O Pradze mogliście trochę już poczytać u mnie na stronie. Dzisiaj mam dla Was kolejne miejsce, które ciężko znaleźć wśród kanonu atrakcji stolicy Czech. Nie znajduje się w centrum, ale zdecydowanie warto je odwiedzić – Muzeum Kbely.

Lotnisko, a właściwie to co nas interesuje czyli Muzeum znajduje się na obrzeżach Pragi. Tuż obok niego znajdują się przystanki autobusowe wiec dojazd jest możliwy także komunikacją publiczną. Samo muzeum, a właściwie Vojenský historický ústav Praha: Letecké muzeum Kbely jest atrakcją darmową! Jeżeli jednak zdecydujecie się na przyjazd samochodem to około 100 metrów od wejścia do muzeum znajduje się darmowy parking. Prowadzą do niego drogowskazy.

Na jego terenie znajdziecie zarówno maszyny stojące na powietrzu jak i w hangarach. Budynków jest kilka, a ekspozycje w nich dotyczą różnych okresów z historii czeskiego lotnictwa. Oprócz samych samolotów w hangarach znajdziemy także umundurowanie z poszczególnych okresów, osprzęt towarzyszący lataniu oraz inne pojazdy. Wśród maszyn znajdują się zarówno wojskowe jak i pasażerskie, śmigłowe jak i odrzutowe, a uważni obserwatorzy znajdą nawet akcent kosmiczny.

Muzeum ma w swoich zbiorach 275 samolotów, z których 10 jest nadal sprawnych do lotu. Wśród eksponatów znajdują się rzadkie okazy m.in. dwumiejscowa, treningowa wersja Messerschitta. Biorąc pod uwagę ilość maszyn muzeum to jest uznawane za jedno z największych w Europie. Dla zwiedzających udostępnione jest 85 eksponatów w halach wystawowych i 25 na zewnątrz. Oprócz samolotów, znajdziecie tam także helikoptery, szybowce i inne maszyny, które coś z lataniem mają wspólnego.

W większości miejsc można robić zdjęcia z wyłączeniem strefy, która sąsiaduje z działającym lotniskiem wojskowym (strefa na prawo od wejścia głównego na teren muzeum).

Na terenie placówki znajduje się sklep z pamiątkami związanymi mniej lub bardziej z samolotami oraz restauracjo-kawiarnia. Tuż obok nich znajduje się także niewielka ekspozycja zewnętrzna, na której możecie zobaczyć stanowisko radarowe oraz dwie wyrzutnie rakiet ziemia-powietrze.

Ja w muzeum bawiłem się dobrze, podobnie Dorota i Zuzia. Myślę, że jest to miejsce ciekawe (co prawda pod innym kątem) dla każdego.

Dojazd do muzeum nie jest trudny. Dojeżdżamy metrem (linia C – czerwona) do końcowej stacji na północy – Letňany, a następnie przesiadamy się w autobus 185, 259, 280, 302, 375 lub 376, którym, po około 10 minutach dojedziemy na przystanek Letecké museum.

Muzeum Kbely czynne jest od maja do października w godzinach 10.00-18.00 oprócz poniedziałków.

DSC_2367 DSC_2368 DSC_2371 DSC_2376 DSC_2377 DSC_2381 DSC_2382 DSC_2386 DSC_2390 DSC_2398 DSC_2403 DSC_2407 DSC_2417