Udostępnij
Po wielu latach przygotowań wreszcie został otwarty w Kielcach Ogród Botaniczny. Ten znajdujący się na zboczu Karczówki obiekt zajmuje kilkanaście hektarów powierzchni, a prezentowane są w nim rośliny z całego świata oraz te rodzime. Kielecki Ogród Botaniczny zaprasza na razie tylko w weekendy.
Ogród Botaniczny zarządzany jest przez Geopark. Jego budowa rozpoczęła się dobre kilka lat temu. Powoli nabiera kształtów, ale żeby nabrał pełnej urody musimy poczekać jeszcze 2-3 lata. Planowo w 2020 roku otwarta ma zostać również część ogrodu, na której trwa jeszcze budowa.
Lokalizacja Ogrodu Botanicznego w Kielcach
Ogród znajduje się w zachodniej części Kielc (świętokrzyskie) na wschodnim stoku góry Karczówki. Przy ogrodzie znajduje się parking, ale możecie tam dojechać także komunikacją miejską lub przyjść z centrum miasta na piechotę.
Kielecki Ogród Botaniczny – godziny otwarcia
Aktualnie ogród będzie czynny w piątki, soboty i niedziele, a bilety kosztować będą 5 zł normalne i 2 zł ulgowe. W każdą niedzielę spacer po ogrodzie z przewodnikiem rozpoczynać się będzie o 10.00, 12.00, 14.00 oraz 16.00. Czekam na wprowadzenie biletów rocznych, dzięki temu będę mógł odwiedzać ogród w dobrej cenie o różnych porach roku.
Ogród Botaniczny podzielony jest na kilka działów. Wśród nich znajdziecie florę rodzimą, rośliny ozdobne, rośliny użytkowe, dział geografii roślin, ogród francuski i plac różany. Roślin nasadzonych jest sporo, ale w wielu przypadkach są one jeszcze młode i dopiero za kilka lat osiągną większe rozmiary. Jeszcze zamknięta dla gości część skrywa alpinarium, jeziorka oraz odkryte niedawno szczeliny krasowe mające ponad 5 metrów głębokości.
Na terenie ogrodu znajdziecie także sporo elementów małej architektury, a każda roślina ma tabliczkę z opisem. Ważnym elementem w ogrodzie są rośliny, które występowały na jego terenie już przed rozpocęciem budowy. Mamy więc murawy kserotermiczne (ciepłolubne), zarośla, w których aktualnie stoją ule oraz drzewa owocowe, jako pozostałość po sadzie.
I ja mam swój mały wkład w powstawanie ogrodu, a właściwie dwa wkłady. W dziale flory rodzimej – żyzna buczyna karpacka znajdziecie dwa buki zwyczajne zasadzone przez nas w pierwsze urodziny Zuzi. Dzisiaj mają już ponad 3 lata i rosną bardzo dobrze.
Ogród nie jest idealny i w porównaniu ze swoimi wiekowymi kolegami wypada na razie słabo. Jest to najprawdopodobniej najmłodszy obiekt tego typu w Polsce. Mimo to ja czekałem na jego otwarcie i podoba mi się bardzo i jestem przekonany, że z każdym rokiem będzie nabierał kształtu. Czekam też z niecierpliwością na otwarcie całego terenu i trzymam kciuki, żeby powstała w przyszłości palmiarnia i kaktusiarnia.