Udostępnij
Tarnobrzeg uznawany jest przez wielu za stolicę polskiej siarki. Pomimo, ze eksploatacja w mieście została zatrzymana, to Tarnobrzeg zawdzięcza wiele temu „żółtemu złotu”. Będąc w mieście postanowiliśmy zajrzeć do Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego i dowiedzieć się więcej o temacie!
Muzeum powstało w 2013 roku i jest częścią Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega.
Lokalizacja
Muzea zlokalizowane jest poza centrum miasta, w jego północnej części. Mieści się ono w starym spichlerzu przy ul Profesora Pawłowskiego 14. Przy muzeum możecie zaparkować bez problemu samochód. Tuż obok znajduje się również niewielkie i urokliwe jeziorko.
Bilety i godziny otwarcia
Muzeum czynne jest od 1 kwietnia do 31 października:
- wtorek, czwartek, piątek w godz. 10.00 – 16.00
- środa – 10.00 – 17.00
- niedziela – w godz. od 12.00 – 17.00
- poniedziałek i sobota – nieczynne
W pozostałe miesiące muzeum czynne jest po uprzedniej rezerwacji telefonicznej (wtedy od wtorku do piątku od 9.00 do 15.00).
Bilety wstępu do muzeum kosztują 10 zł dla osoby dorosłej i 5 zł bilet ulgowy.
Aktualne dane możecie sprawdzić na stronie muzeum.
Ekspozycja
Ekspozycja Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego rozpoczyna się już przed wejściem do obiektu. Na zewnątrz czeka na Was kilka urządzeń i pamiątek po czasach świetności górnictwa siarkowego w regionie. Wewnątrz kupujemy bilety i przechodzimy dalej. Całość ekspozycji zajmuje dwa poziomy. Warto wspomnieć, że muzeum zlokalizowane jest w spichlerzy, który zbudowany został w 1843 roku. W środku podziwiać możecie bardzo ładne drewniane, belkowane stropy. Jest to ostatni relikt zabudowy folwarku Wymysłów.
Wśród tematyki poruszanej na ekspozycji, z którą możemy się zapoznać są informacje o samej siarce pod względem chemicznym, formach jej występowania i przetwórstwie. Dowiecie się tam tak, że do czego siarki używa się w przemyśle oraz jak wyglądały wyrobiska siarki (pokazują to makiety wyposażone w modele koparek i urządzeń transportowych).
Osobna, część ekspozycji poświęcona jest samym górnikom. Czekają na Was informacje o mundurach górniczych, stopniach i oznaczeniach oraz ważnym elemencie jakim były karczmy piwne. Osobny element ekspozycji stanowią informacje o załodze tarnobrzeskich kopalń.
Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego dzieli swoją ekspozycję na 5 części – Siarka w dawnej Polsce, Tarnobrzeskie Zagłębie Siarkowe, Panorama Odkrywkowej Kopalni Siarki w Machowie, Tradycje górnicze i Skansen Górniczy (na zewnątrz)
Siarka w Tarnobrzegu
Mówiąc o Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego nie można zapomnieć o surowcu, dzięki któremu powstało, czyli siarce. Tarnobrzeg przez wielu nazywany jest polską stolicą siarki. Pomimo tego, że wydobycie zostało zakończone to określenie to pozostanie na pewno jeszcze wiele lat. Wydobycie w regionie rozpoczęło się w 1958 roku w kopalni „Piaseczno”. Początki kopalni „Machów” sięgają 1964 roku.
Wszystkie kopalnie siarki zostały zamknięte z powodu braku rentowności wydobycia, a w czasach świetności kopalnia Machów była największą, odkrywkową kopalnią siarki w Europie! Podczas całej swojej działalności z wyrobiska „Machów” i „Piaseczno” wydobyto rudę, z której powstało około 15 milionów ton siarki.
Dzisiaj kopalnie te są zalewane wodą i powstają na nich tereny rekreacyjne. Przykładem takiego przedsięwzięcia jest Jezioro Tarnobrzeskie.
Warto odwiedzić muzeum?
Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego to miejsce bardzo bardzo ważne, aby posiąść wiedzę o surowcu, któremu Tarnobrzeg zawdzięcza swój rozwój. Lokalizacja w starym spichlerzu sprawia, że zwiedza się je przyjemnie. Nie jest to muzeum najnowocześniejsze i przepełnione multimediami, ale przekazuje niezbędną wiedzą o siarce, gónictwie, zwyczajach, tradycjach i cały przemyśle siarkowym, a taka jego rola!
Co jeszcze zobaczyć w Tarnobrzegu?
Tarnobrzeg to ciekawe miasto, do którego warto zajrzeć. Nie jest to może turystyczny hit, jeżeli porównamy miasto z innymi, topowymi destynacjami, ale nie ma też się czego wstydzić i jako przystanek w dłuższej trasie lub miejsce na jednodniową wycieczkę jest w sam raz.
W samym Tarnobrzegu warto zobaczyć Zamek Tarnowskich w Dzikowie – to piękna budowla otoczona niezwykłym parkiem. Znajduje się w niej ciekawa ekspozycja, a tuż obok pałacu swoją siedzibę ma muzeum poświęcone Wiśle jako obszarowi Natura 2000.
Miejscem w Tarnobrzegu, które odwiedzić warto i każdy mieszkaniec miasta ja na pewno zna jest Jezioro Tarnobrzeskie. Powstało ono niedawno na terenie dawnego wyrobiska kopalni siarki. Dzisiaj jest to teren rekreacyjny z przystanią, plażami i miejscami wypoczynku.
Więcej o Tarnobrzegu dowiecie się z tekstu – Co warto zobaczyć w Tarnobrzegu?