Z muzeami regionalnymi bywa różnie. Jedne nadają się… właściwie to się do niczego nie nadają, ale inne potrafią zaciekawić i opowiedzieć swoją historię. Muzeum Kaszubskie w Kartuzach budziło u mnie spore nadzieje. Zobaczcie, czy udało się je spełnić!

Placówka właściwie nazywa się Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera i powstało w 1947 roku. Głównym inicjatorem powstania muzeum był właśnie Franciszek Treder. Zostało ono upaństwowione w 1950 roku, a 36 lat później budynek, w którym muzeum funkcjonuje, wpisany został do rejestru zabytków.

Lokalizacja Muzeum Kaszubskiego

Muzeum Kaszubskie znajduje się w Kartuzach (pomorskie). Oddalone jest od Gdańska o około 33 kilometry. Mieści się ono nieco na uboczu, ale znajdziecie tuż obok niego spory parking, a w niewielkiej odległości również małe centrum handlowe i stację benzynową Orlen.

Bilety i godziny otwarcia

Muzeum otwarte od wtorku do piątku od 8.00 do 17.00, w sobotę od 9.00 do 17.00, a w niedzielę od 10.00 do 17.00 (maj – wrzesień). W poniedziałki muzeum jest nieczynne.

Bilet normalny kosztuje 12 zł, a ulgowy 6 zł. Możecie również skorzystać z usługi przewodnika po obiekcie, co z kolei kosztuje 60 zł.

Ekspozycja

Na zwiedzenie szczegółowe całej ekspozycji zarezerwujcie co najmniej godzinę. Ekspozycja obejmuje kilka sal wystawowych w budynku głównym (parter + piętro) oraz budynek gospodarczy.

Każda z sal poświęcona jest innej tematyce i w każdej z nich znajduje się bardzo duża ilość eksponatów. Zwiedzając muzeum, na pewno sami ogarniecie tematykę, która w danych salach jest poruszana, ale przed wizytą spróbuję ją Wam też przybliżyć.

W sali poświęconej rolnictwu poznacie podstawowe narzędzia niezbędne przy uprawie roli. Znajdują się tam także uprzęże do zaprzęgów, końskie buty, brony czy też pługi. Kolejna sala poświęcona jest gospodarstwu domowemu i przedmiotom używanym w życiu codziennym. Znajdziecie tam przedmioty służące do przechowywania i przygotowywania jedzenia. Możecie obejrzeć między innymi maselnicę kołyskową oraz foremki do masła, dzięki którym nabierało ono fantazyjnych kształtów.

Kolejnym tematem, poruszanym na ekspozycji, a nieodłącznie towarzyszącym Kaszubom, jest rybołówstwo. Możecie tam zobaczyć czółno, sieci i inne akcesoria do połowu ryb na jeziorach. Ciekawostką są także akcesoria do połowów pod lodem oraz do chwytania raków. Osobny fragment wystawy poświęcony jest także garncarstwu. Nie ma co się dziwić, okolica dawniej była bogata w zakłady garncarskie. Dzisiaj godnym przedstawicielem kaszubskich garncarzy jest zakład rodziny Neclów. Możecie o nim przeczytać w artykule – Pracownia ceramiki kaszubskiej.

Nie zabrakło na wystawie także elementów związanych z kulturą kaszubską i obrzędami regionalnymi. Możecie zapoznać się tam ze strojami, haftami, zabawkami czy instrumentami muzycznymi. Spora część wystawy poświęcona jest także tabace i tabakierom. Ciekawostką jest też fragment ekspozycji dotyczący posagu panny młodej, który na Kaszubach był wyjątkowo bogaty i obejmował czasem i kilkadziesiąt skrzyń.

Poza głównym budynkiem warto zajrzeć też do kuźni Bazylego, gdzie znajduje się ekspozycja dotycząca kowalstwa. Swoją nazwę zawdzięcza Bazylemu Antoniemu Dąbrowskiemu – kowalowi, z którego pracowni pochodzą eksponowane sprzęty.

W tym samym budynku trafiliśmy również na ciekawą ekspozycję związaną z kaszubską demonologią i legendami. Dzięki wykorzystaniu poszerzonej rzeczywistości piękne linoryty ożywały i opowiadały nam historię stolemów i radunic.

Warto odwiedzić?

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach to skoncentrowana dawka wiedzy o Kaszubach. Na niewielkiej przestrzeni zgromadzona została duża ilość eksponatów, z których każdy opowiada swoją historię. Niektóre wyglądają, jakby jeszcze przed chwilą były używane przez rolnika, rybaka, czy kaszubską panią domu. Warto się wybrać do tego muzeum, aby inaczej, szerzej i dogłębniej, spojrzeć na region, podczas zwiedzania go!