Udostępnij
Czeskie miasteczka mają swój urok. Lubię je odwiedzać i odkrywać. Nowe Miasto nad Metują nie jest dużą miejscowością, ale robi wrażenie. Rynek, Pałac czy Zadomie to miejsca, które koniecznie musicie odwiedzić będąc na miejscu.
Lokalizacja
Miasto zlokalizowane jest w Czechach w kraju hradeckim i jak sama nazwa wskazuje nad rzeką Metują. Mieszka w nim aktualnie około 10 tysięcy osób. Nowe Miasto od granicy z Polską dzieli około 15 kilometrów, a od Nachodu 10 km. Ciekawostką położoną niedaleko miasta jest jezioro Rozkosz, które bywa nazywane czeskim morzem.
Historia
Nowe Miasto nad Metują założył Jan Černčický z Kácova w 1501 roku. Miasto zostało wybudowane na skale co doskonale widać podczas spaceru po nim. Po 25 latach od założenia miasto strawił pożar i zostało sprzedane Wojciechowi z Pernštejna. Po nim miasto miało jeszcze wielu właścicieli.
Historyczne centrum miasta ogłoszone miejskim rezerwatem. Składa się na niego Rynek (Husovo náměstí), kościół Świętej Trójcy, domy z podcieniami i zamek. Rewitalizacja rynku zakończona została w 2011 roku. Podczas prac na rynku odkryto XVI wieczną studnię, która rozmiarem robi wrażenie.
Kościół
Kościół Świętej Trójcy znajduje się tuż przy Rynku. Powstał w 1519 roku. Barokowe wnętrze jest bardzo interesujące. Kościół rozpoczął pełnienie swojej funkcji religijnej w 1523 roku. Podobnie jak większość miasta, tak i kościół został dotknięty przez pożar. Spłonął m.in. dach, ale konstrukcja murowana przetrwała i szybko braki zostały uzupełnione. W 1805 roku zawalił się dach kościoła, ale również szybko został naprawiony. W kościele zobaczyć możecie organy z 1656 roku oraz ciekawy obraz maryjny z wizerunkiem miasta z 1726 roku.
Rynek i Zadomie
Rynek w Nowym Mieście nad Metują jest klasycznym, czeskim rynkiem. Ma 143 metry długości i 68 szerokości. Warto zwrócić uwagę na symbole zachowane na niektórych z domów (złota gwiazda – dom 1222 czy złoty baranek – dom 1223). Pierwotnie było ich znacznie więcej, ale nie dotrwały do naszych czasów. Domy przy rynku miały na dole sień, na piętrze czarną kuchnię, górną sień i pokoje mieszkalne oraz strych.
W Nowym Mieście nad Metują warto także zwrócić uwagę na ulicę Na Zadomi – biegnie ona nad skarpą i skąd rozpościera się piękny widok na okolicę. To właśnie spacerując tą ulicą możemy zobaczyć skały, na którym miasto i zamek zostały zbudowane.
Zamek
Zamek w Nowym Mieście nad Metują wzniesiony został pierwotnie jako gród późnogotycki wraz z powstaniem miasta. Było to 10 sierpnia 1501 roku. Na przestrzeni lat zmieniał on właścicieli, a w 1908 roku zakupił go Josef Bartoň. Zapłacił za niego 2 350 000 koron austriackich (dla porównania samochód czeskiej produkcji kosztował wtedy około 3 600 koron, a kilogramowy bochenek chleba 0,27 korony).
Po zakupie rozpoczęła się przebudowa zamku, którą zajęli się Dušan Jurkovič, a później Pavel Janák. Zamek stał się nowoczesną rezydencją, co bardzo mocno widać podczas zwiedzania. Starali się oni wkomponować coś nowego w historyczne otoczenie. Stąd w zamku pojawiło się centralne ogrzewanie, telefon czy windy towarowe.
Josef Bartoň od tkacza awansował aż na właściciela fabryki włókienniczej w Nachodzie, na burmistrza miasta Nachod. Cesarz Franciszek Józef I nadał mu tytuł dziedziczny „kawalera” z przydomkiem szlacheckim „z Dobenina”.
Wnętrza pałacowe robią ogromne wrażenie! Zdobienia i detale sprawiają, że do każdego kolejnego pokoju wchodzimy z coraz szerzej otwartymi oczami. Urządzone są one w barokowym i renesansowym stylu, a wyposażone i urządzone w stylu okresu secesji, kubizmu, art deco i funkcjonalizmu.
Jeżeli chodzi o zwiedzanie zamku to mamy do wyboru kilka propozycji. Możemy podziwiać wnętrza zamkowe lub wybrać trasę „Od strychu po piwnicę” (bilet na te trasy kosztuje 130 koron). Mamy także możliwość wejścia na wieżę (30 koron) lub zwiedzenia ogrodu, które jest darmowe.
Ciekawostką jest fakt, że w zamku możecie wynająć pokój i spędzić tam noc. Pokoje są przestronne i stylowe.
Ciekawostki
Most
Pierwszą z ciekawostek, zlokalizowaną w zamkowym ogrodzie jest most projektu Dušana Jurkoviča. Powstał od podczas przebudowy zamku w latach 1908-1913. Był on zaprojektowany w stylu wołoskiej architektury ludowe i łączy górny ogród z dolnym. Most jest wąski, ale bez problemu się nim przechodzi. Robi wrażenie zarówno z zewnątrz jak i ze środka.
Rzeźby
W ogrodzie znaleźć możecie także rzeźby krasnali będące alegorią ludzkich charakterów. Ich autorem jest znany czeski rzeźbiarz barokowy Matthias Bernhard Braun. Pierwotnie miały być one przeznaczone do Hospitalu Kuks, o którym możecie przeczytać tutaj. Szukajcie ich niedaleko mostu opisanego powyżej.[
Velorex
Podczas naszej wizyty w zamku, znajdowała się tam ekspozycja, na której mogliśmy podziwiać Velorex. Jest to pojazd czechosłowacki produkowany w latach 1945-1973. Posiadał on trzy koła, ajego konstrukcja składała się ze stalowych rur i płótna (później sztucznej skóry). Produkcja jego została znacjonalizowana i przeniesiona do fabryki w pobliskim Hradec Kralove.
Warto?
Nowe Miasto nad Metują to miejsce, które idealnie nada się na krótki wypad z Polski. Bliskość granicy i gór sprawia, że powinno stać się jeszcze popularniejsze wśród polskich turystów. Zrewitalizowana starówka i piękny zamek to wystarczająca zachęta do odwiedzenia!