Ostatniego dnia pobytu w Pekinie całkiem przypadkiem jadąc w stronę noclegu znaleźliśmy Muzeum Geologiczne. Znam obiekty tego typu z innych miast. Musiałem zobaczyć i to. Tematycznie mi ono bardzo odpowiadało ze względu na zainteresowania.

Położone jest przy stacji metra Xisi (linia 4). Przed budynkiem muzeum znajduje się „arboretum” zawierające sporo okazów skał i minerałów wkomponowanych w miejską przestrzeń. W środku ekspozycja podzielona jest na kilka części. Jest ogólna – o geologicznej historii Ziemi, poświęcona skamieniałościom, minerałom i lokalnym kamieniom szlachetnym. Przed wejściami do poszczególnych sal znajdują się równie ciekawe eksponaty (od szkieletu dinozaura do ponad metrowej bryły barytu). Większość napisów jest również po angielsku, co zdecydowanie pomaga zwiedzającym obcokrajowcom. Wystawa wygląda na nowoczesną. Dużo interaktywnych pomocy i ciekawe oświetlenie. Z tego muzeum wychodzi się mądrzejszym. Nie jest nudne, a procesy geologiczne pokazane są w ciekawy sposób. Efekty trzęsienia ziemi, geody ametystu czy wnętrze jaskini wpływa na wyobraźnię. Ciekawa była właśnie sala pokazująca zniszczenia po trzęsieniu ziemi. W Polsce zjawisko niszowe, a w Chinach będące realnym zagrożeniem.

Muzeum w Pekinie jest zdecydowanie muzeum nowoczesnym. Jeżeli będziecie w stolicy Chin kilka dni polecam odwiedzenie tego obiektu. Jego w miarę centralne położenie i mocno interaktywna ekspozycja zachęcają do odwiedzin.

geopekin

Jak powstawał świat

geopekin

Wulkanizm

geopekin

Procesy geologiczne

geopekin

Geody

geopekin

Jaskinie

geopekin

Kryształ górski

geopekin

Kamienie szlachetne

geopekin

Skamieniałości

geopekin

Wymieranie

geopekin

Dinozaur