Udostępnij
Jeżeli miałbym wymienić jedno z moich ulubionych miasteczek położonych niedaleko od polskiej granicy to zdecydowanie Štramberk byłby jedną z pierwszych myśli! Zachwyca o każdej porze roku i urzeka swoim niepowtarzalnym klimatem.
Lokalizacja
Štramberk to miasteczko położone w morawsko-śląskim kraju w Republice Czeskiej. Od Cieszyna dzieli go około 50 kilometrów., a od Ostravy 45 kilometrów.
Jadąc od polskiej granicy musicie wiedzieć, że nawigacja najczęściej puści Was trasą na Frydek-Mistek, która jest drogą płatną i wymaga winiety. Równolegle do niej biegnie jednak też droga lokalna, którą nie nadrabiacie wiele, ale nie musicie kupować winiety (jeżeli jedziecie dalej do Czech to winietę poleca, ale jeżeli wybieracie się tylko doŠtramberka to możecie oszczędzić kilkadziesiąt zł).
Organizacja ruchu w samym centrum miasteczka nie jest prosta, a wąskie uliczki nie ułatwiają. Warto zostawić samochód na parkingu przy szkole i pójść dalej na spacer.
Co warto zobaczyć?
Rynek
Rynek wŠtramberku jest niewielki i położony na stoku góry. Otaczają go urokliwe późnobarokowe i klasycystyczne kamienice. Jak to bywa w Czechach na Rynku znajduje się również browar, w którym mozecie spróbować lokalnych trunków i dań. Na uwagę zasługuje także fontanna z przełomu XIX i XX wieku. Ciekawostką jest, że tuż obok niej znajdowała się studnia browaru miejskiego, którą zakopano w 1865 roku.
Podczas jednej z naszych wizyt wŠtramberku trafiliśmy na Masopust i „świniobicie”. Były tańce i śpiewy, a w browarze zjedliśmy sporo pysznych i świeżych dań z wieprzowiny. O tej tradycji przeczytacie w tekście Masopust w Czechach.
Kościół
Znajdujący się na Rynku kościół parafialny św. Jana Nepomucena to ciekawa budowla. Świątynai ta powstała w 1721 roku. Wieża została do niego dobudowana w 1908 roku. Dekoracje wewnątrz są dziełem Jano Köhlera. Ciekawostką jest, że przy ołtarzu znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.
Będąc w srodku warto poprosić o odtworzenie, krótkiego audioprzewodnika w języku polskim, z którego dowiecie się wiecej o tym miejscu.
Truba
Wieżę, o nazwie Truba widać już z daleka. Znajduje się ona na Wzgórzu Zamkowym o wysokości 418 metrów n.p.m. Wieża ta jest pozostałością po zamku, który prawdopodobnie istniał na wzgórzu przed XIII wiekiem.Najbardziej znanym właściciele zamku był ród Beneszowiców.
Zamek zaczął podupadać już w połowie XVI wieku. W późniejszych latach część budynków zamkowych zawaliła się i została użyta jako kamień budowlany. Dopiero w 1903 roku zadaszono wieżę, która pozostała i przerobiono ją na wieżę widokową (według projektu Kamila Hilberta). Zrekonstruowano także fragmenty murów obronnych i bram. Od 1994 roku całość założenia jest własnością miasta.
Istnieje możliwość wejścia na sam szczyt wieży. Do wejścia możecie dostać się od Rynku (idąc po schodach, po stoku wzgórza) lub od prawej strony (stojąc przez wzgórzem) spacerując klimatycznymi uliczkami.
Wstęp na wieżę kosztuje 60 CZK, a ulgowy 30 CZK.
Godziny otwarcia wieży:
- Kwiecień, październik – poniedziałek – zamknięte, wtorek – niedziela 10.00 – 12.00 i 12.30 – 16.00
- Maj, czerwiec, wrzesień – poniedziałek – zamknięte, wtorek – niedziela 9.00 – 12.00 i 12.30 – 18.00
- Lipiec, sierpień – poniedziałek – niedziela 9.00 – 12.00 a 12.30 – 18.00
- Marzec, listopad – weekendy 10.00 – 12.00 i 12.30 – 16.00
- Styczeń, luty, grudzień zamknięte
Jaskinia
Tuż obok parkingu, który polecałem Wam w dziale lokalizacja znajdziecie wejście do Narodowego Zabtku Przyrody Szipka. Najważniejszym obiektem w tym kompleksie jest Jaskinia Szipka, na północnym stoku góry Kotoucz. Ma ona około 45 metrów długości, a podczas prowadzonych w niej pod koniec XX wieku badań odkryto w niej szczękę neandertalskiego dziecka. Podczas badań odkryto także szczątki zwierząt takich jak jaskiniowe niedźwiedzie czy mamuty.
Po drodze do jaskini znajduje się galeria rzeźb osób, które zasłużyły się dla rozwoju Republiki Czeskiej. Swojego upamiętnienia doczekali się tam m.in. Bedřich Smetana, Tomáš Masaryk czy Jan Žižka.
Sztramberskie uszy (Štramberské uši)
Kuchnia czeska bogata jest w mięso, ale spokojnie, Sztramberskie uszy nie mają nic wspólnego (no może oprócz legendy) z częścią ciała. Uszy te to pyszne, piernikowe ciastka w kształcie nie do końca zwiniętej rurki. Był to pierwszy czeski produkt Chroniony Oznaczeniem Geograficznym.
Uszy w Štramberku mozecie kupić w wielu miejscach, ale plotka głosi, że najlepsze są w Cukierni u Hezounu. To właśnie tam ciasto na uszy wyrabia się i wycina z niego kółka, które później są formowane. W wielu cukierniach iciasto na uszy wylewa się do form, co podobno nie jest zgodne z tradycyjną recepturą.
Więcej o uszach znajdziecie w moim artykule –Sztramberskie uszy.
Co w okolicy Sztramberka?
Okolica miasteczka jest piękna! Możecie znaleźć tam sporo fajnych miejsc. Pierwszym z nich, które powinniście odwiedzić jest Muzeum Tatry Kopřivnice. Na miejscu dowiecie się sporo o tej znanej również w Polsce czeskiej marce motoryzacyjnej. Jeżeli do tej pory tatra kojarzyła Wam się jedynie z cieżarówkami na budowach to na pewno po wizycie zmienicie swoje podejście. Niedługo ma być otwarte tam również nowe muzeum poświęcone samochodom dostawczym tej marki.
Po drodze z Polski warto zajrzeć także do browaru Radegast. Jest to duży browar przemysłowy, w którym macie możliwość zwiedzania. Warto spojrzeć na przemysłową produkcję piwa, chociaż oczywiście małe browary cenię bardziej. O naszej wizycie przeczytacie w tekście – Browar Radegast.
Oprócz wspomnianych miejsc, atrakcji znajdziecie w okolicy dużo więcej. Możecie zajrzeć do Cieszyna, Ostravy, na Pustevny gdzie znajduje się Stezka Valaška oraz Maměnka i Libušín projektu Dušana Jurkoviča.
Warto odwiedzić?
Obowiązkowo! Štramberk to miasteczko, które musicie odwiedzić! Mnie urzekło już podczas pierwszej wizyty, a kolejen tylko to zauroczenie pogłębiały! W Štramberku czas się trochę zatrzymał i warto to poczuć na własnej skórze. Ciekawa okolica, piękne widoki i pyszne uszy sprawiają, że Štramberk to miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia!