Wiele spacerów już się odbyło. Na większości starałem się pokazać Wam miejsca, które znam i lubię. Tym razem jednak na trasie znalazły się obiekty, które także ja odwiedziłem pierwszy raz. Udaliśmy się w część Kielc, która kojarzyć się może z rekreacją i odpoczynkiem, ale jej historia jest znacznie ciekawsza.

Spacer rozpoczął się o 10 sprzed wejścia do amfiteatru na Kadzielni. Pomimo sporej konkurencji różnorodnych wydarzeń uczestnicy jak zawsze dopisali. Ruszyliśmy Aleją Legionów w dół. Na końcu ulicy powiedzieliśmy sobie kilka słów na temat genezy jej powstania i kompleksu sportowego, do którego prowadziła. Kolejnym przystankiem była siedziba Instytutu Pamięci Narodowej. Pod ziemią działki, na której się budynek znajduje mieści się schron przeciwatomowy budowany dla sekretarza wojewódzkiego partii. Można go zwiedzać podczas nocy muzeów.

Kolejny przystankiem było podnóże stoku narciarskiego, gdzie porozmawialiśmy o znajdującej się tam w przeszłości skoczni narciarskiej, zawodnikach, którzy na niej występowali i rekordzie obiektu, który został wysadzony w powietrze w 2006 roku. W tym miejscu wspomnieliśmy także o basenie leśnym – jednym  elementów kompleksu sportowego, który istniał w tym rejonie. Następnie udaliśmy się do symbolicznego grobu Wojciecha Szczepaniaka i pomnika ofiar hitlerowców. Znajduje się on w miejscu, gdzie Niemcy podczas II Wojny Światowej dokonywali rozstrzeliwań.

Pozostał nam na trasie jeszcze jeden obiekt, a właściwie dwa. Pierwszym z nich był cmentarz żydowski założony w 1868 roku. Na przestrzeni wieków dewastowany i niszczony. Podczas II Wojny Światowej służyło to miejsce jako plac do egzekucji i pochówków. To właśnie tutaj znajdują się szczątki 45 dzieci zamordowanych przez nazistów. Na kirkucie znajduje się także pomnik poświęcony ofiarom pogromu. Następnie odwiedziliśmy ohel cadyka Kuzmirera – cadyka z Chęcin. Jego grób jest miejscem pielgrzymek chasydów z całego świata.

Tutaj zakończyliśmy nasz spacer. Dziękuję uczestnikom i panu Marianowi, który udostępnił nam obiekty żydowskie do zwiedzania.

Kolejne spacery już wkrótce więc śledźcie stronę uważnie 🙂

DSC_3004 DSC_3007 DSC_3010 DSC_3012 DSC_3015 DSC_3016 DSC_3017 DSC_3024 DSC_3028 DSC_3035 DSC_3045 DSC_3054 DSC_3059