Udostępnij
Hořice bywają nazywane miastem kamienia. Będąc na miejscu, prawdopodobnie dojdziecie do wniosku, ze jest w tej nazwie sporo prawdy! Nie tylko jednak kamień i rzeźby stanowią powód do wizyty w tym miejscu! Sprawdźcie sami!
Hořice nie są resortem, ani atrakcją na poziomie Pragi, Brną czy Ołomuńca, ale warto je odwiedzić podczas większej wycieczki lub uznać za bazę wypadową po okolicy, która jest bardzo ciekawa!
Hořice – lokalizacja i dojazd
Hořice znajdują się na granicy dwóch krain w Republice Czeskiej. Z jednej strony mamy przedgórze Karkonoszy z surowszymi warunkami i klimatem, a z drugiej urodzajną Dolinę Łaby. Miasto leży 25 kilometrów od Hradca Králové oraz około 70 km od przejścia granicznego z Polską (Kudowa Zdrój).
Hořice nie są duże, ale jeżeli wybieracie się samochodem to polecamy podjechać na parkin na Wzgórze Gotarda i zwiedzić tą część miasta, a później zjechać w okolice Rynku lub browaru i kontynuować poznawanie go.

Historia Hořic
Tereny wokół miasta zamieszkiwane były od czasów prehistorycznych, ale pierwsza, pisemna wzmianka o nim pochodzi z 1143 roku. W 1365 roku pojawiają się w dokumentach jako małe miasto. W 1423 roku w mieście miała miejsce bitwa (w ramach Wojen Husyckich), w której starli się ze sobą Jan Žižka i Čeněk z Vartemberka.
W XV wieku miasto należało do panów ze Smiřic i przeżywało wtedy swój rozkwit gospodarczy. Podczas wojny prusko-austriackiej, decydująca bitwa miała miejsce pod położoną niedaleko Sadovą. Wielu z zabitych w walce pochowanych zostało na Wzgórz św. Gotarda.
W 1884 roku powstała w mieście szkoła rzeźbiarska, która odcisnęła piętno na jego dalszych losach, ale o niej za chwilę.

Wzgórze Gotarda
Miejscem, które góruje nad miastem jest Wzgórze św. Gotarda. Znajduje się na nim parking, gdzie możecie zostawić swój samochód. Na szczycie czeka na Was spoglądający na miasto pomnik bohatera narodowego, który brał udział w bitwie w tym miejscu, a był nim Jan Žižka z Trocnova.
Na szczycie znajduje się także kościół wraz z cmentarzem. Znajdziecie na nim sporo ciekawym nagrobków prezentujących kunszt lokalnych rzeźbiarzy oraz niezwykłą bramę, o której za chwilę.
Wzgórze Gotarda to także park, w którym podziwiać możemy rzeźby lokalnych artystów, a tradycje rzeźbiarskie w tym regionie są wyjątkowo bogate!




Hořice – miasto rzeźb
Pozostajemy jeszcze na chwilę na wzgórz Gotarda. Skupimy się na bramie wejściowej na cmentarz. Ta niezwykła brama powstała z wydobywanego niedaleko miasta piaskowca. Ma ona kilkanaście metrów wysokości i robi wrażenie szczegółami. Istnieje tradycja, że na cmentarz zawsze wchodzimy prawymi drzwiami (nad którymi znajduje się symbol życia), a wychodzimy z niego drzwiami również prawymi (stojąc za bramą).
Tradycyjne rzeźbiarskie w Horzicach mają ponad 100 lat, a poznać je lepiej możemy w Muzeum Miejskim, o którym przeczytacie za chwilę lub w pawilonie wystawowym na Wzgórzu Gotarda. Możecie podziwiać w nim zarówno rzeźby tradycyjne jak i nowoczesne. Wspomniana szkoła działa do dzisiaj i kształci rzeźbiarzy z całego kraju.
Wśród najbardziej znanych absolwentów warto wymienić takich rzeźbiarzy jak Quido Kocian, Jan Strusa, Bohumil Kavka czy Ladislav Kofranek.




Muzeum Miejskie w Hořicach
Muzeum Miejskie w Hořicach znajduje się w samym centrum miasta, w Rynku (nám. J. z Poděbrad 160). Zlokalizowane jest ono w starej mieszczańskiej kamienicy, która przeszła renowację. Początki muzeum sięgają 1887 roku, a czynne jest ono w następujących godzinach:
- Poniedziałek: zamknięte
- Wtorek: 9:00 – 12:00 i 13:00 – 17:00
- Środa: 9:00 – 12:00 i 13:00 – 17:00
- Czwartek: 9:00 – 12:00 i 13:00 – 17:00
- Piątek: 9:00 – 12:00 i 13:00 – 17:00
- Sobota: 9:00 – 12:00 i 13:00 – 17:00
- Niedziela: 9:00 – 12:00 i 13:00 – 17:00
Bilet do muzeum kosztuje 30 CZK, a ulgowy 15 CZK.
Ekspozycja składa się z dwóch części. Nie są one duże, ale w ciekawy sposób prezentują to, z czego Hořice są znane czyli kamień i jego obróbkę. Muzeum posiada sporą przestrzeń na wystawy czasowe, którą wykorzystuje.




Browar Jungberg
Tradycje piwowarskie w Hořicach są bardzo bogate, ale przez pewien okres czasu miasto istniało bez lokalnego browaru. W samym centrum Hořic znajdują się budynki dawnego browaru, o których część, od kilku lat starają się twórcy browaru Jungberg.
Wykorzystują oni około 1/8 terenu dawnego browaru (głównie lodownię) i produkują piwa, które są hołdem dla miejskich tradycji piwowarskich, ale odnajdują się równie dobrze w nowych stylach piwnych. Fani piwa znajdą tam zarówno klasyczne leżaki (lagery) jak i APY. W browarze możliwe są wycieczki i degustacje!
Zaciekawił Was temat? Koniecznie przeczytajcie artykuł o samym browarze – Pivovar Jungberg.


Hořicke Trubicky
Hořicke Trubicky to lokalny, słodki przysmak z Chronionym Oznaczeniem Geograficznym. Może być on wytwarzany tylko na miejscu, a tradycje jego wyrobu sięgają początków XIX wieku.
Są to specjalnie przygotowywane rurki zrobione z wafli wysmarowanych masłem, miodem i orzeszkami. Znajdziecie także różne inne wersje takie jak nadziewane kremem (np. czekoladowym, orzechowym czy kokosowym) lub moczone w czekoladzie.
Więcej o tych wyjątkowych wyrobach dowiecie się z artykułu – Hořicke Trubičky.


Co w okolicy?
Hořice same w sobie są ciekawe, ale warto też pokręcić się po bliższej i dalszej okolicy. Hradec Kralove, Dvur Kralove, Jiczyn, Karkonosze, Nachod czy Nowe Miasto nad Matują to tylko początek! :)
Warto przyjechać do Hořic?
Zdecydowanie warto! Tak jak wspominałem na początku, nie jest to duże miasto, ale sporo ciekawych obiektów na miejscu, wraz z ciekawą okolicą sprawiają, że Hořice są punktem, który warto wpisać w swój plan podróży!
Kolejnym ciekawym miejsce, którego jeszcze nie miałam okazji odwiedzić jest Muzeum Wyścigów Drogowych (Muzeum Czech Road Racing). Nierozerwalnie jest ono związane z rozpoczętym w latach trzydziestych XX wieku wyścigu „300 zakrętów”.