Udostępnij
Myśląc o ciekawym, weekendowym wyjeździe być może nie pomyśleliście nigdy o Norymberdze. To ciekawe, niemieckie miasto czeka na turystów, oferując sporo atrakcji. Norymberga na weekend to ciekawy pomysł, który warto wprowadzić w życie!
Jestem pewien, że niewiele z Was myśli o Norymberdze jako idealnej destynacji turystycznej, ale w tekście spróbuję Was do tego przekonać. Pokażę Wam, co warto zobaczyć w Norymberdze i dlaczego jest to interesujący kierunek!
Norymberga – dojazd i lokalizacja
Norymberga to miasto w Niemczech (Bawaria) zlokalizowane w Środkowej Frankonii. Położone jest ono nad rzeką Pegnitz, która dzieli Stare Miasto na dwie części. Norymberga na weekend to dobry pomysł, ale najlepiej zrealizować go samolotem. Możecie przylecieć tutaj np. z Krakowa, a lot trwa około godziny i dwadzieścia minut.
Możecie do Norymbergi przyjechać także samochodem. Jedna droga prowadzi przez Czechy, ale najszybciej z Polski będzie Wam jechać ze Zgorzelca autostradą A4, później A72, A9, A70, A 74 i A3. Cała trasa zajmie Wam około 5 godzin, a mierzy ona około 450 kilometrów.
Noclegi
Norymberga to duże miasto i ośrodek targowy. Znajdziecie w nim sporo hoteli i mieszkań do wynajęcia. Wiele z najtańszych propozycji na Airbnb to pokoje w mieszkaniach lub pokoje wieloosobowe. My zdecydowaliśmy się na Ibis Hotel Nürnberg Hauptbahnhof.
Lubię hotele tej sieci i często z nich korzystam. Oferują one zadowalający standard za uczciwą cenę. W tym hotelu w zależności od dnia pokój dwuosobowy będzie Was kosztował około 370 zł/dobę. W hotelu możecie dokupić sobie śniadanie, a na całym terenie czeka na Was darmowe Wi-Fi.
Bez względu na to, czy skorzystacie z oferty tego, czy innego hotelu w okolicy, to zdradzę Wam, dlaczego jego lokalizacja była dla nas atrakcyjna. Od dworca kolejowego hotel oddalony jest o około 200 metrów i o podobną odległość od murów starego miasta. Tuż przy dworcu natomiast znajduje się stacja metra, skąd prowadzi trasa na lotnisko i z której korzystaliśmy, jeżdżąc po mieście i przesiadając się na inne linie.
Krótka historia miasta Norymberga
Początki miasta sięgają 1050 roku, kiedy to wzmianki o nim pojawiły się w dokumencie cesarza Henryka III. Już w XII wieku miasto było stolicą Burgrabstwa Norymbergi. W późniejszym okresie Norymberga była wolnym miastem, leżącym blisko Czech. Status wolnego miasta straciła ona w 1806 roku i wcielona została do Królestwa Bawarii. Rozkwitał tam przemysł, a pierwsza, niemiecka linia kolejowa powstała właśnie tam. Podczas II Wojny Światowej był to znaczący ośrodek ruchu nazistowskiego, o czym jeszcze w tekście przeczytacie. Norymberga w 1945 roku została zbombardowana, a podczas nalotu prawie 90% miasta zostało zniszczone.
Transport w mieście
Norymberga jest bardzo dobrze skomunikowana, jeżeli chodzi o transport publiczny. Sam fakt, że spod samego lotniska mamy stację regularnego metra, którym dojedziemy w kilkanaście minut do samego centrum, już dobrze o tym świadczy. Bilety są tańsze, gdy kupicie je online, ale sporo zaoszczędzić na nich można kupując Kartę Miejską – oprócz wstępów do muzeów daje także 48-godzinny bilet na całą komunikację publiczną.
Korzystaliśmy w mieście zarówno ze wspomnianego już metra, jak i z autobusów i tramwajów. Jeżeli macie ochotę, to w Norymberdze znajdziecie także spory wybór hulajnóg i rowerów do wynajęcia.
Co zobaczyć w Norymberdze?
Pomimo tego, że my w Norymberdze byliśmy 4 dni, to tak na dobrą sprawę były to tylko dwie pełne doby (jednego dnia przylecieliśmy, a ostatniego rano wyruszyliśmy na lotnisko), które jednak wykorzystaliśmy prawie do granic możliwości.
Wiemy, że z tanimi lotami się nie dyskutuje i bierze się te terminy, które są możliwe, ale jeżeli macie taką opcję, to omińcie niedzielę i poniedziałek. W niedzielę wszystkie sklepy są zamknięte, a w muzeach jest sporo ludzi, a w poniedziałki większość muzeów jest zamknięta. Oczywiście da się zorganizować fajnie pobyt i w te dni – tak jak my to zrobiliśmy.
My jadąc do Norymbergi, mieliśmy jak zwykle ambitne plany zobaczyć jak najwięcej, ale kilka miejsc z powodów logistycznych odpuściliśmy. W ten właśnie sposób na kolejny pobyt zostawiliśmy Muzeum i fabrykę ołówków, Muzeum Historii Naturalnej oraz muzea poświęcone samochodom.
Stare Miasto
Norymberga posiada spore Stare Miasto otoczone murami obronnymi. Dużą jego część stanowią obiekty odbudowane, ponieważ miasto ucierpiało znacząco podczas II Wojny Światowej.
Przez lata Norymberga odbudowywała swoje „serce” a efekty tych prac możecie zobaczyć dzisiaj. Pomimo tego, że spora część budynków odbiega stylem od średniowiecznego klimatu, z którego miasto pochodzi, to wiele z tych obiektów zaprojektowano ze smakiem i nie rażą one w oczy.
Myśląc: Norymberga, powinniście właśnie przed oczami wyobraźni mieć stare miasto, które ma swój urok!
Zamek
Zamek dosłownie i w przenośni góruje nad miastem. Zamyka on Stare Miasto od północy, a z samego zamku, jak i jego wież rozpościera się bardzo ładna panorama miasta. Chyba że pada deszcz, wtedy panorama jest mniej spektakularna, ale zamek nadal ciekawy.
Do dyspozycji turystów jest na zamku kilka atrakcji. Możecie wejść na wspomnianą wieżę, zobaczyć studnię i zwiedzić ekspozycję w zamkowych wnętrzach. Poświęcona jest ona historii tego miejsca, ale także uzbrojeniu z czasów świetności zamku. Ciekawostką jest, że podczas II Wojny Światowej, w podziemiach zamku przechowywany był skradziony z Katedry Mariackiej ołtarz Wita Stwosza.
Muzeum Narodowe
Muzeum Narodowe, a właściwie Germanisches Nationalmuseum (Germańskie Muzeum Narodowe) to największa placówka tego typu w krajach niemieckojęzycznych. Placówka posiada wiele wystaw, z których spora część poświęcona jest kulturze i sztuce germańskiej. Wśród zbiorów znajdują się zarówno znaleziska z czasów prehistorycznych, jak i bliższe współczesności. Samo muzeum powstało w 1852 roku.
W zbiorach muzeum znajduje się ponad 1,3 miliona eksponatów, ale tylko około dwadzieścia pięć tysięcy jest eksponowanych na wystawach. Muzeum posiada największą kolekcję historycznych grafik, a wśród eksponatów znajdziemy dzieła takich artystów jak Albrecht Dürer, Veit Stoß (Wit Stwosz) czy Rembrandt.
Tematyka wystaw jest bardzo różna. Oprócz typowych wystaw związanych ze sztuką znajdziemy tam np. wystawę instrumentów muzycznych, mody z 1700 roku czy też ekspozycję poświęconą narzędziom medycznym.
Muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00, a bilety kosztują 8 Euro normalny i 5 Euro ulgowy. Jeżeli przybywacie rodzinnie, to 6 osobowa grupa (w tym dwoje dorosłych) płaci 10 Euro. W środy muzeum czynne jest do 20.00, a od 17.30 wstęp do niego jest darmowy.
Podczas naszej wizyty część pomieszczeń była w remoncie. Muzeum zajmuje sporo budynków, w tym także teren dawnego kościoła Najświętszej Marii Panny oraz klasztoru Kartuzów.
Muzeum Pociągów
Jednym z muzeum, do którego wiedzieliśmy od razu, że chcemy pójść, było Muzeum Pociągów (DB Museum). Zlokalizowane jest ono tuż poza murami miejskimi, przy ulicy Lessingstraße 6. Jest to jedno z najstarszych technicznych muzeów w Europie.
Wystawy stałe w muzeum dotyczą historii niemieckich kolei, która na przestrzeni ponad 200 lat miała swoje lepsze i gorsze chwile. Wędrówkę w czasie zaczynamy od okresu pary i pierwszych pociągów. Później możemy dowiedzieć się więcej o kolei w latach 1920-1945. Następna część wystawy obejmuje lata 1945-1989, a ostatnia – współczesne losy kolei. Osobną część muzeum stanowi wystawa dotycząca stacji i dworców. Niestety większość napisów jest tylko w języku niemieckim, ale eksponaty same w sobie też robią wrażenie.
Muzeum czynne jest od wtorku do piątku od 9.00 do 17.00 oraz w weekendy od 10.00 do 18.00. Bilet normalny kosztuje 9 Euro, a ulgowy 7 Euro. W Muzeum jest osobna część dla dzieci, w której mogą one w praktyce poznać zagadnienia związane z pociągami.
Bratwurst Muzeum
To muzeum na pewno należy do tych mniej typowych! Nie jest to placówka duża, a zlokalizowana jest w sercu Starego Miasta (Bratwurstgasse 1). Na zwiedzenie całości zarezerwujcie około pół godziny. W muzeum dostępne są audio przewodniki w języku angielskim, które są bardzo pomocne przy zwiedzaniu ekspozycji.
Kiełbaski norymberskie to produkt regionalny Chroniony Oznaczeniem Geograficznym i duma miasta. Możecie go spróbować na każdym kroku. W Muzeum dowiecie się wszystkiego o produkcji kiełbasek, ich historii i rodzajach serwowania. Informacje historyczne przeplatane są ciekawostkami.
Muzeum czynne jest od wtorku do piątku (10.00-17.00) i w weekendy (10.00-18.00). Bilet normalny kosztuje 5 Euro, a ulgowy 2,5 Euro.
Muzeum Zabawek
Norymberga posiada tradycje wytwarzania zabawek sięgające około 600 lat wstecz. Niewiele przypominały one dzisiejsze zabawki, które dostępne są w sklepach, ale z drugiej strony miały także sporo z nimi wspólnego – miały dawać przyjemność z zabawy najmłodszym użytkownikom. Muzeum zlokalizowane jest wewnątrz murów miejskich przy Karlstraße 13–15.
Muzeum posiada kilka wystaw stałych oraz regularnie wprowadza również ekspozycje czasowe. Wśród tych pierwszych wyróżnić należy Szafę Lidii Bayer, Lalki i ich domy, Świat technologii, Zabawki przed 1945 czy Zabawa na zewnątrz. Jeżeli jesteście fankami lub fanami domków dla lalek, to ekspozycja poświęcona temu obszarowi na pewno zrobi na Was wrażenie!
Samo muzeum jest ciekawe, ale interesujący jest również dom, w którym się znajduje. Muzeum powstało w 1971 roku, ale dom, w którym jest zlokalizowane, pochodzi prawdopodobnie z 1517 roku. Należał on do Wilhelma Hallera.
Muzeum czynne jest od wtorku do piątku (10.00-17.00) oraz w soboty, niedziele i święta (10.00-18.00). Bilet normalny kosztuje 6 Euro, a ulgowy 1,5 Euro.
Kościoły
Spacerując po Norymbedzie warto zajrzeć do znajdujących się w mieście kościołów! Są to niezwykłe budynki o fascynującej architekturze i pięknych wnętrzach. W większości przypadków zwiedzanie ich jest darmowe, a niektórych przypadkach sugerowana jest dobrowolna ofiara na renowację i utrzymanie świątyni.
Spośród dwóch najbardziej charakterystycznych kościołów warto wspomnieć Kościół Najświętszej Marii Panny (Frauenkirche) oraz Kościół Świętego Wawrzyńca (St. Lorenz-Kirche).
Możecie odnieść wrażenie, że Norymberga jest pełna kościołów i nie będzie ono przesadzone. Wewnątrz murów miejskich jest ich sporo, a wiele z nich warto odwiedzić w środku bo często są to mało znane perełki architektoniczne.
Cmentarz Johannisfriedhof
Cmentarze są miejscami, które łączą nas z historią oraz przypominają nam o naszych przodkach. Jednym z takich miejsc jest cmentarz Johannisfriedhof w Norymberdze – jeden z najważniejszych cmentarzy w Bawarii. To tam pochowani są nie tylko zwykli mieszkańcy miasta, ale również wiele znanych postaci, takich jak artyści, naukowcy czy politycy.
Pomimo tego, że na pierwszy rzut oka cmentarz może nie wydawać się turystycznym hitem z racji swego przeznaczenia, to jednak moim zdaniem warto to miejsce odwiedzić bo jest wyjątkowe! Oprócz najbardziej znanego mieszkańca Norymbergi Albrechta Dürera – renesansowego malarza, możecie odwiedzić np. grób Wita Stwosza – rzeźbiarza i autora m.in. ołtarza w krakowskim Kościele Mariackim. Norymberga ma kilka cmentarzy, ale to właśnie ten jest jednym z najważniejszych dla miasta.
Więcej o tym miejscu przeczytacie w tekście – Cmentarz Johannisfriedhof.
Pokój 600 i Memorium Procesów Norymberskich
Norymberga na weekend może okazać się za dużą i nie uda Wam się zobaczyć wszystkiego, ale to miejsce musicie na liście umieścić. Znajduje się nieco poza starym miastem, ale jest dobrze skomunikowane z centrum.
Norymberga stała się symbolem nie przypadkowo. Z racji faktu, że naziści upodobali sobie szczególnie to miasto przed II Wojną Światową, to właśnie w nim zdecydowano zorganizować największy z procesów zbrodniarzy wojennych.
Wstęp do obiektu kosztuje 6 Euro (bilet normalny) i 1,5 Euro (bilet ulgowy). Miejsce to otwarte jest od listopada do marca: środa -poniedziałek w godzinach 10.00-18.00 natomiast od kwietnia do października: poniedziałek 9.00-18.00, środa – piątek 9.00-18.00 oraz sobota i niedziela 10.00-18.00.
Więcej o tym miejscu przeczytacie w tekście – Sala 600.
Centrum dokumentacyjne NSDAP
Przez wiele lat Norymberga była centrum wielu działań związanych z NSDAP (partią faszystowską). To właśnie tutaj odbywały się marsze, wiece czy defilady. Niektóre z elementów architektonicznych przypominających tamte czasy, nadal są dostępne, a obecność innych zatarł czas. Centrum Dokumentacyjne gromadzi informacje o tamtych czasach i prezentuje je w pawilonie wystawowym, który znajduje się tuż przy ciekawym budynku. Jest nim niedokończona hala, która w założeniach miała zmieścić ponad 50 tysięcy osób. Działania wojenne skuteczne wstrzymały jej dokończenie, ale pomimo braku dachu nadal robi wrażenie rozmiarem.
Centrum otwarte jest codzienne od 10.00 do 18.00, a bilet kosztuje 6 Euro (normalny) i 1,5 Euro (ulgowy). Adres tego miejsca to Bayernstraße 110 i bez problemu dojedziecie tam tramwajem numer 6 lub 8 oraz autobusami.
ZOO w Norymberdze
Norymberga może pochwalić się ciekawym ogrodem zoologicznym, który jest miejscem obowiązkowym jeżeli chodzi o zwiedzanie miasta z dziećmi. Położony jest on poza centrum, ale bez problemu dojedziecie do niego komunikacją publiczną. Z centrum (Dworzec Główny) kursuje autobus numer E5, który dowiezie Was pod samą bramę.
Tradycje zoologiczne w Norymberdze sięgają średniowiecza, ale nie były to placówki publiczne a raczej realizacja pomysłów lokalnej szlachty. ZOO w Norymberdze powstała w 1912 roku. Ponownie otwarte w 1939, a następnie po zniszczeniach wojennych w 1950 roku.
Zoo w Norymberdze dzisiaj zajmuje obszar 67 hektarów i należy do największych ogrodów zoologicznych w Europie. Znajdziecie w nim próby odwzorowania różnorodnych środowisk, a na wizytę powinniście zarezerwować około 3-4 godziny. Oczywiście dla najmłodszych zwiedzających może to być czas nie wystarczający, ale każde zwierze jest warte zobaczenia i wymaga uwagi.
Oprócz klasycznych wybiegów w ZOO znajduje się także pawilon egzotyczny z roślinnością, motylami, małpami i ptakami, które poruszają się wokół nas, a pod naszymi stopami pływają w wodzie manaty. Ciekawą część ogrodu zoologicznego zajmuje także delfinarium.
ZOO czynne jest w sezonie (26 III – 3 X) codziennie od 8.00 do 19.30. Ostatnie wejścia zwiedzających o 18.30. Bilet kosztuje 18 Euro dla osoby dorosłej. Bilet ulgowy kosztuje natomiast 8,5 Euro (4-13 lat) lub 13,5 Euro (14-17 lat). Warto spojrzeć jednak na bilety rodzinne. Wstęp do ZOO wchodzi w skład Norymberskiej Karty, o której za chwilę. Samym biletem do ZOO połowa kosztu karty już Wam się zwraca.
Ciekawą rzeczą w ZOO, oprócz samych zwierzaków są także ich rzeźby. Przed wieloma ze stanowisk znajdziecie odlane z brązu modele zwierząt, z którymi możecie robić sobie zdjęcia.
Czego spróbować w Norymberdze?
Na pierwszy ogień powinny pójść u Was dwa lokalne przysmaki, które są produktami regionalnymi. Pierwszym z nich są kiełbaski norymberskie – Nürnberger Bratwürste. Ich historia sięga ponad 700 lat wstecz! Kiełbaski są niewielkie bo mierzą około 7-9 centymetrów i ważą około 20-25 gramów. Jest to kiełbaska wieprzowa, podawana po 6, 8, 10 lub 12 sztuk w towarzystwie sałatki ziemniaczanej, pieczywa lub kapusty kiszonej. Kiełbaski serwowane są na cynowych talerzach.
Możecie także znaleźć wersję w bułce (wtedy są to trzy kiełbaski i kosztuje taki zestaw około 4 Euro). W lokalach, które sprzedają praktycznie tylko kiełbaski, kuchnia znajduje się na środku i cały czas buchają z niej płomienie, na których kiełbaski są przygotowywane.
Drugim, typowo norymberskim przysmakiem są pierniki – Nürnberger Lebkuchen. Podobnie jak wspomniane już kiełbaski również posiadają Chronione Oznaczenie Geograficzne. Pierniki te kupicie w wielu miejscach w mieście, a niektóre cukiernie urządzają nawet warsztaty czy pokazy ich produkcji. Aby piernik mógł być piernikiem norymberskim, musi być produkowany w mieście oraz spełniać wymogi dotyczące składu. Główna norma dotyczy zawartości orzechów, która nie może być niższa niż 25% i dotyczy ona orzechów włoskich, laskowych lub migdałów.
Pierniki te nie mogą mieć także więcej niż 10 % mąki. W sklepach dostępne są pierniki w czekoladzie, glazurze bądź bez niczego. Mi zdecydowanie najbardziej smakują te dwie pierwsze wersje.
Pierniki najczęściej mają kształt kół, a na ich spodzie znajdziemy opłatek, który w przeszłości miał zapobiegać przywieraniu pierników do blachy. Same pierniki powstały prawdopodobnie w XIV wieku, a produktem regionalnym są od 1996 roku. Pierniki norymberskie da się kupić także w Polsce, a jeżeli kiedyś je zobaczycie to koniecznie spróbujcie bo są pyszne.
Kuchnia niemiecka skrywa sporo ciekawych dań. W wielu miejscach zjecie smaczne zupy, a każda piekarnia ma w swojej ofercie precle w różnych wydaniach. Oprócz klasycznych z solą czekają na Was także opcje „kanapkowe” z serem, szynką, a’la pizza i inne.
NÜRNBERG CARD
Często podróżując korzystamy z kart miejskich. Opłaca się je kupić, jeżeli planuje się intensywne zwiedzanie. Tak było i w tym przypadku i wartość biletów wstępu do obiektów oraz biletów transportu publicznego zwróciła się z nadwyżką.
Karta obowiązuje przez 48 godzin i to jest też dobra podpowiedź jeżeli chodzi o czas, który potrzebujecie na zapoznanie się z miastem. Karta gwarantuje Wam darmowe wstępy do większości muzeów, darmową komunikację miejską oraz zniżki u partnerów. Karta kosztuje 33 Euro, ale jeżeli kupicie ją w wersji pełnej to dzieci do lat 5 otrzymują kartę za darmo. Dzieci w wieku 6-11 lat płacą za kartę 11 Euro.
Kartę możecie kupić w punktach informacji turystycznej lub online i zapisać ją w telefonie lub wydrukować.
Norymberga z dziećmi
Czy Norymberga to dobry kierunek na wyjazd z dzieckiem? Miasto oferuje wiele atrakcji turystycznych, w tym muzea, zabytki, parki rozrywki i wiele innych miejsc, które z pewnością zainteresują zarówno dzieci, jak i dorosłych. Wszystkie z opisywanych obiektów odwiedziliśmy w zestawie tata + córka (9 lat) i każde z nich miało coś w sobie. Jeżeli jakaś tematyka bardziej interesowała osobę dorosłą jak np. Centrum Dokumentacyjne NSDAP to położenie go, okoliczne jeziora czy architektura już spodobać się mogą bardziej najmłodszym.
Większość obiektów, które opisałem w tekście nadają się dla najmłodszych ale i starszych turystów. Jeżeli Wasze pociechy nie lubią odwiedzać zamków czy cmentarzy to możecie spokojnie dla nich wybrać inne miejsca.
Zarówno atrakcje jak i transport publiczny są przyjazne i nie powinniście mieć żadnych problemów w poznawaniu miasta z dziećmi, a po wyposażeniu się w pierniki to już będzie czysta przyjemność!
Warto odwiedzić to miasto?
Czy Norymberga na weekend to dobry pomysł? Zdecydowanie tak! My już wiemy, że jeden dzień więcej też by nie zaszkodził. Zostało nam do odwiedzenia kilka muzeów, a i pod miastem czeka sporo atrakcji takich jak Playmobil Park czy też fabryka i muzeum Faber-Castell. Weekend w tym mieście jednak to fajna przygoda i jeżeli szukacie pomysłu na ciekawy wyjazd z dziećmi lub znajomymi to nie będziecie zawiedzeni!