O tym miejscu nie raz słyszałem w życiu. Arkadia i znajdujący się tam angielski ogród pojawiał się też regularnie na moich studiach. Eksplorując województwo łódzkie postanowiłem i to miejsce odwiedzić!

Z racji dość napiętego planu dnia Arkadię odwiedziłem z samego rana. Było to już po sezonie turystycznym więc po ogrodzie spacerowałem praktycznie sam.

Arkadia – jak dojechać?

Arkadia to miejscowość w województwie łódzkim położona niedaleko Łowicza. Od centrum miasta dzieli ją 6 kilometrów. Przy wejściu od strony północnej znajduje się bezpłatny parking, an którym możecie zostawić samochód.

Przez park przepływa rzeka Skierniewka, na której powstał staw więc w miesiącach wysokiej aktywności komarów warto mieć tego świadomość.

Dostępność i godziny otwarcia

Ceny biletów kształtują się w następujący sposób:

 • 16 zł  – normalny
 • 10 zł  – ulgowy
 • 1 zł    – dzieci i młodzież (ucząca się) 7–26 lat

Jeżeli planujecie również wizytę w pałacu w Nieborowie to warto przemyśleć zakup biletu łączonego. Wychodzi on o kilka złotych taniej.

Ogród otwarty jest w sezonie (od kwietnia do września) codziennie w godzinach 10.00-18.00, a poza sezonem od 10.00 do 16.00.

Historia parku

Park znajdujący się w miejscowości Arkadia to ogród romantyczny w stylu angielskim. Styl ten był przeciwieństwem idealnych, regularnych ogrodów barokowych i stawiał swobodne kompozycje wzbogacone nawiązaniami do antyku czy średniowiecza. Założony został przez żonę Michała Hieronima Radziwiłła – Helenę z Przeździeckich. Jako głównego projektanta ogrodu uznaje się Szymona Bogumiła Zuga, ale na przestrzeni lat, również inne osoby dołożyły do niego coś od siebie. Początki ogrodu sięgają 1778 roku.

Co w ogrodzie?

Arkadia to nie jest ogród, w którym znajdziemy pomidory czy marchewkę – jest to duże założenie parkowe z wieloma przemyślanymi detalami. Na jego terenie znajduje się szereg budynków oraz obiektów małej architektury.

Wśród nich warto zwrócić uwagę na:

 • Akwedukt
 • Świątynię Diany
 • Łuk Kamienny
 • Domek Gotycki
 • Grotę Sybilli
 • Dom Murgrabiego
 • Przybytek Arcykapłana
 • Mur z Hermami

Co w okolicy?

Okolica jest bogata w ciekawe miejsca! Pierwszym z nich jest wspomniany już wcześniej Pałac w Nieborowie, o którym możecie przeczytać w artykule. Warto zajrzeć do samego Łowicz i odwiedzić trójkątny rynek czy też piękną katedrę. W okolicy zwróćcie także uwagę na miejsca związane z folklorem, a wśród nich zdecydowanie polecam Muzeum Ludowe w Sromowie oraz Skansen w Maurzycach.

Warto?

Arkadia to miejsce ciekawe, ale nietypowe. Rzadko mamy okazję do zwiedzania samych parków/ogrodów. Najcześciej odwiedzamy takie miejsca przy okazji wizyty w jakimś zamku czy pałacu. Arkadia to miejsce, które warto odwiedzić zwiedzając okolicę. U mnie nie jest w czołówce atrakcji tego regionu, ale zdecydowanie poznać je warto!