Udostępnij
Piotrków Trybunalski to miasto, które przez wiele lat tylko mijałem podczas moich podróży. Czasem zdarzyło się trafić do niego podczas przesiadki autobusowej, ale nigdy nie na zwiedzanie. Nadszedł czas to zmienić!
Lokalizacja i dojazd
Piotrków Trybunalski położony jest 100 kilometrów od Kielc i 50 kilometrów od Łodzi. Miasto jest spore, ale większość miejsc, które są atrakcyjne dla turystów znajdują się w jego centrum. Możecie tam zostawić swój samochód i poruszać się na piechotę.
Historia miasta
Początki Piotrkowa sięgają I połowy XII wieku. Podobno wtedy możnowładca Piotr Dunin wybudował kościół św. Jakuba. Jego imieniu (sponsora kościoła) miasto zawdzięcza swoją nazwę. Na terenie miasta osada istniała prawdopodobnie jednak dużo wcześniej. Pierwsza pisemna wzmianka o mieście pochodzi z 1217 roku.
Mówi się, że Piotrków jest kolebką polskiego parlamentaryzmu. To właśnie tu w 1493 roku na zjeździe zwołanym przez króla Jana Olbrachta ustalony został kształt polskiego parlamentu. W Piotrkowie urzędował także Trybunał Koronny, któremu miasto zawdzięcza drugi człon swojej nazwy. Rozwój miasta został przerwany przez wojny szwedzkie, a w 1786 roku miasto nawiedził pożar.
Pod zaborami miasto rozwijało się dzięki umiejscowieniu w nim stolicy guberni piotrkowskiej i linii kolei warszawsko-wiedeńskiej. Piotrków stracił na znaczeniu administracyjnym i politycznym po odzyskaniu niepodległości przez Polskę.
Piotrków Trybunalski został zbombardowany już 2 września, a 3 dni później odbyła się bitwa pod Piotrkowem, skutkująca zajęciem miasta przez Niemców. Stworzyli oni w nim getto, które uznawane jest za pierwsze w Europie.
Od 1975 do 1999 Piotrków Trybunalski był stolicą województwa piotrkowskiego.
Ciekawe obiekty
Rynek i Stare Miasto
Spacerując po Piotrkowie macie wrażenie, ze czas biegnie tam wolniej. Piękne kamieniczki i spokojny rynek sprawiają, że zdecydowanie warto tam zajrzeć. Po wizycie na starym mieście na pewno polubicie Piotrków za piękną architekturę!
Zamek
Pomimo, że zamek w Piotrkowie Trybunalskim nie przypomina budowli, które znamy z opowiadań o rycerzach, a właściwie to nadal toczone są spory czy jest on rzeczywiście zamkiem to budowlę tą warto odwiedzić. Znajduje się w nim muzeum, w którym dowiecie się o historii Piotrkowa i najważniejszych faktach o mieście.
Więcej o tym miejscu w tekście.
Muzeum Piwowarstwa
To chyba największe zaskoczenie podczas mojej wizyty. Nigdy nie kojarzyłem Piotrkowa Trybunalskiego z piwem, a tu taka niespodzianka. W Piotrkowie swoje piwa produkują dwa znane mi browary – Cornelius i Jan Olbracht. Więcej o nich, ale i o samej produkcji piwa możecie dowiedzieć się w muzeum poświęconemu temu trunkowi.
Więcej w tekście.
Szlak Filmowy
Piękna architektura, klimatyczne uliczki i bliskość Łodzi, która dobrym filmem stoi sprawiły, że Piotrków Trybunalski upodobali sobie filmowcy. W mieście kręcone było sporo produkcji, które znamy z wielkiego ekranu. W związku z tym w mieście powstał szlak filmowy, który prowadzi turystów po miejscach, które w filmach grały!
Więcej o szlaku znajdziecie w tekście.
Cmentarz żydowski i synagoga
W Piotrkowie Trybunalskim mieszkała spora społeczność żydowska. To właśnie w tym mieście hitlerowcy stworzyli pierwsze w Europie getto. W mieście pozostało sporo śladów po piotrkowskich Żydach. Najważniejszymi jest budynek po dawnej synagodze i cmentarz żydowski. W tym pierwszym nie pozostało zbyt wiele śladów, ale drugi jest świadectwem i pamiątką po piotrkowskich Żydach.
Więcej w tekście
Warto?
Piotrków Trybunalski to miasto, które moim zdaniem karierę turystyczną dopiero rozpoczyna. Ze względu na swoją historię ma duży potencjał, a spora ilość ciekawych obiektów i bardzo ładna starówka sprawiają, ze warto tam zajrzeć.