Spotkaliście się kiedyś z prezentami, które wręcza się nowo narodzonym dzieciom? W Polsce możemy spotkać srebrne łyżeczki z wygrawerowaną datą lub innymi danymi. Czasem zdarzają się srebrne grzechotki lub smoczki. Popularność zyskują także książki, które wraz z rozwojem dziecka uzupełnia się o różne wspomnienia. Myśleliście kiedyś, co takiego wręcza się dzieciom na świecie? Zrobiłem małe rozeznanie i przedstawiam Wam prezenty w kilku krajach. Oczywiście zwyczaje te mogą się różnić pomiędzy poszczególnymi miastami i regionami.

Armenia

W wielu rodzinach dzieci od swoich dziadków dostają łyżeczki. 40 dni po narodzinach odbywa się chrzest. Z tej okazji od ojca chrzestnego niemowlę otrzymuje złoty krzyżyk. W niektórych rodzinach jest również zwyczaj wkładania pieniędzy pod poduszkę podczas pierwszego spotkania z nowo narodzonym dzieckiem.

Włochy

 
Najczęściej dzieci otrzymują od swoich krewnych lub dziadków parę ręcznie uszytych skarpetek. Rodzice otrzymują je jeszcze przed narodzeniem dziecka. Większość z rodziców przechowuje je na pamiątkę. Najczęściej są białe, bo robiąc je nie zna się jeszcze płci dziecka.
 
socks
 

Litwa

 
Tradycyjnie w prezencie dawało się srebrną łyżeczkę lub złoty krzyżyk. Niestety tradycja ta powoli znika. Część rodzin kupuje noworodkowi dobre wino i zakopuje je. Odkopywane jest, gdy dziecko skończy szesnaście lat.
 

Meksyk

 
Zgodnie z tradycją dzieci, które są pod wpływem „złego oka” miewają gorączkę, płaczą i często chorują. Aby uchronić je od wpływu zła otrzymują one różową lub czerwoną bransoletkę do noszenia lub naszyjnik  Ojo de Venado. Naszyjnik ten zawiera specjalne nasiono rośliny Mucuna pruriens.
 
ojo-de-venado
(zdjęcie z comoeneltianguis.com.mx)

Rumunia

W Rumuni rodzice chrzestni wręczają dzieciom zestaw ubranek i materiał. Zdarzają się również zwyczaje nakazujące przyniesienie słodyczy i pieniędzy mamie, która właśnie urodziła. Słodycze mają symbolizować łatwe i słodkie życie, a pieniądze szczęście. Dziadkowie wręczają nowo narodzonemu dziecku przedmiot ze złota, aby chronił go przed złem.
 

Chiny

 
Temat prezentów w Chinach zgłębiłem po tym, jak Zuzia otrzymała prezent od znajomego z Chengdu. W jego skład wchodzą dwie srebrne bransoletki i grzechotka (która równie dobrze mogłaby być dzwonkiem). Na grzechotce wygrawerowane jest zwierze z chińskiego znaku zodiaku, które symbolizuje rok urodzenia dziecka. Grzechotka ta nazywana jest zegarem długowieczności i zawiera także życzenia. Może być wykonana z metalu, jadeitu, srebra lub złota. W niektórych regionach nowo narodzonym dzieciom wiążę się czerwoną wstążkę na szyi i do tej wstążki przyczepia pieniądze.
 
chiny
 

Szkocja

 
Dostałem także wieści ze Szkocji. Tam prezentem jest quaich. Jest to naczynie z dwoma uchwytami i nazywane bywa również naczyniem przyjaźni. Może być wykonane z drewna lub metalu (stal, srebro). 
 
quaich