Udostępnij
Jedni odwiedzają zamki, a inni parki narodowe. Jest też spora grupa turystów, których ciekawią obiekty związane z przemysłem. Dzisiaj przed Wami Młyn Jędrów, który jest jednym z obiektów na Świętokrzyskim Szlaku Zabytków Techniki. Interesujący budynek w malowniczej okolicy.
Lokalizacja młyna
Młyn znajduje się we wsi Jędrów (świętokrzyskie). Oddalony jest on o 3 kilometry na południe od Suchedniowa i o 30 kilometrów na północny-wschód od Kielc. Przy samym młynie nie ma wyznaczonych miejsc parkingowych, ale raczej znajdziecie miejsce, aby zostawić na chwilę samochód.
Historia i stan obecny
Według dokumentacji młyn w Jędrowie pochodzi z 1885 roku. Jest to jeden z ostatnich tego typu obiektów w regionie, a na uwagę zasługuje fakt, że zachowane są w nim części urządzeń technicznych i kanałów.
Obecnie młyn nie pełni już swojej pierwotnej funkcji, a od 2014 roku jest w prywatnych rękach. Dzięki swoim obecnym właścielom – Annie Mazur-Orłowskiej i Pawłowi Orłowskiemu odzyskuje dawny blask. W środku zachowane i odrestaurowane są urządzenia młyńskie oraz stare urządzenia stolarskie.
Czytając wywiady z właścicielami można być pod wrażeniem. Podczas renowacji nowi właściciele zadbali o każdy szczegół, ale z wielkim szacunkiem do przeszłości tego miejsca. Wiele z elementów, wykorzystanych do urządzania mieszkania w młynie, ale i jego okolicy to elementy odzyskane podczas prac remontowych.
Szlak Zabytków Techniki
Świętokrzyski Szlak Zabytków Techniki jest drugim obok Świętokrzyskiego Szlaku Literackiego dobrze oznakowanym szlakiem w terenie (nie mówię o szlakach pieszych, a o oznakowaniu kierunkowym przy drogach).
W jego skład wchodzą:
- Muzealna Izba Górnictwa Kruszcowego w Miedziance
- Pozostałości zakładu wielkopiecowego w Bobrzy
- Ruiny Huty „Józef” w Samsonowie
- Wielki Piec Hutniczy w Kuźniakach
- Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu
- Zespół zakładu i osiedla przemysłowego w Sielpi Wielkiej
- Dawna kuźnica wodna w Starej Kuźnicy
- Młyn „Jędrów” w Suchedniowie
- Ostrowiecki Browar Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim
- Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie
- Starachowicka Kolej Wąskotorowa
- Pałac Schoenberga w Wąchocku
- Zespół fabryczny dawnych zakładów białogońskich wraz z osiedlem fabrycznym w Białogonie
- Urządzenie hydrotechniczne w Mostkach
- Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum” im. Jana Pazdura w Starachowicach
- Ruiny walcowni w Nietulisku Dużym
- Pradziejowe Kopalnie Krzemienia „Krzemionki”
- Pozostałości układu wodnego w Brodach
- Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej
- Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi
- Izba Pamięci Cukrownictwa w Ostrowcu Świętokrzyskim
Co w okolicy?
Okolica młyna jest bardzo bogata w ciekawe miejsca. Na pewno warto wybrać się do Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Pomimo tego, że nazwa na to moze nie wskazywać to jest to bardzo nowoczesne i interesujące miejsce opowiadające rolę i losy polskich wsi podczas II Wojny Światowej. Projekt ekspozycji jest autorstwa pracowni, która wykonała m.in. ekspozycję w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Jeżeli wolicie natomiast kontakt z naturą to zajrzyjcie do rezerwatu Kamień Michniowski (znajduje się bardzo blisko wspomnianego Mauzoleum. Przyjemny spacer przez las z interesującymi wychodniami skalnymi na końcu. trasy.