Udostępnij
Są miejsca, które odkrywamy przypadkiem i w naszym wypadku pałac Lysá nad Labem właśnie w taki sposób zobaczyliśmy. Szukając miejsca na postój w trasie pokazała nam się ta lokalizacja. Nie myśląc długo, postanowiliśmy się zatrzymać i pospacerować po pałacowych ogrodach.
Lokalizacja i dojazd
Lysá nad Labem zlokalizowana jest w kraju (odpowiednik naszego województwa) środkowoczeskim, a od Pragi oddalona jest o około 45 kilometrów. Podróż zajmie Wam niecałą godzinę samochodem, ale możecie odwiedzić to miejsce jadąc np. do parku rozrywki Mirakulum lub Muzeum Skody w Mlada Boleslav. Do stacji Lysá nad Labem dojeżdżają także pociągi z Pragi (np. linia S9).
Dokładny adres pałacu to Zámecká 1, a tuż przy bramie znajduje się niewielki parking. My skorzystaliśmy z niego podczas spaceru po pałacowym terenie. W przypadku braku miejsc na parkingu, dużo osób parkowało również wzdłuż ulicy. Pałac znajduje się w najwyższym punkcie miasta na wzniesieniu Zámecký vrch.
Godziny otwarcia i dostępność
Pałac Lysá nad Labem służy dzisiaj Domowi Seniora dlatego nie ma możliwości zwiedzania jego wnętrz. Dostępny jest pałacowy ogród, który roi również spore wrażenie. Możemy z niego podziwiać także architekturę pałacu z zewnątrz. Ogrody dostępne są do zwiedzania w styczniu i lutym od 10.00 do 15.00, w marcu i kwietniu od 8.00 do 17.00, w maju od 8.00 do 18.00, w czerwcu, lipcu i sierpniu od 8.00 do 19.00, we wrześniu od 8.00 do 18.00, w październiku od 8.00 do 17.00, a w listopadzie i grudniu od 10.00 do 15.00. Teren parku jest spory i żeby obejść go całego musicie zaplanować około 45 minut w szybkim tempie.
Pałac Lysá nad Labem i jego historia
Gotycki zamek, który stał na tych ziemiach, uległ znaczącej metamorfozie w XVI wieku, kiedy to ród Habsburgów zdecydował się na jego renesansową przebudowę. W tamtym okresie, zamek – został został rezydencją cesarza Rudolfa II, wykorzystywanym jako elegancka baza wypadowa do organizowania królewskich polowań. Prawdopodobnie już w średniowieczu jednak istniały już zabudowania w tym miejscu.
Zmieniając właścicieli, zamek kontynuował swoją ewolucję. W 1647 roku stał się darem dla generała hrabiego Jana Šporka, który podjął się kolejnej przebudowy, tym razem w stylu barokowym. Barok, z jego bogatą ornamentyką i przepychem, idealnie odzwierciedlał aspiracje i gusty tamtejszych elit. Jednak to XVIII wiek przyniósł najbardziej radykalne zmiany pod kierownictwem Františka Antonína Šporka, który zainwestował w rozbudowę i dekoracje pałacu, czyniąc pałac Lysá nad Labem jednym z wzorcowych przykładów barokowej architektury. W kolejnych latach, wpływy klasycystyczne wprowadzone przez hrabiów Sweerts-Špork również wniosły swój wkład w estetykę zamkowych przestrzeni, choć były to zmiany delikatniejsze w porównaniu do poprzednich epok.
Wnętrza pałacu Lysá nad Labem stały się prawdziwą galerią sztuki. Zamek został ozdobiony licznymi rzeźbami, które zdobiły zarówno sale, jak i park zamkowy, przy czym park ten został rozszerzony i zaaranżowany według francuskich wzorców ogrodniczych, stając się miejscem pełnym alegorycznych figur. Do dekoracji przestrzeni zamku przyciągnięto wielu wybitnych artystów, zarówno lokalnych, jak i z zagranicy. Szczególnie zapamiętane zostały prace rzeźbiarza Matthiasa Bernarda Brauna oraz dzieła malarskie Petr Brandla i Václava Vavřince Reinera, których talent i kunszt artystyczny przetrwały próbę czasu, przyciągając miłośników sztuki do dnia dzisiejszego.
Pałacowe Ogrody
Park zamkowy, dzieli się na tzw. francuski park rozrywki i park angielski. Park francuski zdobi bogata dekoracja rzeźbiarska z warsztatów Matyáša Bernarda Brauna i Ignáca Františka Platzera. W ogrodzie możecie pospacerować pomiędzy starannie przyciętymi żywopłotami i drzewami, regularnie mijając różnego rodzaju rzeźby. Na terenie zamku znajduje się dawny klasztor augustianów bosych i kino letnie.
Warto zobaczyć?
Dla nas pałac Lysá nad Labem był przypadkowym postojem w trasie, ale dla Was, jak już wiecie ode mnie, może być przyjemnym punktem podczas zwiedzania tego regionu. Piękny ogród, który nada się doskonale na mini sesję zdjęciowa i ciekawa architektura budowli sprawia, że warto ją odwiedzić!
Co w okolicy?
Lysá nad Labem położona jest w kraju środkowoczeskim, w którym czeka na Was sporo ciekawych miejsc! Bardzo blisko macie stamtąd do Pragi, a niewiele dalej do miasta Blada Boleslav, w którym czeka na Was wyjątkowe Muzeum Skody. Tuż obok czeka na Was także Park Rozrywki Mirakulum, który jest idealnym miejscem dla rodzin z dziećmi.
Oczywiście to nie wszystkie atrakcje! W wielu miastach i miasteczkach znajdziecie ciekawe pałace i zamki, a udając się w kierunku północnym spotkacie też inne, interesujące miejsca takie jak Kokorin, Diabelskie głowy czy Bezdez.