Kilka lat temu obejrzałem film „Noc w Muzeum”. Abstrahując od ożywających eksponatów to pomysł na spędzenie nocy w muzeum wydał się być ciekawy. Klasyczne muzea u nas nie porażają rozmiarem, a jakby tak jakieś muzeum na świeżym powietrzu?
Często pytacie mnie o ciekawe miejsca noclegowe w świętokrzyskim. Z racji tego, że tu mieszkam to rzadko miałem okazję eksplorować bazę noclegową. Postanowiłem to zmienić. Nie będę testował hoteli, a miejsca, które w jakiś sposób wydają się ciekawe na nocleg.

Skansen w Tokarni

Mamy w naszym regionie miejsce, które do spędzenia nocy wydało mi się idealne – Tokarnię. Konkretnie Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni jest jednostką bardzo dużą, a ich ekspozycja obejmuje spory obszar pełen chat i budynków z całego regionu. Skansen ma powierzchnię ponad 64 hektarów, a znajdujące się na jego terenie budynki podzielone są na sektory – Małomiasteczkowy, Wyżynny, Świętokrzyski, Lessowy, Dworsko-Folwarczny i Nadwiślański.

Niedawno dowiedziałem się, że wśród budynków-eksponatów znajdujących się w Tokarni znajduje się także „ośmiorak”, w którym muzeum urządziło pokoje gościnne. Nie jest ich wiele bo siedem, ale to też dodaje oryginalności tego typu miejscu noclegowemu.

Noclegi w skansenie

Wspomniany już „ośmiorak” pochodzi z 1916 roku i znajduje się na terenie skansenu w Tokarni. Jeżeli kiedyś byliście to możecie go zlokalizować obok dworku z Suchedniowa. W jednym pokoju ośmioraka znajduje się ekspozycja, a w pozostałych 7 pokoje gościnne. Każdy pokój składa się z łazienki oraz właściwego miejsca do spania/mieszkania. W skład wyposażenia wchodzą dwa łóżka, kanapa, fotel, stolik, mebel z lustrem, który nie wiem jak się nazywa, telewizor i coś co mnie najbardziej ucieszyło i planuję w zimie to przetestować czyli kominek. Pokoje nie są urządzone na poziomie pięciogwiazdkowego hotelu, ale meble są w bardzo dobrym stanie,a sam pokój jest duży.

Samo spanie w skansenie jest ciekawym przeżyciem, ale dla mnie ciekawsze były wieczorne/nocne i poranne spacery po terenie skansenu. Nie ma w nim wtedy nikogo oprócz Ciebie (chyba, że ktoś jeszcze wynajmuje pokój;)). Skansen zrobił na mnie wrażenie duże. Wieczorne i poranne odwiedziny u zwierząt spodobały się także Zuzi.

Nocleg kosztuje 140 zł za pokój, a jeżeli chcecie możecie zamówić również wyżywienie w pobliskiej karczmie. Jeżeli chcecie zaparkować samochód na terenie skansenu (tuż pod ośmiorakiem) to musicie liczyć się z opłatą 20 zł.

Tak wygląda dom i pokój, w którym można spać:
Muzeum Wsi Kieleckiej
Muzeum Wsi Kieleckiej
Muzeum Wsi Kieleckiej

A takie widoki podczas wieczornego i porannego spaceru udało nam się zastać:

Muzeum Wsi Kieleckiej
Muzeum Wsi Kieleckiej
Muzeum Wsi Kieleckiej
Muzeum Wsi Kieleckiej
Muzeum Wsi Kieleckiej
Muzeum Wsi Kieleckiej
Muzeum Wsi Kieleckiej
Muzeum Wsi Kieleckiej
Muzeum Wsi Kieleckiej
Muzeum Wsi Kieleckiej
Muzeum Wsi Kieleckiej