Region świętokrzyski z geologii słynie. Jedne obiekty to znane rezerwaty, a inne dopiero czekają na odkrycie przez turystów. Kamieniołom Szewce bliżej ma do tej drugiej grupy, a ja dzisiaj zachęcam Was do spaceru w to miejsce!

Lokalizacja

Dawny kamieniołom Szewce leży w gminie Nowiny (świętokrzyskie) i jest jednym z punktów świętokrzyskiego szlaku archeo-geologicznego. Zlokalizowany jest on we wschodniej części góry Okrąglicy.

Dotrzeć do niego możecie z różnych stron – m.in. od Jaskini Raj, Czerwonej Góry, albo idąc wzdłuż obwodnicy i odbijając w las. Najczęstszą trasą jest ta odchodząca od niebieskiego szlaku (później drogowskazy). Rzućcie oko na mapę:

Geologia i historia

Historia wydobycia w tym miejscu sięga XVII wieku, a zakończone ono zostało w latach sześćdziesiątych XX wieku. Wydobywano w nim wapienie dewońskie, które ze względu na swoje walory dekoracyjne były nazywane „marmurami chęcińskimi lub kieleckimi. W ścianie skalnej obserwować możemy bardzo ładne, regularne warstwowanie i upad warstw skalnych.

Wyrobisko kamieniołomu ma około 20 metrów głębokości, ale na miejscu znajdują się tabliczki informujące o zakazie wstępu w pobliże ściany skalnej. Teren wokół kamieniołomu posiada również historyczne ślady wydobycia rud miedzi i ołowiu.

Stan obecny

My zdecydowaliśmy się na spacer od zachodu. Lasy, którymi otoczony jest dawny kamieniołom Szewce, a porośnięta jest Okrąglica i okoliczne wzniesienia są piękna. Przeważa tam buczyna, która wiosną ozdobiona jest ogromną ilością przylaszczek, zawilców, ale trafiliśmy także na wawrzynek wilczełyko i kilka innych okazów!

Dojście do kamieniołomu od wschodu jest oznakowane, a przy samym wyrobisku znajduje się wiata, w której możemy odpocząć oraz tablice informacyjne. Dawny kamieniołom Szewce jest pomnikiem przyrody nr 877 w rejestrze Regionalnego Konserwatora Przyrody w Kielcach.

Warto odwiedzić?

Pomimo, ze sam dawny kamieniołom Szewce nie jest miejscem, w którym spędzamy dużo czasu to sama droga do niego przez piękne lasy uważam, że dodaje mu uroku. Niewielka odległość od Kielc i mało wymagajęca trasa sprawiają, ze jest to miejsce bardzo fajne na weekendowy spacer!

Co w okolicy?

Okolica dawnego kamieniołomu Szewce jest bardzo interesująca. Bardzo blisko macie do Jaskini Raj i Kamieniołomu Zygmuntówka na Czerwonej Górze. Rzut beretem dzieli Was od Chęcin i znajdującego się tam Zamku Królewskiego czy położonego tuż obok rezerwatu Zelejowa. Jadąc na północ trafić możecie natomiast do ciekawego, a mało znanego miejsca jakim jest rezerwat Chelosiowa Jama w Jaworzni.