Udostępnij
Lubię książki kucharskie. Ograniczam kupowanie nowych do pozycji, które wyjątkowo mnie ciekawią. Tym razem w spektrum moich zainteresowań znalazły się przepisy kuchni karkonoskiej zamieszczone w książce „Krkonošská kuchařka”, której autorką jest czeska pisarka Danka Šárková.
Pomimo tego, że rynek książek kucharskich w Polsce jest ciekawy i dużo interesujących publikacji jest tłumaczone na język polski, to zdarza mi się sięgnąć po książki w ich oryginalnej wersji. Tym razem wybór padł na czeski oryginał, z którego zrozumieniem większego problemu nie mam.
Danka Šárková – o autorce
Autorka jest pisarką mającą na swoim koncie ponad 20 książek. Ich tematyka jest różnorodna. Poruszają temat relacji międzyludzkich, a niektóre mają nawet wątki kryminalne. Jak sama o sobie pisze, lubi podróżować, a świat jest nieograniczoną studnią inspiracji. Obecnie mieszka w czeskich Karkonoszach. Na codzień oprócz pisania zajmuje się także szkoleniem innych z pisania i przelewania na papier tego, co ich otacza.
O książce
Książka wydana jest przez wydawnictwo Anahita (wydawnictwo autorki). Ma twardą oprawę i zawiera ponad 120 stron. Przepisy podzielone są na kilka rozdziałów – przystawki, zupy, dania główne, słodkie dania, Wigilia, Wielkanoc, Nowy Rok, dania z pensjonatu Pohledniczka, napitki. W książce czekają na Was 53 przepisy, o różnym poziomie zaawansowania.
Książka w zależności od księgarni kosztuje od 330 do 480 CZK.
Kuchnia karkonoska
Książka rozpoczyna się od krótkiego wstępu o autorce oraz informacji o produktach, które są niezbędne przy przygotowywaniu dań kuchni karkonoskiej. Podczas wielu spotkań w czeskich Karkonoszach zapamiętałem jedną, ważną rzecz. Kuchnia tego regionu nie była bogata, bo ziemia w górach nie sprzyja uprawom. Jest to kuchnia wykorzystująca mocno lokalne produkty i ich sezonowość.
Wśród produktów niezbędnych w kuchni karkonoskiej autorka wymienia:
- ziemniaki
- kapustę
- mąkę żytnią
- mąkę pszenną
- jajka
- sezonowe owoce (jabłka, gruszki, śliwki)
- grzyby
- jagody
- słoninę
- orzechy
- mleko
- śmietanę
- masło
- czosnek
- cebulę
- miód
Moim ulubionym karkonoskim daniem jest Kyselo. Jest to rewelacyjna zupa na zakwasie wzbogacona jajkiem i grzybami. Obok Kulajdy i czosnkowej to jedna z moich ulubionych czeskich zup.
Warto zajrzeć?
Książka porusza się w obszarze kuchni karkonoskiej, która jest bardzo oryginalną i ciekawą . Sama publikacja wydana jest bardzo estetycznie. Dania pokazane są w ładny sposób i w większości zachęcają do przygotowania (niektórych mogą skwarki nie przekonać, pomimo tego, że są ładne ;)). Jeżeli ciekawią Was przepisy kuchni karkonoskiej to zainteresujcie się tym tytułem.