Jerozolima była jednym z moich celów przyjazdu do Izraela. Spędziłem tam bardzo intensywny dzień, a zakupy były jego miłym podsumowaniem. Mahane Yehuda Market to największe targowisko w mieście, odwiedzanie zarówno przez mieszkańców jak i turystów.

Lokalizacja

Mahane Yehuda Market znajduje się bardzo blisko starego miasta Jerozolimy. Od północno-zachodniego narożnika murów miejskich dzieli Was około 1,5 kilometra. Zlokalizowany jest on pomiędzy ulicami Aggripas i Jaffa.

Dojedziecie tam np. tramwajem numer 1 (stacja Mahane Jehuda – מחנה יהודה). Jeżeli przyjeżdżacie do Jerozolimy pociągiem to wysiądziecie na dworcu, który od targu oddalony jest o dwie stacje ww. tramwaju.

Co możecie kupić w Mahane Yehuda Market?

Na targu czeka na Was około 250 stoisk. Znajdziecie w nich tradycyjnie wszystko. Owoce, warzywa, produkty spożywcze, ale także odzież, judaika i inne ciekawostki. Jest to największy targ w mieście i odwiedzają go zarówno lokalni mieszkańcy jak i turyści.

Ze sprzedawcami w większości przypadków dogadacie się po angielsku lub używając języka znaków 🙂 Przecież można pokazać na palcach ile chcemy pomarańczy i wskazać, o które nam chodzi 🙂

Na targu znajdziecie sporo restauracji i kawiarni. Wiele z nich czynna jest do późna. Wśród nich znajduje się sporo miejsc oferujących kuchnię koszerna i halal. Ciekawostką jest, że na targu znajdziecie nie tylko restauracje oferujące kuchnię bilskowschodnią, ale także np. makarony czy Fish and Chips.

Ceny na targu są zróżnicowane. Jedne produkty są tańsze inne droższe. Ja wyposażyłem się w sporą ilość wypieków, spróbowałem różnego rodzaju baklaw i nabyłem przyprawy.

Godziny otwarcia i zwiedzanie

Targ Mahane Yehuda czynny jest od niedzieli do piątku. Zamknięty jest on natomiast w sobotę (Szabat). Największy ruch na nich możecie zaobserwować w czwartek i piątek, kiedy ludzie robią „zapasy” na weekend. Targ czynny jest od godziny 8:00 (w piątki od 7:00). Otwarty jest on do około 21:00. Godziny zamknięcia nie obowiązują w czwartek (wtedy czynny jest do rana) oraz w piątek, kiedy zamykany jest około 15:00. Zdarza się, że restauracje i inne tego typu lokale otwarte są dłużej.

Na targu Mahane Yehuda organizowane są wycieczki dla turystów kulinarnych, a niektóre z nich zawierają także warsztaty kulinarne. Podczas wycieczek odbywają się liczne degustacje i opowiadania dotyczące lokalnych towarów.

Informacje o wycieczkach, warsztatach degustacjach czy też zwiedzaniu samodzielnym opartym o przygotowany plan lub korzystacie z audioguide`a znajdziecie na stronie targu. Znajdziecie tam także informacje o konkretnych sprzedawcach.

Bezpieczeństwo

Jerozolima jest gorącym punktem na mapie, w których regularnie iskrzy w związku z współistnieniem kilku kultur i religii, z których każda ma swoje racje. Targ Mahane Yehuda jest dobrze strzeżony i ja czułem się tam równie bezpiecznie co na ulicy.

W swojej historii miał on jednak także czarne chwile. W 1997 roku miały tam miejsce dwa zamachy samobójcze, w których zginęło 16 osób, a w 2022 zamachowiec samobójca z Brygady Męczenników Al-Aqsa zdetonował ładunek przy wejściu na targ, zabijając 6 osób i raniąc 104.

Historia

Dzielnica Mahane Yehuda powstała w 1887 roku. Jej twórcami byli Johannes Frutiger, Shalom Konstrum i Joseph Navon. Pod koniec XIX wieku powstało targowisko Beit Yaakov (od nazwy dzielnicy po drugiej stronie drogi). Pod koniec lat dwudziestych większość kupców została usunięta i zbudowano targ z prawdziwego zdarzenia, który przyjął dzisiejszą nazwę.

W 2000 roku rozpoczęto prace renowacyjne i budowlane mające na celu uatrakcyjnienie tego miejsca. Wtedy także zaczęto zabiegać o lokale restauracyjne i rozrywkowe, które miały do tego miejsca sprowadzić młodszą klientelę. Od 2010 roku targ ma również swój festiwal muzyczny, który odbywa się cyklicznie.

Wszystkie zastosowane zabiegi sprawiły, że targ Mahane Yehuda ożył i przekonał do siebie nowych klientów. Jedyną obawą dotyczącą popularności tego miejsca jest znaczny wzrost czynszów, który eliminuje stare stoiska, które zastępowane są nowymi butikami.

Warto zajrzeć?

Targ Mahane Yehuda to bardzo fajne miejsce, które trzeba odwiedzić. Po wizycie na starym mieście, na pewno będziecie mieć przedsmak targowiska, a część produktów również tam kupicie. Na targu tym jednak ceny w wielu przypadkach mogą być atrakcyjniejsze, a i wybór produktów większy.

To miejsce, w którym kupicie coś smacznego na śniadanie czy lunch, napijecie się kawy czy wyposażycie w owoce, warzywa i przyprawy – zaplanujcie wizytę podczas odwiedzin w Jerozolimie.

Dobra lokalizacja sprawia, że nawet mając czas wolny na wycieczce w okolicach murów miejskich, jesteście w stanie na targ Mahane Yehuda sprawnie dotrzeć.

Długość mojej wizyty zależna była od pociągu powrotnego do Tel Avivu. Wiem, że podczas następnej wizyty poświęcę więcej czasu na poznanie tego miejsca!

Jeszcze kilka zdjęć: