Udostępnij
Czeskie miasta i miasteczka potrafią zaskoczyć. Nawet te mniej znane, po bliższym poznaniu okazują się skrywać sporo ciekawostek. Svitavy są dla mnie takim miejsce, bo przed wizytą nie istniały w mojej świadomości, a okazały się bardzo ciekawą lokalizacją!
Mój pobyt był tam krótki, ale zdążyłem poznać je na tyle, aby zainspirować siebie i Was do poznania go! Svitavy zapraszają!
Svitavy – lokalizacja i dojazd
Svitavy to miasto w Republice Czeskiej leżące w kraju pardubickim. Oddalone jest ono o 78 kilometrów od Ołomuńca i 69 kilometrów od Pardubic. Mieszka w nim ponad 17 tysięcy osób, a najciekawsze obiekty w centrum znajdują się w odległości pozwalającej na odwiedzenie ich bez samochodu.
Turystyczne Svitavy leżą w regionie Czechy Wschodnie (Východní Čechy) i są dobrą bazą do wycieczek w Góry Orlickie czy Wyżynę Czesko-Morawską.
Svitavy
Miasto powstało w XII wieku w związku z położonymi w okolicy ważnymi szlakami handlowymi. W XIII wieku biskup ołomuniecki Bruno ze Schauenburka sprowadził w te okolice niemieckich osadników. Było oblegane podczas wojen husyckich. Po zniszczeniach wojennych miasto zaczęło się odbudowywać, a jego motorem napędowym był przemysł włókienniczy.
W 1781 roku praktycznie całe Svitavy spłonęły. Szybko zostały jedna odbudowane. Nieco ponad 100 lat później w mieście powstała biblioteka Valentina Oswalda Ottendorfa, o której jeszcze napiszę. W 1938 roku Svitavy zostały włączone do Trzeciej Rzeszy, a po wojnie mieszkający na tych terenach Niemcy zostają wysiedleni.
Muzeum Miejskie
Jednym z ciekawszych miejsc, które miałem okazję odwiedzić było Muzea Miejskie. Znajduje się ono pod adresem Máchova alej 1. Mieści się ono w budynku wybudowanym przez burmistrza Svitav Johana Budiga w 1892 roku.
Muzeum czynne jest od wtorku do piątku od 9.00 do 12.00 i od 13.00 do 17.00. Miłym zaskoczeniem są ceny biletów. Normalna wejściówka kosztuje 20 CZK, a ulgowy 10 CZK.

Wystawa pralek
Wyjątkową ekspozycją w muzealnych wnętrzach jest wystawa „Wielkie pranie naszych babć”. Jest to jedna z największych w Republice Czeskiej wystawa, poświęcona historii prania i urządzeniom służącym do tego celu na przestrzeni lat.
Powstała ona w 1995 roku i prezentuje ponad 150 urządzeń służących do prania. Otwarta dla publiczności została w 2000 roku i cały czas jest wzbogacana o nowe eksponaty.



Wystawy czasowe
W Muzeum Miejskim znajdują się także wystawy czasowe. Podczas mojej wizyty była to ekspozycja dotycząca pradziejów Ziemi. Znajdują się w niej minerały i skamieniałości oraz informacje o różnych obszarach z geologicznej przeszłości regionu. Większość eksponatów jest w gablotach, ale dla najmłodszych przygotowane są też specjalne scenariusze zwiedzania.


Szopka
Znajdująca się w Svitavach ruchoma szopka jest dumą miasta. Tradycje szopkarskie w Republice Czeskiej były dawniej bardzo silne. Dzisiaj lokalne społeczności walczą, aby rzemiosło to wróciło. Svitavy w przeszłości nazywane były „Miastem Szopek”, a ta, którą zobaczycie w muzeum, jest imponująca. Nie jest ona zrobiona przez jednego autora, ale jest zbiorem prac wielu. Już niedługo ma ona doczekać się miejsca w nowej Placówce – Muzeum Szopek, która znajdzie się bardzo blisko Muzeum Miejskiego.

Oskar Schindler
Svitavy to miasto, z którego pochodził Oskar Schindler. Jak udało nam się dowiedzieć, wśród lokalnych mieszkańców kiedyś, jak i dzisiaj istnieje pewien spór. Część z nich traktuje Schindlera jako bohatera, a druga część, podkreśla, że pomimo jego czynów nadal był on elementem „hitlerowskiej machiny”.
Dwa miejsca w mieście przypominają o sylwetce Oskara Schindlera. Pierwszym z nich jest ekspozycja w Muzeum Miejskim. W 2008 roku otwarta w muzeum została wystawa „W poszukiwaniu gwiazdy Dawida – Oskar Schindler – sprawiedliwy wśród narodów świata”, na której przedstawiane są właśnie losy Oskara Schindlera. Nie jest ona duża, ale opisuje szczegółowo etapy życia Schindlera i różne miejsca, w których przebywał. Znajdziecie na niej także różnorodne żydowskie pamiątki i sporo zdjęć.
Drugim miejscem jest pomnik, który znajduje się w pobliżu domu, w którym mieszkał Oskar Schindler. Znajduje się on po drugiej stronie ulicy, a patrząc od strony parku, w wyciętym kształcie Gwiazdy Dawida znajduje się wspomniany budynek.
Jeżeli ciekawi Was ta osoba to koniecznie zajrzyjcie do krakowskiego muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera – to jedno z najciekawszych muzeów w jakich byłem i darzę je wielką sympatią. Opowiada on nie tylko losy samej fabryki, ale Krakowa przed II Wojną Światową jak i podczas okupacji.




Rynek
Sercem Svitav, podobnie jak wielu czeskich miasteczek jest Rynek. Jest to długi plac otoczony kamienicami z podcieniami. Uchodzi on za jeden z najdłuższych rynków w Republice Czeskiej. Kamienice, które go otaczają pochodzą z różnych okresów. Najstarsze są renesansowe, a najnowsze pochodzą z XX wieku. Wśród stylów znajdziecie także gotyk, barok czy klasycyzm.
Na Rynku (náměstí Míru 50) znajduje się Stary Ratusz. Już w 1590 roku przeszedł on przebudowę, ale największe zmiany w jego wyglądzie nastąpiły po pożarze miasta w 1781 roku. Kompleksowej rekonstrukcji doczekał się on w 1849 roku. Tuż obok niego znajduje się Dům U Mouřenína. Do 1927 roku znajdował się tam zajazd, a na przestrzeni lat mieszkali tam burmistrzowie miasta.



Co jeszcze zobaczyć?
W Svitavach znajduje się Muzeum Esperanto. Tym razem nie udało mi się go odwiedzić, ale znajduje się ono w dawnym domu Valentina Oswalda Ottendorfera. Stworzył on ogromną bibliotekę, w której dużą część dzieł była właśnie w tym języku. Powstała ona w 1892 roku i byłą jedna z największych niemieckich bibliotek w całych Czechach.
W mieście warto odwiedzić tak opisane wcześniej Muzeum Miejskie oraz kościoły, m.in, św. Idziego, Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny czy św. Józefa.
Warto odwiedzić?
Svitavy to niewielkie miasto, ale ma w sobie sporo uroku. Jeżeli tak jak ja, lubicie poznawać miejsca nie do końca odkryte to zajrzyjcie i tu. Ciekawa okolica sprawia, że nie będziecie się nudzić, a Svitavy możecie odwiedzić w drodze do Pardubic czy popularnego ostatnio resortu górskiego Dolni Morava.