W Baranowie Sandomierskim byłem na początku szkoły podstawowej na wycieczce szkolnej. Po latach postanowiliśmy odwiedzić to miejsce ponownie, bo wspomnienia powoli się zaczęły zacierać. Zamek w Baranowie Sandomierskim to miejsce, które co roku przyciąga całe rzesze turystów! Zobaczcie jak się prezentuje!

Baranów Sandomierski był ostatnim punktem naszej wycieczki więc byliśmy w nim w godzinach mocno popołudniowych. Nie mieliśmy już siły na zwiedzanie ekspozycji. Zajrzeliśmy na dziedziniec i krużganki, pospacerowaliśmy po ogrodach i odpoczywaliśmy chłonąc atmosferę miejsca.

Lokalizacja i dojazd

Baranów Sandomierski to miasto położone w województwie podkarpackim, w powiecie tarnobrzeskim. Od Tarnobrzega oddalone jest ono o 14 kilometrów, a od Sandomierza o 30 kilometrów. Większość turystów odwiedza to miejsce w związku ze znajdującym się w nim zamek. Jeżeli przyjeżdżacie samochodem to możecie skorzystać z parkingu znajdującego się na przeciwko bramy wjazdowej (czynny od 7.00 do 23.00 i dla samochodów osobowych kosztuje 7 zł), na innych parkingach lub gdzieś przy ulicy jeśli znajdziecie miejsce.

Bilety wstępu i godziny otwarcia

Zamek otwarty jest w sezonie wiosenno-letnim (1 IV – 30 IX) w godzinach 10.00 – 19.00, a w sezonie zimowym od 9.00 do 16.00. Na teren parku wstęp możliwy jest od 7.00 do 22.00.

Muzeum posiada ofertę zarówno dla gości indywidualnych jak i grup zorganizowanych. Turyści indywidualni mogą skorzystać z wstępu do parku i na dziedziniec zamkowy (wtedy bilet kosztuje 6 zł normalny, i 4 zł ulgowy) lub zwiedzić zamek i wtedy za bilet normalny zapłacimy 22 zł, a za ulgowy 16 zł. Do zwiedzania zamku należy doliczyć także opłatę za wstęp do parku. Informacje o biletach znajdziecie tutaj.

W ofercie znajdują się również inne atrakcje takie jak nocne spacery z pochodniami, spacery VR czy warsztaty. Na terenie zamku znajduje się także hotel i restauracja więc oferta tego miejsca rozszerzona jest o atrakcje SPA, Wellness czy też przyjęcia ślubne.

Zamek w Baranowie Sandomierskim – historia

Wiele osób twierdzi, że zamek w Baranowie Sandomierskim jest jednym z najładniejszych zamków w Polsce. Nie wiem czy należę do tej grupy, ale na pewno budowla ta jest bardzo ładna i interesująca. Powstała ona w XVI wieku, na miejscu średniowiecznego dworu obronnego. Majątek należał do rodziny Baranowskich, Kurozwęckich, Tarnowskich, Górków a od 1569 roku do Leszczyńskich, którym zawdzięcza swój obecny kształt.

W późniejszych latach zamek przechodził z rąk do rąk, a wśród rodów, które było panami majątku warto wymienić Wiśniowieckich, Sanguszków, Lubomirskich, Małachowskich, Potockich i Krasickich. W 1898 roku na zamku wybuchł pożar, po którym renowacji podjął się Stanisław Dolański.

Zamek został również zniszczony podczas II Wojny Światowej. Kilkanaście lat po niej został odbudowany i odrestaurowany oraz przekazany Kopalniom i Zakładom Siarki „Siarkopol” w Tarnobrzegu. Od 1997 roku do dzisiaj właścicielem zespołu jest Agencja Rozwoju Przemysłu.

Zwiedzanie

My w Baranowie Sandomierskim byliśmy dość późno i zdecydowaliśmy się na wizytę w parku i ogrodach oraz zajrzenie na dziedziniec tej imponującej budowli. Jeżeli jednak zdecydujecie się na zwiedzanie wnętrz zamkowych to czeka na Was sporo ciekawostek.

Aby zwiedzanie się odbyło konieczne jest zebranie grupy 5 indywidualnych turystów. Zwiedzanie trwa około godzinę. W jego skład wchodzą arkadowy dziedziniec, secesyjna kaplica zamkowa i historyczne wnętrza. Wśród udostępnionych komnat warto uwagę zwrócić na salę portretową, basztę Falconiego i salony. Na stronie zamku znalazłem także informację o zbrojowni, wystawie porcelany i wystawie fotograficznej.

Zabytkowy park

Zamek w Baranowie Sandomierskim otoczony jest sporym parkiem. Znajdziecie w nim wiele ciekawych roślin. Wśród nich znajdują się dwa pomniki przyrody – klon zwyczajny i tulipanowiec amerykański (informują o tym umieszczone przy nich tablice informacyjne). Oba pomniki mają około 120 lat, a za pomniki przyrody uznane zostały w 1997 roku.

Wspomniane pomniki przyrody to nie jedyne rośliny warte uwagi. W parku znajdziecie cisy, dęby, lipy, miłorzęby, platany, magnolie, rajskie jabłonie, świerki i wiele innych. Oprócz flory, w parku mamy także wielu przedstawicieli fauny. Wśród mieszkańców parku wyróżnia się ponad 20 gatunków ptaków, a wieczorami także nietoperze.

Warto odwiedzić?

Zamek w Baranowie Sandomierskim to miejsce, które warto odwiedzić. Pod kątem architektury robi ogromne wrażenie. Sam spacer po zamkowych ogrodach to dobra okazja do odpoczynku (chyba, ze traficie na jakąś majówkę lub inny długi weekend ;)).

Będąc w Baranowie Sandomierskim warto zajrzeć do pobliskiego Tarnobrzega! Co zobaczyć w Tarnobrzegu? Sprawdźcie w tekście! 🙂