Ponidzie rezerwatami stoi. Zwiedzając ten piękny region warto wybrać kilka rezerwatów i podziwiać chronione w nich walory. Tym razem zdecydowaliśmy się na rezerwat Polana Polichno.

Lokalizacja

Rezerwat Polana Polichno mieści się 10 kilometrów od Pińczowa (świętokrzyskie). Najlepiej dostać się do niego od wsi… Betlejem. Samochód możecie zostawić przy lesie i dalej udać się pieszo. Od tej strony kiedyś stała tablica informująca o rezerwacie, ale podczas naszej wizyty okazało się, że już nie stoi, a leży.

Dostępność

Jak łatwo się domyślić Rezerwat Polana Polichno obejmuje polany. Miejsce to jest ogólnodostępne. Znajdziecie w nim sporo ścieżek, którymi możecie spacerować podziwiając różnorodne okazy flory, a czasem i fauny. Będąc na miejscu zwróćcie uwagę na las, który jest wyjątkowy – gęsty, ale bardzo przejrzysty – zrozumiecie jak zobaczycie! 🙂

Rezerwat

Rezerwat obejmuje 9,35 ha i powstał w 1974. Polana Polichno to rezerwat częściowy obejmujący zespół roślinności stepowej oraz stanowiska licznych owadów żyjących w warunkach stepowych. Rezerwat leży na obszarze Kozubowskiego Parku Krajobrazowego.

Roślinność rezerwatu

Największą osobliwością tego miejsca jest jedyne stanowisko w Polsce groszku pannońskiego (na zdjęciu poniżej). Oprócz niego znajdziecie tutaj ponidziańską klasykę czyli miłki wiosenne i pierwiosnki. Oprócz nich warto zwrócić uwagę na występujące w rezerwacie storczyk purpurowy, obuwik pospolity, miłek wiosenny, len włochaty, wisienka stepowa, zimowit jesienny.

Polana Polichno to także ciekawe gatunki zwierząt takie jak jelonek rogacz, świerszcz stepowy, piewik górski i wiele innych gatunków.

Co w okolicy?

Ponidzie jest interesujące, a ilość ciekawych miejsc jest ogromna. Jeżeli lubicie rezerwaty przyrody to koniecznie musicie zobaczyć Przęślin (tekst), a dla fanów pałaców obiekt w Chrobrzu powinien się znaleźć na liście do odwiedzenia (tekst o pałacu).

Warto?

Rezerwat Polana Polichno to miejsce idealne dla fanów dzikich roślin. Zarówno na samej polanie jak i w okolicznych lasach ilość roślin jest ogromna! Ja byłem wiosną, ale myślę, że letnie miesiące również sprzyjają wędrówką po tych okolicach!