Udostępnij
Planujecie wycieczki po regionie świętokrzyskim? Mam dla Was miejsce, które znajduje się lekko na uboczu, ale kryje w sobie kilka tajemnic. Miejscem tym jest rezerwat Barcza.
Lokalizacja – jak dojechać do rezerwatu Barcza?
Znajduje się on przy trasie Kielce-Warszawa, tuż za Kajetanowem. Po wybudowaniu nowej drogi dojazd nie jest taki prosty, jak kiedyś. Jadąc od Kielc trzeba skręcić chwilę wcześniej (jadąc starą siódemką).
50.959738°N, 20.720374°E
Współrzędne pokazują pierwsze z wyrobisk. Jeżeli pójdziecie od niego ścieżką w kierunku przeciwnym do drogi E7 znajdziecie drugie wyrobisko.
O rezerwacie
Rezerwat powstał w 1984 roku i zajmuje 15,58 hektara. Jest to rezerwat częściowy, w którym ochroną obięte zostało odsłonięcie skalne stanowiące dowód wulkanizmu w Górach Świętokrzyskich (tufity).
Warto?
Dlaczego warto odwiedzić Barczę? Powodów jest kilka. Z geologicznego punktu widzenia ciekawostką są odsłaniające się tutaj skały dewońskie. Obserwować możemy tam tufity, które są dowodem działalności wulkanicznej miliony lat temu. Drugim powodem, dla którego warto odwiedzić Barczę jest natura. Gęsty, tajemniczy las, a nad wyrobiskami wypełnionymi wodą występuje wiele gatunków roślin i zwierząt wodnych. Wśród nich jedna z ciekawszych roślin w naszym regionie – rosiczka. Jedna z niewielu roślin mięsożernych występujących w naszym regionie. Najłatwiej je znaleźć w wyrobisku wschodnim. Zdarzały się lata, gdy znajdowałem je bez problemu, ale zdarzały się jednak i takie, gdy nie udało mi się to wcale. Rośliny te są bardzo delikatne i naprawdę nie potrzebują dokarmiania muchami ;)
Obserwatorzy przyrody mogą liczyć także na żaby, zaskrońce, sarny i wiele gatunków kwiatów. Późnym latem trafić można na sporo grzybów.
Rezerwat Barcza to idealne miejsce na kilkugodzinny spacer. Staram się tam być każdego roku.
Wyrobisko wschodnie
Rosiczki
Różnorodność roślin zadziwia
Nowe pokolenie żab
Grzanie się w słońcu
Rosiczki
Podgrzybki