Za grube ciężkie ciasto, sos z proszku, produkt seropodobny na wierzchu i szynka, która koło mięsa nie leżała… Dawno, dawno temu niestety tak to wyglądało. W Kielcach pizzerie powstają jak grzyby po deszczu, a wśród nich znajduje się kilka prawdziwych hitów.

Czym jest dla mnie hit? Zdecydowanie jest to lekkie i chrupiące ciasto, włoskie składniki i inspiracje, ciekawe smaki i eksperymenty, wysoka jakość produktów. Pizza, jaką możecie zjeść we Włoszech od naszych, spotykanych często gniotów różni się przede wszystkim tym, że jak zamówimy jedną to w 8 osób się nie najemy. Po jednym trójkącie możemy dalej się ruszać i mamy nieodpartą pokusę sięgnąć po kolejny. Najlepszym sosem do takiej pizzy jest oliwa (często aromatyzowana), a sosy z plastikowych butelek same uciekają, bo nie są godne współpracować z tym kulinarnym fenomenem.

Na wstępie zaznaczam, że najlepsza pizza w Kielcach jest moją subiektywną opinią, a kolejność jest przypadkowa. Zaczynamy! Przed Wami Najlepsza pizza w Kielcach 2016.

Kilo Mąki

Miejsce, które od początku podobało mi się brandingiem. Ciekawie urządzone wnętrze, fajne pudełka i dobra pizza. W międzyczasie zmienił swoją siedzibę (aktualnie na rogu ulic Wesołej i Leonarda). Ciekawe pizze sezonowe (co miesiąc inna), ale i stałe pozycje robią wrażenie. Duży plus za to, że transportery, w których pizza jest dowożona są podgrzewane. Jeżeli szukacie nowych doznań to polecam Wam pizzę z figami i orzechami oraz wspomniane już pizze sezonowe. Pizza dostępna w lokalu i dostawie.

dsc_1509-01

Pod Trójką

Jedna z pierwszych (jeżeli nie pierwsza) dobrych pizzerii w Kielcach. Pisząc „dobre pizzerie” mam na myśli tespełniające wspomniane na początku tekstu wymagania. Chrupiące ciasto i smaczne pizze miesiąca, a wśród nich dostępna tylko w sezonie pizza z truskawkami, która urzeka smakiem. Lokalizacja przy ul. Sienkiewicza sprzyja odwiedzinom. Pizza dostępna w lokalu i dostawie (poza sezonem letnim (w którym do dyspozycji gości jest ogródek) jest tam niestety niewiele miejsca).

dsc_1129

Tutti Santi

Na początku odniosłem się do lokalu sceptyczne w końcu to w jakiś sposób sieciówka, w dodatku znajduje się w galerii handlowej. Po pierwszej wizycie wiedziałem, że byłem w błędzie. Pizze są smaczne i oparte na włoskiej tradycji i składnikach. Chrupiące smakujące lekko dymem, a jednocześnie lekkie i delikatne. Właścicielem sieci jest Valerio Valle – utytułowany w skali światowej pizzaiolo. Pizzeria znajduje się w Galerii Korona i oferuje najwięcej miejsc siedzących wśród lokali z tego zestawienia. Jeżeli będziecie mieć chwilowo dość pizzy (podobno można) to spróbujcie koniecznie lasagne. Na miejscu możecie kupić włoskie produkty na wynos. Pizza dostępna w lokalu i dostawie.

dsc_0184-01

Azzurro

Najmłodszy z lokali w tym zestawieniu. Kolejny raz dobra lokalizacja i smaczne jedzenie. Uroku jedzeniu na miejscu dodaje fajnie wyglądający piec, w którym pizze powstają. Nie ma kosmicznych kombinacji smakowych, ale jest włoska klasyka w najlepszym wydaniu. Breasaola, karczochy czy szynka to tylko wierzchołek góry lodowej, którą możecie znaleźć na lekkim i chrupiącym cieście. Pizza dostępna w lokalu, ale widziałem ogłoszenia o poszukiwaniu kierowców, wiec wkrótce pewnie i w dostawie.

dsc_2315-01

Del Favero

Lokal nietypowy. Czynny od poniedziałku do piątku od 12.00 do 18.00. Prowadzony przez Włocha z włoskimi daniami i atmosferą. Jeżeli byliście kiedyś w nadętych, pseudowłoskich restauracjach to przyjdzie do Del Favero – to jest właśnie klimat włoskiej knajpki. Włoskie składniki, które podobnie jak w Tutti Santi możecie kupić na wynos. Oprócz klasyków w słoikach możecie tu kupić także sery czy wędliny sprowadzane prosto z Italii. Pizza bardzo dobra i robiona z dobrych składników. Jeżeli Wam się zdarzy, że w dzień wizyty nie będziecie mieli ochoty na pizzę, to kanapki oferowane w lokalu są ucztą dla podniebienia. Pizza dostępna tylko w lokalu.

dsc_0511-01

Mamy w Kielcach więcej lokali, które oferują pizzę dobrą i znajdują się blisko czołówki, ale te wspomniane wyżej dla mnie są najlepsze. Wśród tych, które trzymają poziom wspomnieć należy Pieprz i Bazylię, Rozmaryn, Lawendę iRoadway. Dla każdego najlepsza pizza w Kielach jest inna, ale macie co testować 🙂 Najlepsza pizza w Kielcach 2016 to Wasz wybór! 🙂