Udostępnij
Liczba mini browarów w Republice Czeskiej stale rośnie, a już w tej chwili jest imponująca. Powstają one w różnych, niecodziennych miejscach, a Safari Pivovar (czyli Browar Safari) jest tego doskonałym przykładem. Jak smakuje piwo warzone w obiekcie, który jest ogrodem zoologicznym? O tym opowiem Wam za chwilę, ale zdradzę, że nie tylko lokalizacja łączy świat piwa z miasta Dvůr Králové z dzikimi zwierzętami!
Lokalizacja
Safari Pivovar znajduje się przy Safari Parku w mieście Dvůr Králové nad Labem w Czechach (ul. Štefánikova 3213). Od stolicy kraju (czeskiego województwa) – miasta Hradec Kralove oddalony jest o około 40 kilometrów, a od granicy z Polską (Kudowa-Zdrój) o kilka kilometrów więcej.
Przed kompleksem znajduje się duży parking dla gości, ale uważajcie, bo w sezonie jest to bardzo popularne miejsce wśród turystów zarówno z Czech, jak i Niemiec czy z Polski.
Safari Pivovar – nazwa
Zaczniemy od podstaw! Pivovar to czeska nazwa dla browaru – miejsca, gdzie warzone jest piwo. Skąd w Republice Czeskiej Safari Pivovar? Możecie być spokojni, nie pojawiły się u naszych sąsiadów biegające po Karkonoszach żyrafy czy też morawskie zebry i antylopy. Swoją nazwę browar ten zawdzięcza miejscu, w którym się znajduje, a jest nim Safari Park Dur Kralove. Jest to miejsce, w którym spotkacie zwierzęta z całego świata, ale o nich później.
Safari Park to obiekt dla całych rodzin, w którym możecie także zostać na noc. Dużą część turystów stanowią goście z Polski, a dzięki temu menu w restauracji, czy niektóre informacje dostępne są także po polsku.
Oferowane piwa
Oferta piw jest stała, ale dwa z nich dostępne są sezonowo (zimą i latem inny rodzaj). Safari Pivovar ma w swojej ofercie:
- White rhino beer (světlý ležák – jasny lager 12°) posiada 4,4% alkoholu. Klasyczne piwo dolnej fermentacji z lekką goryczką
- Black rhino beer (tmavé pivo – piwo ciemne 14°) posiada 5,8% alkoholu. To Coffe Stout z przyjemną pianą. Piwo macerowane jest świeżo palonymi ziarnami kenijskiej kawy Fair Trade.
- African queen BEER (APA 11°)posiada 4,2% alkoholu. Jest to świeże piwo górnej fermentují, produkowane z wykorzystaniem chmielu „African Queen Hops” z Republiki Południowej Afryki.
- Zambezi BEER (ALE 10°) posiada 3,7% alkoholu. Lekkie piwo górnej fermentacji. Przygotowywane z wykorzystaniem chmielu Southern Passion z Republiki Południowej Afryki. Gatunek ten jest krzyżówką azteckiego czerwonaka z inną, niemiecką odmianą.
- KILI beer (IPA 16°) posiada 6,8% alkoholu. Półciemne piwo górnej fermentacji. Konkretne w smaku z cytrusowymi nutami. Nazwę zawdzięcza najwyższej górze Afryki – Kilimandżaro.
- SAFARI BEER – letnie (Pšenice – piwo pszeniczne 11°) posiada 4% alkoholu. Lekkie i mętne piwo pszeniczne dostępne tylko w sezonie letnim.
- SAFARI BEER – zimowe (zázvor – imbir 13°) posiada 5,4% alkoholu. Półciemne piwo imbirowe – idealne na zimne dni.
Piwa z Safari Pivovar sprzedawane są głównie na miejscu i w okolicy. Możecie kupić w piwo w butelkach plastikowych na wynos. Pamiętajcie jednak, że ma ono krótki termin przydatności do spożycia.
Podczas moich kilku wizyt w tym miejscu spróbowałem prawie wszystkich pozycji z karty. Lagery są w porządku – Czesi w tym obszarze potrafią pokazać klasę. Górna fermentacja też jest bardzo fajna, ale moim faworytem jest Czarny Nosorożec. Ciemne piwo aromatyzowane ziarnami kawy to dla mnie mistrzostwo! Jest intensywne i ciężkie, ale właśnie takie lubię. Moim odkryciem z ostatniej wizyty jest Safari Beer w wersji zimowej – smaczne piwo imbirowe, idealne na rozgrzanie się.
Browar
Safari Pivovar nie jest browarem dużym. Prawdopodobnie w Europie istnieje tylko jeszcze jeden, oprócz tego, browar w ZOO i jest nim belgijskie ZOO Pairi Daiza. Browar został otwarty 22 września 2018 roku (Światowy Dzień Nosorożca) i jest kolejną atrakcją kompleksu Safari Park. Maksymalna wydajność browaru to 1200 hl piwa rocznie.
Safari Pivovar łączy to, co Czesi lubią najbardziej, czyli piwo z ochroną przyrody. 1 CZK z każdego sprzedanego piwa przeznaczana jest na ratowanie nosorożców. Browar szacuje, że rocznie powinno dać to 100-200 tysięcy koron wsparcia.
Część instalacji browaru znajduje się na widoku w restauracji, a dla zainteresowanych organizowane są degustacje i wycieczki opisujące cały proces powstawania piwa.
Warto odwiedzić?
Safari Pivovar to ciekawe miejsce z dobrym piwem. Mam swoich faworytów, o których przeczytaliście przed chwilą i na pewno po te propozycje sięgnę przy następnej wizycie. Cały kompleks Safari Parku, utrzymany jest w podobnej konwencji, a znajdujące się w nim obiekty pasują do siebie. Safari Pivovar nie jest dużym browarem, ale ma pomysł, który z powodzeniem realizuje i za to duży plus.
Restauracja
Safari Pivovar, można powiedzieć, że jest browarem restauracyjnym. W restauracji możecie zamówić dania z całego świata, a część z nich inspirowana jest kuchnią afrykańską. Znajdziecie tam także kilka propozycji czeskich.
Ja miałem okazję zjeść zupę Zanzibar. Pikantna, z dodatkiem imbiru i chilli, sprawdziła się doskonale po dość chłodnym, grudniowym dniu w terenie. Na drugie danie wybrałem żeberka wieprzowe marynowane w lokalnym piwie z warzywami i chlebem. Porządna porcja mięsa, które rozpadało się idealnie na małe kawałki.
Fani czeskich piwnych przekąsek znajdą w karcie hermeliny, kiełbaski czy smalec ze skwarkami.
Safari Park
Warto poświęcić też chwilę na samo Safari Park. Jest to miejsce zyskujące na popularności wśród polskich turystów. Safari Park to ogród zoologiczny, ale nietypowy. Znajdziecie tam sporo zwierząt, a wiele z nich doczekało się potomstwa tam na miejscu, co świadczy o dobrych warunkach i opiece. Najlepiej odwiedzić to miejsce wiosną, latem i jesienią – w zimie sporo zwierząt nie wychodzi na zewnątrz. Jest to miejsce idealne dla rodzin i oprócz samego ZOO ma w swojej ofercie opisywany browar, restauracje, noclegi czy też SPA.