Udostępnij
Historia czeskich Rudaw związana jest nieodłącznie z górnictwem. Sama ich nazwa Krušné hory (góry kruszcowe) już zobowiązuje. Podczas jednego z moich wyjazdów miałem okazję dowiedzieć się nieco więcej o historii górnictwa w regionie. Idealnym miejscem do tego okazała sie kopalnia Mauritius.
Rudawy
Rudawy to pasmo góskie położone na granicy czesko-niemieckiej. Mierzy ono około 150 km długości i 40 km szerokości. Występują tam bogate złoża rud srebra, cyny, żelaza i miedzi, ale także kobalt czy uran. Rudawy zbudowane są ze skał metamorficznych. Ważniejszymi miastami regionu są m.in. Usti nad Labem, Karlowe Wary, czy Drezno.
Lokalizacja i dostępność
Kopalnia (Důl) Mauritius znajduje się przy miejscowości Hřebečná. Możecie tam dotrzeć odwiedzając pobliskie Czerwone Jamy (zapadlisko pogórnicze na szczycie góry). Przy Kopalni znajduje się parking, ale ostatni odcinek do niego musicie pokonać drogą gruntową. Kopalnia nie jest dostosowana dla wózków, a jeżeli macie lęk wysokości lub klaustrofobię, to dla Was zdecydowanie też nie. Bilety kosztują 150 koron czeskich (normalny) i 100 koron czeskich (ulgowy). Wstęp pod ziemię możliwy jest dla dzieci powyżej 10. roku życia.
Historia kopalni Mauritius
Kopalnia Mauritius została założona w 1545 roku i przetrwała do 1944 roku. Wydobycie w niej prowadzone było różnymi metodami. Na początku była to praca ręczna i „wypalanie skał”, później ich miejsce zajęły materiały wybuchowe. Na ścianach kopalni, podczas zwiedzania możemy zobaczyć zarówno ślady ręcznego żłobienia jak i działania ogniem. Miejscem, które zwiedzamy jest najstarsza sztolnia – Krzysztof. Została ona udostępniona do zwiedzania w 2014 roku.
Zwiedzanie
Zwiedzanie kopalni możliwe jest od 1. maja do 30. września. Wycieczki odbywają się o godzinie 10.00, 11.30, 13.00, 14.30, 16.00 i trwają około godzinę. Bilet można zarezerwować online na stronie. W kopani panuje temperatura 7 stopni Celcjusza i wysoka wilgotność, więc warto się ciepło ubrać. Przed wyruszeniem pod ziemię otrzymujemy wodoodporne płaszcze, gumowce i kaski wyposażone w latarki. Podziemna trasa liczy około 400 metrów.
Zaczynamy wycieczkę od zejścia kilkunastu metrów po schodach. Przewodnik zapoznaje nas tam z historią miejsca. Później udajemy się na spacer korytarzami. Są wyjątkowo wąskie, i często poruszamy się w nich w wodzie do kostek. Na kolejnych przystankach poznajemy historię górnictwa cyny. Zakończeniem wycieczki jest wizyta w komorze, która powstała po wyekploatowaniu żyły rudy cyny. Robi wrażenie rozmiarem! Droga powrotna wiedzie nas po schodach na górę, gdzie odczuwamy znacząco różnicę temperatury panującą w kopalni, a tą na zewnątrz. Podczas mojej wizyty na zewnątrz było 30 stopni wiec odczuliśmy zmianę konkretnie :)
Warto?
Kopalnia Mauritius to miejsce, które warto odwiedzić podczas wizyty w regionie. Duże znaczenie górnictwa dla rozwoju regionu sprawia, że miejsce to ma bogatą historię. Oprócz walorów edukacyjnych, zejście pod ziemię może być bardzo ciekawym przeżyciem, zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych.