Czeskie zamki lubię i często odwiedzam. Lipnice nad Sázavou to jedna z największych budowli tego typu w Czechach. Robi spore wrażenie, a podczas zwiedzania możemy poczuć się jak odkrywcy dawnego świata.

Ciekawostką jest fakt, że w Czechach szukając zamku znajdziecie pałac. Mamy tu jeden z przykładów słów o znanym brzmieniu ale innym znaczeniu.

Lokalizacja i dostępność

Zamek Lipnice znajduje się w miejscowości Lipnice nad Sázavou w czeskim kraju Vysočina (Wysoczyna). Oddalony jest o 115 km od Pragi i około 120 km od Brna. Przed zamkiem znajduje się parking, gdzie można zostawić samochód. Bilet normalny kosztuje 90 koron czeskich, a ulgowy 60. Dzieci do 6 lat są zwolnione z opłaty. Rezerwacja niezbędna jest tylko w przypadku zwiedzania grupowego.

Lipnice nad Sázavou

Godziny otwarcia:

1. 4.–30. 4.Sob–Niedz10.00–15.00
30. 3.–31. 3.Sob–Niedz10.00–15.00
22. 4.Pon10.00–15.00
19. 4.Piątek10.00–15.00
1. 5.–30. 6.Wto–Piątek10.00–15.00
1. 5.–30. 6.Sob–Niedz10.00–16.00
1. 7.–31. 8.Wto–Niedz9.00–17.00
1. 9.–31. 10.Sob–Niedz10.00–15.00
28. 10.Pon10.00–15.00

Historia

Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1226 roku dotyczą one jednak dolnego miasta. Górne miasto powstało wraz z budową zamku na początku XIV wieku. Losy miejscowości związane były mocno ze znajdującymi się fortyfikacjami. Uległo zniszczeniu podczas wojny trzydziestoletniej (1946), a w pożarze w 1869 spłonęły zabudowania miejskie jak i zamek. Po pierwszej wojnie światowej Klub Turystów Czechosłowackich kupił zamek za 100 koron. W XX wieku był częściowo odbudowany, a niektóre prace remontowe trwają nadal.

Zamek założyli panowie z Lichtenburga, a na przestrzeni lat należał do różnych rodów szlacheckich i królów czeskich. W zamkowej kaplicy wyświęcono pierwszych husyckich księży. Postacią związaną z zamkiem był Jaroslav Hasek – pisarz, twórca postaci dzielnego Wojaka Szwejka.

Lipnice nad Sázavou
Lipnice nad Sázavou

Zwiedzanie

Bardzo fajnym elementem zwiedzania zamku Lipnice jest fakt, że możemy robić to sami. Po prostu chodzimy po zamku i odkrywamy jego zakamarki. Mamy do dyspozycji sporo pomieszczeń zadaszonych, podziemia, kaplicę, ale także ruiny. Możemy także wejść na wieże, aby pooglądać zamek z góry. Na zamku znajduje się także pomieszczenie, poświęcone Jarosławowi Haszkowi oraz stół, przy którym pisał o przygodach dzielnego wojaka Szwejka. Możemy wynająć przewodnika, ale to właśnie zwiedzanie samemu ma najwięcej frajdy.

Lokalizacja zamku nie była przypadkowa. Rozpościerają się z niego piękne widoki na całą okolicę. Dla nas jest to kwestia turystyczna, ale dla budowniczych zamku miało to znaczenie strategiczne. Z zamkowych wież można było “pilnować” okolicznych kopalni srebra i szlaków handlowych.

Lipnice nad Sázavou
Lipnice nad Sázavou
Lipnice nad Sázavou
Lipnice nad Sázavou
Lipnice nad Sázavou
Lipnice nad Sázavou

Legenda

Według legendy piękna Katarzyna z Landsteina zakochała się ze właścicielu zamku Orlik – Henryku z Duba. Kiedy jej mąż – Čeněk z Wartenberga (pan zamku Lipnice) dowiedział się o tym zamordował Henryka, a żonę zamurował w alkowie w kaplicy zamkowej. Przykuł ją do zwłok ukochanego. Od tej pory mówi się, że Katarzyna często spaceruje smutna po zamku szukając ukochanego. W XVIII wieku podczas rekonstrukcji kaplicy wnęka została odkryta, a w środku znajdowały się dwa szkielety z czego jeden miał na sobie resztki zbroi.

Warto?

Zamek robi ogromne wrażenie. Jest duży i dobrze zachowany. Zarówno cała bryła budynku jak i piękne piwnice czy pomieszczenia na wyższych piętrach sprawiają, że łatwo zapada w pamięć. Zarezerwujcie czas i koniecznie odwieźcie to miejsce!

Jeszcze kilka zdjęć na zachętę!

Lipnice nad Sázavou Lipnice nad Sázavou Lipnice nad Sázavou Lipnice nad SázavouLipnice nad SázavouLipnice nad Sázavou Lipnice nLipnice nad Sázavouad Sázavou