Udostępnij
Nie wiem kiedy pierwszy raz usłyszałem o tym miejscu, ale istniało w mojej głowie od dawna. Zwiedzając łódzkie kolegiata w Tumie znalazła się na liście miejsc do odwiedzenia!
Plan mojego wyjazdu był napięty, ale postanowiłem zajrzeć. Pomiędzy jedną ciemną chmurą a drugą udało mi się zajrzeć.
Lokalizacja
Tum to wieś położona w powiecie łęczyckim (województwo łódzkie) w gminie Góra Świętej Małgorzaty. Położona jest ona niecałe dwa i pół kilometra od centrum Łęczycy. Przed świątynią jest parking, gdzie można zostawić swój samochód.
Historia
Mówiąc o historii kolegiaty w Tumie warto jednak zacząć szerzej. Pomiędzy X a XIII wiekiem na południowy zachód od dzisiejszej wsi istniał gród. Według różnych źródeł opactwo benedyktynów powstało w Tumie w XI lub X wieku (obecnie bardziej prawdopodobna jest ta pierwsza data). Zgromadzenie to jednak zostało opuszczne i rozebrane. Jego fundamenty zostały odkryte podczas prac konserwatorskich w kolegiacie.
Budowa romańskiej kolegiaty rozpoczęła się najprawdopodobniej w połowie XII wieku. Poświęcenie świątyni miało miejsce w 1161 roku. Kościół otrzymał jako patronów Najświętszą Marię Pannę i św. Aleksego.
Przez wiele lat odbywały się tam synody łęczyckie. Kolegiata oprócz funkcji religijnych dawała także schronienie okolicznej ludności. Na przestrzeni lat kilkukrotnie kolegiata była kilkukrotnie zdobywana i zrujnowana. W XIV wieku kościół został przebudowany w stylu gotyckim, a w II połowie XVIII wieku w stylu klasycystycznym.
Kościół uległ zniszczeniu podczas II Wojny Światowej. Jego wieża, była stanowiskiem obserwacyjnym artylerii niemieckiej. Została zniszczona przez polskie wojsko. Odbudowa świątyni rozpoczęła się w 1947 roku, a ponownie został on konsekrowany w 1961 roku.
Co wyjątkowego?
W historii Kolegiaty w Tumie pojawia się postać łęczyckiego diabła Boruty. Według legendy na ścianach wieży znajdują się wgłębienia po pazurach diabła, który chciał wieżę przerwócić.
We wnętrzu, podczas prac konserwacyjnych odkryto XII wieczne polichromie. Duże wrażenie robi także piękny romański portal. W środku warto także zwrócić uwagę na XV chrzcielnicę pokrytą pismem runicznym.
Okolica
Łęczycka Zagroda Chłopska
Niedaleko kolegiaty znajduje się Łęczycka Zagroda Chłopska. Jest to skansen położony w miejscowości Kwiatkówek. Niewielki obiekt, ale bardzo fajnie położony i z ciekawymi obiektami. Więcej o tym magicznym miejscu znajdziecie w artykule.
Zamek w Łęczycy
Jak widzieliście na początku tekstu, od centrum Łęczycy kolegiata oddalona jest o niecałe dwa i pół kilometra. Warto się tam wybrać i odwiedzić zamek wraz z jego wieżą i kolekcją rzeźb demonicznych (największą w Polsce). Więcej o tym miejscu znajdziecie w artykule.
Drewniany kościół
Tuż obok kolegiaty znajduje się drewniany kościółek Św. Mikołaja z II połowy XVIII. Niewielka i piękna budowla wykonana z drewna.
Warto?
Pomimo, że nie udało mi się wejść do środka (tylko zajrzeć) to uważam, że Kolegiata w Tumie to miejsce, które musi się znaleźć na Waszej liście miejsc do odwiedzenia w łódzkim. Piękna architektura, ciekawa okolica i spora ilość atrakcji w okolicy sprawiają, że warto odwiedzić to miejsce!