Z oknem trochę zimy, trochę jesieni i wiosny. Pogoda nie nastraja do dalszych wycieczek, ale do kolejnego sezonu warto być przygotowanym. Dzisiaj przedstawiam Wam miejsce, które możecie odwiedzać cały rok, ale największe wrażenie robi w maju – Skowronno.

Całe Ponidzie jest krainą interesującą, a tym razem skupimy się na jednym z rezerwatów. Rezerwat Skowronno położony jest w gminie Pińczów, a jest to obiekt chroniony ze względu na florystykę. Powstał on w 1960 roku i zajmuje prawie 2 hektary.

Jego współrzędne geograficzne to:

50°32′32,58″N 

20°29′10,76″E

50.54238,20.48632

Ponidzie znane jest ze swoich łąk kserotermiczych (ciepłolubnych). Występują na nich wyjątkowe okazy kwiatów, które podczas kwitnienia nadają łąkom niepowtarzalnych kolorów. Na Ponidziu znaleźć też możecie ciekawe okazy storczyków i roślin reliktowych i endemitów.

W Skowronnie warto celować w porę kwitnienia miłków wiosennych. Najczęściej przypada ona na połowę maja, ale w każdym roku przesuwa się raz do przodu a drugi raz do tyłu. Kiedyś miłki były bardzo popularne, ale z biegiem lat ich ilość drastycznie się zmniejszyła.

Wycieczkę do rezerwatu Skowronno możecie wpleść w szersze poznawanie Ponidzia. O ciekawych miejscach w tej krainie pisałem tutaj.

skowronno skowronno skowronno skowronno skowronno skowronno