Barok to styl, który w Czechach możemy spotkać praktycznie na każdym kroku! Dla jego fanów kraj naszych sąsiadów może być istnym rajem na ziemi. Dzisiaj zapraszam Was do miejsca o nietypowej historii – muzeum barokowych rzeźb w Chrudimii.

Lokalizacja

Muzeum zlokalizowane jest w miejscowości Chrudim bardzo blisko głównego placu (Resselovo namesti). Po mieście możecie poruszać się na piechotę dlatego warto zostawić samochód i udać się na spacer. Adres do nawigacji to Muzeum barokních soch, Chrudim, Školní náměstí.

O miejscu

Sama ekspozycja jest ciekawa, ale warto zwrócić uwagę na miejsce, w którym muzeum się znajduje. Jest to odrestaurowany kościół Świętego Józefa na terenie klasztoru Kapucynów.

Kościół, a właściwie budynek po kościele został odrestaurowany na potrzeby muzeum, a jego historię mozecie poznać na ekspozycji – robi wrażenie.

W Czechach jest sporo kościołów, które nie pełnią już funkcji religijnych, a niektóre z nich zamieniane są na obiekty, które dają im drugie życie.

O Muzeum

Eksponaty, które znajdują się na wystawie pokazują fenomen wschodnio-czeskich rzeźb z XVII i XVIII wieku. W kolekcji znajdują się m.in. dzieła lokalnych rzeźbiarzy – Jiříego Františka Pacáka i Ignáca Rohrbacha.
podczas zwiedzania możemy obejrzeć film pokazujący historię lokalnego rzeźbiarstwa.

Oprócz rzeźb w muzeum znajdziecie także fragment dotyczący samego miasta oraz kościoła, w którym muzeum się znajduje i historii jego renowacji. W Muzeum często odbywają się koncerty, wykłady i różne wydarzenia kulturalne.

Wewnątrz nie można robić zdjęć detali rzeźb, my dostaliśmy pozwolenie na ogólną fotografię na potrzeby tekstu.

Muzeum zostało nagrodzone tytułem Budynek roku kraju pardubickiego w 2011 roku oraz nagrodą LivCom.

Dostępnośc i bilety

Muzeum otwarte jest w następujących godzinach:

  • 1 kwietnia – 31 października – codziennie (9-12 i 13-17)
  • 1 listopada – 31 marca – soboty, niedziele i święta (9-12 i 13-17)

Bilet normalny kosztuje 60 CZK, uczniowie płacą 30 CZK, a studenci 40 CZK. Możecie także kupić bilet rodzinny, który dla dwójki dorosłych z dziećmi kosztuje 140 CZK.

Chrudim

Chrudim to bardzo ciekawe miasto. Warto się tam wybrać i pospacerować jego uliczkami oraz zajrzeć do lokalnych muzeów. Pierwszym z nich jest Muzeum Kultury Lalkarskiej, o którym mozecie więcej przeczytać w tekście. Więcej o mieście, jego muzeach i atrakcjach znajdziecie w artykule o nim.

Warto?

Muzeum barokowych rzeźb to miejsce, które na pewno przypadnie do gustu miłośnikom sztuki. Jeżeli się do nich nie zaliczacie to zajrzyjcie obejrzeć jak został odrestaurowany kościół, a rzeźby na pewno też Was zaciekawią 🙂