Za ojczyznę makaronu uchodzą Włochy. Najstarsze jednak ślady jego używania odkryto w Chinach. Nie licząc odmian egzotycznych (ryżowy, noodle, jajeczny i inne) większość typów, które znamy, pochodzi z Włoch. Co znaczą nazwy umieszczane na opakowaniach? Spróbujemy poznać makarony w kilku słowach. Od dzisiaj w restauracjach będziecie wiedzieć jakiego kształtu się spodziewać 😉

Jeżeli chodzi o typy to możemy spotkać:

Penne – czyli po prostu rurki. We Włoszech nie mylcie z pene. Jedno „n” mniej, a różnica spora. W najlepszym wypadku dostaniemy długopis, a w ciut gorszym – penisa. Dla mnie jest to idealny makaron do pesto Genovese. Smaki te idą zawsze w parze.

Farfalle – u nas nazywane kokardkami, ale idąc za tropem języka włoskiego farfalla to motyl, a farfalle – motyle. Tak oto nasze kokardki stały się motylkami.

Fusilli – tutaj mamy do czynienia z naszymi świderkami. Zastosowań mają wiele. W Polsce całkiem popularne. Mnie kojarzą się z zupą pomidorową albo makaronem z truskawkami lub innymi owocami.

Spaghetti – spaghetti jest to zarówno nazwa dania, jak i rodzaju makaronu. Jeden z popularniejszych w Polsce. Długie nitki, które mieszamy z sosem i posypujemy najczęściej serem. Najpopularniejsze Spaghetti Bolognese (z sosem pomidorowym, mięsem i serem) i Carbonara (bekon, żółtka, ser).

Gemelli – makaron ten wygląda jak dwie wstążki zwinięte ze sobą i sklejone. Używany najczęściej do zapiekanek, a wyglądem trochę przypomina fusilli.

Conchiglie – kształt tego makaronu ukrywa się w znaczeniu słowa. Conchiglie to po prostu muszle. Mogą być to małe muszelki dobre do pesto, czy innych dań, ale mogą być one również duże, idealne do faszerowania.

Lasagne – na pierwszy rzut oka nie jest makaronem, a ciastem. Wygląda tak, jakbyśmy rozwałkowali ciasto i wycięli z niego kwadratowe lub prostokątne płaty, bo w sumie tak też powstaje. Jest to zarówno nazwa dania, jak i rodzaju makaronu. Lasagne używamy układając ją warstwami. Pomiędzy płaty wkładamy ulubione nadzienie i później zapiekamy.

To zaledwie wierzchołek góry makaronowej. Praktycznie każdy z tych rodzajów może mieć kilka opcji. Mogą być małe, duże, ścięte skośnie, proste, falowane i inne. To do czego ich użyjecie zależy już tylko i wyłącznie od Was 🙂