykładów słów o znanym brzmieniu ale innym znaczeniu.

Lokalizacja i dostępność

Zamek Lipnice znajduje się w miejscowości Lipnice nad Sázavou w czeskim kraju Vysočina (Wysoczyna). Oddalony jest o 115 km od Pragi i około 120 km od Brna. Przed zamkiem znajduje się parking, gdzie można zostawić samochód. Bilet normalny kosztuje 90 koron czeskich, a ulgowy 60. Dzieci do 6 lat są zwolnione z opłaty. Rezerwacja niezbędna jest tylko w przypadku zwiedzania grupowego.

Lipnice nad Sázavou

Godziny otwarcia:

1. 4.–30. 4. Sob–Niedz 10.00–15.00
30. 3.–31. 3. Sob–Niedz 10.00–15.00
22. 4. Pon 10.00–15.00
19. 4. Piątek 10.00–15.00
1. 5.–30. 6. Wto–Piątek 10.00–15.00
1. 5.–30. 6. Sob–Niedz 10.00–16.00
1. 7.–31. 8. Wto–Niedz 9.00–17.00
1. 9.–31. 10. Sob–Niedz 10.00–15.00
28. 10. Pon 10.00–15.00

Historia

Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1226 roku dotyczą one jednak dolnego miasta. Górne miasto powstało wraz z budową zamku na początku XIV wieku. Losy miejscowości związane były mocno ze znajdującymi się fortyfikacjami. Uległo zniszczeniu podczas wojny trzydziestoletniej (1946), a w pożarze w 1869 spłonęły zabudowania miejskie jak i zamek. Po pierwszej wojnie światowej Klub Turystów Czechosłowackich kupił zamek za 100 koron. W XX wieku był częściowo odbudowany, a niektóre prace remontowe trwają nadal.

Zamek założyli panowie z Lichtenburga, a na przestrzeni lat należał do różnych rodów szlacheckich i królów czeskich. W zamkowej kaplicy wyświęcono pierwszych husyckich księży. Postacią związaną z zamkiem był Jaroslav Hasek – pisarz, twórca postaci dzielnego Wojaka Szwejka.

Lipnice nad Sázavou
Lipnice nad Sázavou

Zwiedzanie

Bardzo fajnym elementem zwiedzania zamku Lipnice jest fakt, że możemy robić to sami. Po prostu chodzimy po zamku i odkrywamy jego zakamarki. Mamy do dyspozycji sporo pomieszczeń zadaszonych, podziemia, kaplicę, ale także ruiny. Możemy także wejść na wieże, aby pooglądać zamek z góry. Na zamku znajduje się także pomieszczenie, poświęcone Jarosławowi Haszkowi oraz stół, przy którym pisał o przygodach dzielnego wojaka Szwejka. Możemy wynająć przewodnika, ale to właśnie zwiedzanie samemu ma najwięcej frajdy.

Lokalizacja zamku nie była przypadkowa. Rozpościerają się z niego piękne widoki na całą okolicę. Dla nas jest to kwestia turystyczna, ale dla budowniczych zamku miało to znaczenie strategiczne. Z zamkowych wież można było „pilnować” okolicznych kopalni srebra i szlaków handlowych.

Lipnice nad Sázavou
Lipnice nad Sázavou
Lipnice nad Sázavou
Lipnice nad Sázavou
Lipnice nad Sázavou
Lipnice nad Sázavou

Legenda

Według legendy piękna Katarzyna z Landsteina zakochała się ze właścicielu zamku Orlik – Henryku z Duba. Kiedy jej mąż – Čeněk z Wartenberga (pan zamku Lipnice) dowiedział się o tym zamordował Henryka, a żonę zamurował w alkowie w kaplicy zamkowej. Przykuł ją do zwłok ukochanego. Od tej pory mówi się, że Katarzyna często spaceruje smutna po zamku szukając ukochanego. W XVIII wieku podczas rekonstrukcji kaplicy wnęka została odkryta, a w środku znajdowały się dwa szkielety z czego jeden miał na sobie resztki zbroi.

Warto?

Zamek robi ogromne wrażenie. Jest duży i dobrze zachowany. Zarówno cała bryła budynku jak i piękne piwnice czy pomieszczenia na wyższych piętrach sprawiają, że łatwo zapada w pamięć. Zarezerwujcie czas i koniecznie odwieźcie to miejsce!

Jeszcze kilka zdjęć na zachętę!

Lipnice nad Sázavou Lipnice nad Sázavou Lipnice nad Sázavou Lipnice nad SázavouLipnice nad SázavouLipnice nad Sázavou Lipnice nLipnice nad Sázavouad Sázavou