Każde miejsce na świecie nabiera zupełnie innego wymiaru, gdy spojrzy się na nie z góry. Wieże widokowe, tarasy, a czasem dron potrafią dać inne spojrzenie. Dzisiaj mam dla Was punkty widokowe w Barcelonie, z których możecie spojrzeć na miasto z nieco inne perspektywy za darmo!

Punkty widokowe w Barcelonie

Barcelona to niesamowite uliczki, pięknie i ciekawe wybrzeże, ale warto też spojrzeć na miasto z góry. W centrum znajdziecie kilka punktów widokowych, w których możecie podziwiać piękne panoramy, w większości są one jednak płatne. Nam udało się znaleźć kilka darmowych, o których za chwilę Wam napiszę.

Jeżeli planujecie wyjazd do Barcelony i szukacie inspiracji to przygotowałem dla Was gotowy poradnik:

Co zobaczyć w Barcelonie! Stolica Kataloni na weekend!

Bunkry El Carmel

Wśród punktów widokowych w Barcelonie chyba najciekawsze dla mnie są Bunkry El Carmel. Jest to miejsce na wzniesieniu, położone poza centrum, gdzie znajdowała się bateria dział przeciwlotniczych, które miały bronić miasto przed nalotami włoskimi podczas II Wojny Światowej. Dziś co prawda po tych działach śladu już nie ma, ale fundamenty budynków nadal są dobrze widoczne.

Na górę można dotrzeć w kilkanaście minut od przystanku autobusowego. Czekają tu na nas resztki betonowych konstrukcji i zazwyczaj sporo ludzi którzy, przychodzą tam napić się piwa, posiedzieć lub po prostu na piknik. Pomimo tego, że spotkacie tam sporo ludzi to nie czuć tłoku, bez problemu zrobicie sobie zdjęcie z panoramą miasta czy znajdziecie kawałek murku lub trawy, żeby sobie w spokoju usiąść.

Na górze czekają na Was niesamowite widoki, możecie zobaczyć całą Barcelonę i jej okolice, Sagradę Familię, port i wzgórze Montjuic. Na dobrą sprawę jesteście w stanie zobaczyć całe miasto, a co ciekawe z drugiej strony wzniesienia możecie spojrzeć na kolejne miasteczka, które znajdują się w okolicy. W zależności od tego, o jakiej porze roku się tam znajdziecie, czekać na Was będą drzewa figowe czy kwitnące migdałowce, tak jak naszym przypadku.

Jeżeli szukacie miejsca na spacer, na odetchnięcie od zgiełku miasta i z pięknymi widokami, to jest to miejsce, gdzie powinniście się udać. Jeździ tam kilka autobusów, jedne mają przystanki bliżej, inne nieco dalej, ale okolica jest bardzo fajna. Można pospacerować wśród drzew i krzewów i to wszystko za darmo. Na szczycie czasami pojawiają się lokalni „sprzedawcy”, którzy oferują piwo, wodę czy też inne napoje. Nie znam cen, bo akurat nie były nam one potrzebne.

Arena Barcelona 

Punkty widokowe w Barcelonie znajdziecie także bliżej centrum. Jednym z miejsc widokowych, które odkryliśmy całkiem przypadkiem, była dawna Arena Barcelona – dzisiaj centrum handlowe, ale dawniej – miejsce walki byków, gdzie odbywała się Corrida. Znajduje się ono niedaleko wzgórza Montjuic.

W centrum handlowym mieści się taras widokowy na wysokości bodajże czwartego piętra, na który możecie wjechać, żeby obejrzeć panoramę tej części Barcelony. Taras rozciąga się na około obiekty więc możecie popatrzeć na miasto od różnych stron. Podczas naszej wizyty (w tygodniu około godziny 10) restauracje znajdujące się na górze były jeszcze zamknięte i nikogo oprócz nas na tarasie nie było.

Możecie tu oczywiście też zrobić zakupy – są tu różne niewielkie sklepy z ubraniami, z książkami, jest też market spożywczy, w którym znajdziecie sporo hiszpańskich i lokalnych produktów.

Montjuic

Wzniesienie zlokalizowane w południowo-zachodniej części miasta to atrakcja na co najmniej połowę dnia zwiedzania! U jego podnóży znajduje się Plac Hiszpański z Magicznymi Fontannami i Pałac Narodowy. Na szczyt Montjuic możecie dostać się kolejką, która odjeżdża ze stacji metra Paral-lel. Jest ona włączona w system transportu miejskiego, więc możecie nią jechać na normalnym bilecie. Wjazd na górę zajmuje kilka minut. Czeka tam na Was sporo parków i ścieżek. Wychodząc przed stację kolejki szynowej, możecie podziwiać panoramę Barcelony. Niestety fragmenty z najładniejszym widokiem są zasłonięte i dostępne tylko dla klientów znajdujących się za nimi restauracji.

Jeżeli macie ochotę pospacerować więcej, to możecie udać się do znajdującego się tam zamku (około 20 minut spaceru lub podróż kolejką linową), pamiętajcie jednak, że wstęp do niego jest płatny. My nie mieliśmy zbyt dużo czasu, więc pokręciliśmy się po okolicy i zjechaliśmy na dół.

A może morze?

Co prawda w tym wypadku trudniej o darmowy widok, chyba że macie swój jacht, albo znajomych, który taki posiadają, ale Barcelona ciekawie prezentuje się także od strony wody. My zdecydowaliśmy się na rejs katamaranem, który trwał godzinę i obejmował port oraz barcelońskie plaże. Normalnie kosztuje on kilkanaście euro, ale my skorzystaliśmy z karty Barcelona Familly Card w ramach, której był on darmowy.

Punkty widokowe w Barcelonie czekają na odkrycie i zapraszają na podziwianie panoramy miasta!