Województwo łódzkie obfituje w piękne miejsca! Jedne są bardzo znane wśród turystów, a inne dopiero czekają na odkrycie! Dzisiaj mam dla Was łódzkie zamki, dwory i pałace, które warto odwiedzić!

Lista miejsc jest oczywiście dużo dłuższa, ale od czegoś przecież trzeba zacząć! 🙂

Łódzkie zamki,dwory i pałace

Nieborów

Pałac w Nieborowie chyba każdy zna! W 1694 roku kardynał Michał Stefan Radziejowski kupił od Nieborowskich ziemię i postawił na niej budowlę. Na przestrzeni lat zmieniał on swoich właścicieli, aż w roku 1774 przeszedł w ręce księcia Michała Hieronima Radziwiłła. Pozostał w tej rodzine aż do 1944 roku.

Oprócz barokowego pałacu warto się tam także przyjrzeć okalającemu go parkowi. Spacerując pomiędzy drzewami i krzewami można się zrelaksować i wyciszyć (no chyba, że akurat przechodzi tamtędy jakaś wycieczka ;)).

Wnętrza pałacowe dostępne są dla zwiedzających, a bilety kosztują 20 zł normalny i ulgowy 15 zł.

Besiekiery

Odkąd zobaczyłem zdjęcia z tego miejsca to wiedziałem, że muszę je odwiedzić. Ruiny zamku w Besiekierach mają coś w sobie. Pozostałości te znajdują się na kopcu otoczonym fosą i oddalone są 20 kilometrów od Łęczycy.

Zamek powstał na przełomie XV i XVI wieku. Prawdopodobnie stało się to z inicjatywy Mikołaja lub Wojciecha Sokołowskiego. Najbardziej rzucającym się w oczy (bo najwyższym) elementem są pozostałości wieży bramnej (18 metrów wysokości).

Zamek w Besiekierach położony jest pośród pól, ale właśnie to położenie i otaczająca ruiny woda sprawiły, że od razu miejsce to mi się spodobało!

Więcej o tym miejscu w tekście – Zamek w Besiekierach.

Maluszyn

W Maluszynie musi zadziałać Wasza wyobraźnia. To co widzicie na zdjęciach i zobaczycie na żywo, to tylko pozostałości z dawnego dworu. Jest to jedna z bram wjazdowych, a do dzisiejszych czasów zachowała się także oficyna kuchenna i adminstracyjna, czworaki oraz park.

Dwór został rozebrany po II Wojnie Światowej, ale patrząc na to co pozostało musiał robić wrażenie. Pochodził z XIX wieku i należał do rodziny Ostrowskich. Zniszczony został podczas działań wojennych, a pozostałości budynków wchodzących w jego skład rozsiane są po sporym terenie.

Drzewica

Ruiny zamku w Drzewicy to chyba jedne z najbardziej imponujących wśród łódzkich ruin. Pomimo tego, że obiekt jest najczęściej zamknięty dla zwiedzających, to nawet spacer dookoła daje obraz posiadłości.

Powstał on w 1535 roku i do 1814 roku (kiedy to wybuchł tam pożar, po którym zamek opustoszał) nie przechodził poważnych remontów, które ingerowałyby znacząco w całą bryłę. Przez większość czasu jego właścicielami byli Drzewiccy, a potem Sołtykowie i Szaniawscy. Pod koniec czasów świetności był siedzibą klasztoru bernardynek.

Zamek ma kształt prostokąta o wymiarach 37×43 metrów i posiada wewnętrzny dziedziniec. Kiedyś otoczony był fosą zasilaną wodami rzeki Drzewiczki.

Więcej o tym miejscu znajdziecie w artykule – Zamek w Drzewicy.

Chełmo

Jest to pałac, przebudowany z istniejącego w tym miejscu dworu obronnego. Zwiedzanie go jest możliwe po wcześniejszym umówieniu się ponieważ należy do prywatnego właściciela.

Początków dworu należy szukać w XVI wieku i łączyć je z rodem Leżeńskich.  Przebudowany został w XVIII wieku przez Męcińskich i w wieku XIX przez Skórzewskich, którzy nadali mu formę pałacową. Budynek otoczony jest parkiem z XVII wieku.

Po II Wojnie Światowej wchodził w skład PGR.

Bąkowa Góra

Zamek w Bąkowej Górze to jedno z moich odkryć w województwie łodzkim. Właściwie są to ruiny dworu obronnego z XV wieku. Fundatorem obiektu był Zbigniew Bąk herbu Zadora. Na przestrzeni lat zmieniał on właścicieli, aż finalnie w XVIII wieku został opuszczony.

Ruiny są własnością prywatną, o czym przypominają rozmieszczone wokół nich informacje. Wystarczy jednak spytać właściciela i można wejść na teren i obejrzeć je z bliska.

Więcej o tym miejscu przeczytacie w tekście – Dwór obronny Bąkowa Góra.

Walewice

Pałac w Walewicach obecnie jest hotelem, a na jego terenie znajduje się również stadnina koni z długimi tradycjami.

Anastazy Colonna-Walewski (szambelan Stanisława Augusta Poniatowskiego) wzniósł pałac w 1793 roku. Jego trzecią żoną była Maria Łączyńska z Kiernozi, którą możecie znać jako kochankę Napoleona Bonaparte. Miała z nim syna – Aleksandra Floriana Józefa, który odziedziczył majątek po śmierci Marii (w 1817 roku).

W kolejnych latach dobra zmieniały właścicieli, którzy nie zawsze dbali o ich rozwój. Finalnie stały się własnością Jana Grabińskiego, który odremontował pałac, a przed 1945 r. na terenach przypałacowych prowadził hodowlę koni.

Obecnie obiekt należy do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Poddębice

Dwór wojewody rawskiego Zygmunta Grudzińskiego otoczony jest pięknym parkiem. Budynek powstał na początku XVII wieku i uchodzi za jeden z piękniejszych dworów renesansowych w Polsce! Po śmierci Zygmunta Grudzińskiego obiekt rozbudowali jego synowie. Projekt całego założenia przypisuje się Jerzemu Hoffmanowi ze Złoczewa.

Obecnie w dworze znajduje się Dom Pracy Twórczej Osób Niepełnosprawnych, a w otaczającym go parku czeka na odwiedzających Ogród Zmysłów. Możecie w nim skorzystać z różnych stanowisk, które pobudzą Wasze zmysły.

Oporów

Jeżeli szukacie zamku położonego w pięknym parku i otoczonego fosą, to Oporów idealnie trafi w Wasze gusta!

Zbudowany on został w 1449 roku przez biskupa kujawskiego Władysława Oporowskiego. Zaczątkiem całego obiektu była mieszkalna wieża, która z czasem ewoluowała. Na przestrzeni lat przechodził on różnorodne przebudoway, ale prace konserwatorskie wykonane w latach 1962-1965 usunęły część przebudowy z XIX w. i przywróciły budowli pierwotną sylwetkę.

W środku znajduje się ekspozycja wnętrz zamkowych wraz z wyposażeniem. Muzeum powstało w tym miejscu w 1949 roku.

Bilet wstępu do zamku kosztuje 10 zł.

Kobiele Wielkie

Łódzkie zamki i pałace to także obiekty w kiepskim stanie. O tym miejscu warto wiedzieć z jednego powodu. Już niedługo nie pozostanie po nim ślad. W Kobielach Wielkich (tuż za urzędem gminy) znajduje się dwór Kazimierza Tymowskiego z XIX wieku. Właściwie to stoi tam to, co po nim zostało.

W skład majątku kiedyś wchodził również park, lodownia, stajnia, młyn czy kuźnia. Przed II Wojną Światową dwór przeszedł w ręce Marii Teresy Sobańskiej. W późniejszym okresie pełnił funkcję ośrodka zdrowia i przedszkola. Obecnie popada w ruinę. Poddasze zawaliło się już do środka, ale bryła obiektu i detale nadal są widoczne.

Warto dodać, że w Kobielach Wielkich urodził się polski noblista Władysław Reymont.

Piotrków Trybunalski

Będąc w Piotrkowie Trybunalskim zdecydowanie warto odwiedzić znajdujący się tam zamek. Nie przypomina on budowli/fortec, które znacie z innych części Polski. Mieszczące się w nim muzeum opowiada o historii Piotrkowa.

Z naukowego punktu widzenia jest to pałac lub pałac wieżowy. Była to rezydencja królewska na czas trwania sejmów w Piotrkowie. Został zniszczony podczas Potopu Szwedzkiego i tuż po nim odbudowany. Na przestrzeni lat pełnił różne funkcje, a obecnie jest siedzibą muzeum.

Więcej o tym miejscu przeczytacie w tekście – Zamek w Piotrkowie Trybunalskim.

Rawa Mazowiecka

Po zamku książąt mazowieckich w Rawie Mazowieckiej wiele nie zostało, ale dzięki zabezpieczeniu fundamentów obiektu, możemy wyobrazić sobie jego skalę. Do dzisiaj czeka na nas jedna z wież z fragmentem murów. Został ukończony w XIV wieku i uchodził za jeden z największych zamków mazowieckich. W latach 1455–1462 był siedzibą samodzielnego Księstwa Rawskiego.

W XVI wieku zamek stracił na znaczeniu i pełnił m. in. funkcję więzienia. Obiekt ten był ruiną już w XVIII wieku, ale swoim rozmiarem robi wrażenie i dziś!

Uniejów

Jeżeli do dzisiaj Uniejów kojarzył Wam się tylko z termami, to czas to zmienić. Tuż obok sławnych term znajduje się piękny zamek.

Wybudowany został w połowie XIV wieku, a inicjatorem jego wzniesienia był arcybiskup gnieźnieński Jarosław Bogoria Skotnicki. W XVII wieku przestał pełnić funkcję obronną i stał się siedzibą biskupów Jana Wężyka i Macieja Łubieńskiego. Do końca I Wojny Światowej należał on do rodziny Toll, a po II Wojnie Światowej znajdowało się tu archiwum.

Obecnie pełni on funkcje hotelowe, znajduje się w nim restauracja, ale na turystów czeka także niewielka ekspozycja oraz możliwość wejścia na wieżę, skąd rozpościera się piękna panorama na okolicę!

Bronów

Dworek w Bronowie powinni odwiedzić fani literatury. To w tym miejscu znajduje się muzeum (jedno z kilku w Polsce) poświęcone Marii Konopnickiej. Dzisiejsza budowla nie jest co prawda tą oryginalną, w której mieszkała pisarka, ale fakt ten upamiętniają tablice i ekspozycja w środku.

Będąc w okolicy warto poznać historię pisarki i dowiedzieć się więcej o jej twórczości na niewielkiej ekspozycji.

Inowłódz

Zamek w Inowłodzu wybudowano w połowie XIV wieku, a jego powstanie przypisuje się królowi Kazimierzowi Wielkiemu. W swojej historii miał wielu właścicieli, wśród których warto wymienić Władysława Jagiełłę. Zamek został prawdopodobnie wysadzony przez Szwedów i nie został odbudowany.

Dzisiejszy wygląd zawdzięcza pracom archeologicznych i rekonstrukcyjnym. Znajduje się w nim siedziba Gminnego Centrum Kultury, Biblioteka i Punkt Informacji Turystycznej.

W okolicy warto odwiedzić także kościół św. Idziego i dawną synagogę, ale o tym przeczytacie w tekście.

Fantastycznych miejsc w województwie łódzkim jest znacznie więcej! Te wymienione poznałem w ramach udziału w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów organizowanych przez Polską Organizację Turystyczną!

Województwo łódzkie to fajna opcja na jednodniową wycieczkę czy aktywny weekend. Możliwości jest wiele, a dzięki wykorzystaniu bonu turystycznego, możecie odkryć jeszcze więcej!

Łódzkie zamki i pałace to tylko jeden z powodów dlaczego warto poznać ten region!

Materiał „Łódzkie zamki i pałace” powstał w ramach Turystycznych Mistrzostw Blogerów organizowanych przez Polską Organizację Turystyczną przy wsparciu Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego.